"XXI amžiaus" priedas Nr.23 (26)

PRIEDAI






Lizdelis prie Lėvens vingio

Noriūnuose vykusioje "Kaimiško sūrio" šventėje dalyvavusi Vaiva Gudienė pelnė žiūrovų simpatijų prizą. Įteikiant apdovanojimą jai buvo pateiktas klausimas, ką pirmiausia pirktų, jeigu laimėtų milijoną. 26 metų V.Gudienė rimtai atsakė: "Įsigyčiau 15 melžiamų karvių".

Norėjo turėti atskirą būstą

Ištekėjusi Vaiva gyveno savo vyro gimtajame Kuosėnų kaime. Jauną moterį varžė gyvenimas kartu su Skaidriaus senele. Viena jos draugė pasakė, jog Kupiškio miškų urėdijoje stovi tušti namai. Juose anksčiau gyveno eiguliu dirbęs jos senelis. Jam mirus, dešimt metų sodyboje niekas negyveno.
Tvarkant trobos vidų, savo išmonę parodė Skaidrius. Jis sienas iškalė medžio lentelėmis, sudėjo grindis. "Valdiškai" statyta krosnis netrukus sugriuvo. Naują mūrijo Skaidrius, padedant tėvui. Ryte ją pakūrenus, pirkioje šilta visą dieną.

Vargas dėl žemės

Kai Vaiva ir Skaidrius tuokėsi, abu turėjo po tris hektarus žemės. Išpirkta buvo kaip nuosava. Atėjus jiems gyventi į Vaidegynės viensėdį, žemės sklypai kažkaip pradingo. Teisybės jaunavedžiai bandė ieškoti rajono žemėtvarkos tarnyboje. Ten, per daug nesigilinę į reikalo esmę, jiems pasakė: "Nebėra jūsų žemės".
Pažįstamas teisininkas Gudams patarė kreiptis raštu. Sulaukė tik migloto atsakymo. Klausimą, ar priklauso Gudams žemė, turėtų spręsti jau aukštesnioji valdžia.

Arklys ūkelyje - neblogas padėjėjas

Aplink sodybą esanti žemė priklauso miškų urėdijai. Naujakuriams ja geranoriškai leidžia naudotis, nedraudžia šienauti pievų. Gudai prie namų turi apie hektarą ariamos žemės. Šiemet nekaip užderėjo bulvės, tačiau užaugo daržovių. Trąšų neperka - žemę tręšia mėšlu. Šį rudenį jau pasisėjo žieminių kviečių.
Greičiau nudirbti ūkio darbus padeda Gudų arklys.

Nebeplės serbentyno ir braškyno

Vaidegynės viensėdyje įsikūrę Gudai sugalvojo auginti juoduosius serbentus. Jų sodinukų važiavo į Pasvalio rajone, Gulbinėnuose, esantį privatų Norkaus medelyną. Užveisė aštuonių arų serbentyną. Šiemet užderėjo geras derlius. Skynė vyšnių dydžio uogas. Už jų litrą turguje vidutiniškai gavo 1,5 lito. Gudai įsigijo šaldiklį, todėl žiemą galės ragauti tarsi šviežių uogų.
Užsiveisė ir 6,5 aro braškyną. Sodinukų gavo iš giminaitės. Užsodino "Ventos", "Senga sengana", "Festivalinės" ir "Nidos" veislių braškėmis. Lietingą vasarą nemažas kiekis derliaus supuvo, tačiau kas antrą dieną priskindavo uogų po penkis šešis kibirus, o vieną dieną priskynė net dešimt kibirų. Braškės buvo pigios, todėl jų vežti į turgų beveik neapsimokėjo. Plėsti braškyno ir serbentyno Gudai nesirengia. Savo reikmėms pakaks tokio ploto uogynų.

Artimiausi kaimynai - Noriūnuose

Kai kas sako, kad Gudai gyvena tolokai. Artimiausi jų kaimynai - už maždaug 1,5 kilometro, Noriūnuose. Vaiva patenkinta gyvenamąja vietove. Žvilgterėjusi pro langą ar išėjusi kieman, mato besiganančius gyvulius. Pagirdyti juos gali pasėmusi vandens iš Lėvens. Ties jų namais upė daro vingį.
Viensėdyje Gudai laiko dvi karves. Lietuvos žalosios - pieningos, duoda iki 25-27 litrų pieno. Supirkėjams pieno nebeparduoda. Bankrutavęs žemės ūkio kooperatyvas "Aukštaitijos pienas" jiems liko skolingas apie tūkstantį litų.
Vaiva išmoko slėgti gardžius sūrius. Juos parduoda turguje ar namuose. Už sūrį, sveriantį daugiau kaip kilogramą, Vaiva ima šešis litus. Taip pat ji realizuoja sviestą, varškę, grietinę. Išrūgas sušeria kiaulėms. Po dvi tris jų užsiaugina. Laiko dar du veršelius. Telyčią ketina parduoti.

Neatsisako svajonės tapti studente

Noriūnuose augusią, bet su žeme reikalų neturėjusią Vaivą ūkininkauti pramokino Vabalninko žemės ūkio mokykla. Joje ji įgijo pakankamai žinių apie sodininkystę bei daržininkystę, gavo reikiamą supratimą apie gėlininkystę, kulinariją. Gudų namuose dabar netūksta gėlių. Žydi jos ir žiemą. Rudenį nuo lauko laiku nuima derlių ir aparia žemę.
Jaunoji ūkininkė moka megzti, siuvinėti, pinti iš vytelių. Moteris galvoja apie studijas aukštojoje mokykloje. Sūnų auginančią sodietę traukia su žemės ūkiu susijusi specialybė. Jos svajonę nutolina ir didėjantys mokesčiai už mokslą.

Savo vyrą žmona įtraukė į kaimo kapelos veiklą

Už Skaidriaus Vaiva ištekėjo būdama Vabalninko žemės ūkio mokyklos trečiakursė. Jai buvo 18, jam - 21 metai. Vedybos Vaivai netrukdė baigti mokslo.
Skaidrius dirba miškų urėdijoje darbininku. Vasarą su darbo biržos pagalba jo žmonai pavyko įsidarbinti pardavėja. Trys mėnesiai, praleisti kioske, Vaivai buvo kaip kalėjimas. Pasibaigus darbo sutarčiai, tarp žmonių mėgstanti būti moteris iš karto atsisakė tokio darbo.
"Kaimiško sūrio" šventėje Noriūnų kultūros centro vadovė Daiva Bubulienė pakvietė Vaivą dainuoti kaimo kapeloje. Žinojo, kad nuo mažens ją traukia daina, Vaiva buvo patekusi net į televizijos "Dainų dainelės" zoninę apžiūrą. Du kartus per savaitę Vaiva lanko kaimo kapelos repeticijas. Dainuoti kartu su žmona panoro ir Skaidrius.

Gražaus krašto malonūs žmonės

Ilgiausiai teko bendrauti su V.Gudiene. Iš darbo pietauti grįžęs Skaidrius skubėjo į tvartą pas gyvulius. Sūnus Domantas, lankantis Noriūnų J.Černiaus pagrindinės mokyklos nulinę klasę, jau buvo namuose. Iki mokyklos jį nuveža tėvai. Iš jos kartais grįžta ir vienas. Kelias namo eina palei pušynėlį, todėl vaikas negali paklysti. Pareinantį iš tolo pastebi mama.
Gudų šeimoje neliepsnoja kivirčai. Iš pradžių Skaidriui nepatiko, kai Vaiva parsivedė už 100 litų nupirktus ožiuką ir ožkutę, tačiau jo pyktis buvo trumpalaikis.
Jauna šeima nelaukia valstybės pašalpos. Paprasčiausiai jai gėda ko nors prašyti. "Ką šiandien ar rytoj pasidarysim, tai patys ir turėsim", - aiškią kaip diena tiesą žino Gudai.

Bronius VERTELKA

Vaidegynės viensėdis, Kupiškio rajonas

© 2001 "XXI amžius"

 


Vaivos ir Skaidriaus Gudų šeima

Autoriaus nuotrauka

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija