"XXI amžiaus" priedas Nr.23 (26)

PRIEDAI






Neaiški melioratorių ateitis

Tūkstančio darbininkų armiją turėjusioje AB "Ariogalos melioracija" dabar triūsia apie 200 žmonių. Norėdama išsilaikyti, įmonė priversta imtis papildomų darbų.

Sumažėjo darbų apimtys

"Ariogalos melioracijos" generalinis direktorius Antanas Siudikas sakė, kad įmonė per metus atlieka darbų maždaug už 1,2 milijono litų, todėl ji priversta ieškotis darbo svetur. Raseinių melioratoriai tiesia kelius, stato valymo įrenginius.
Rajone yra nusausinta apie 100 tūkstančių ha žemės. Tinkamai jų priežiūrai kasmet būtina turėti apie tris milijonus litų. Kiekvienais metais nusausindavo apie penkis tūkstančius hektarų šlapių dirvų. Dabar žemių melioracijai įmonė neturi pinigų.

Biokuro teks palaukti

Įmonė valdo maždaug 500 ha žemės. Nemaža jos dalis užsėta rapsais.
Įmonės vadovas A.Siudikas - didelis naujovių šalininkas. Sužinojęs, kad Lietuvoje rengiamasi gaminti biodyzeliną, jis vienas pirmųjų šalyje naujovę sutiko su entuziazmu. Tačiau šiandien jo mintys apie biokurą - nekokios.
Iš tonos rapsų įmanoma pagaminti maždaug 300 kg ekologiškai švaraus kuro. "Ariogalos melioracija" būtų pajėgi jo pagaminti 1000 tonų. Pusę biokuro sunaudotų savo reikmėms, kitą pusę parduotų ūkininkams. Dabar jo litrą galima pagaminti už 1,7-1,8 lito. Pridėjus PVM, tokio kiekio kuro kaina būtų apie du litus.
"Sumažinus biokurui PVM ar jo visiškai netaikant, tik tada apsimokėtų gaminti ekologiškai švarų kurą. Be to, rapsų tonos kaina privalėtų būti apie 800 litų. Dabar už tokį rapsų kiekį nemoka 700 litų", - kalbėjo Raseinių melioratorių vadovas.
Biodyzelinui gaminti melioratoriai daug ką pasigamintų patys. Tačiau, norint pirkti rusiškų ar ukrainietiškų įrengimų, reikalingų perdirbti rapsus, būtina turėti apie vieną milijoną litų. Melioratoriai labai bijo banko kreditų. Be valstybės paramos jie neįstengtų įgyvendinti savo sumanymo - gaminti biodyzeliną.

Trečioji hidroelektrinė - ant Mūšos upės

Pernai ties Josvainiais, ant Šušvės upės, melioratoriai pastatė vieno megavato galingumo hidroelektrinę. Kitą, tik perpus mažesnio galingumo, pastatė ant Obels upės Juodkiškiuose. Dabar statoma trečioji hidroelektrinė. Ji bus Pakruojo rajone ant Mūšos upės.
Upių užtvankas, kad prie jų galėtų statyti mažąsias hidroelektrines, 50 metų išsinuomojo norvegai. Jų statyba turėtų atsipirkti per 6-7 metus. Gautą pelną pasiims norvegai. "Galėjo jį paimti ir lietuviai, su valstybės garantija gavę hidroelektrinių statybai reikalingą pinigų sumą. Tačiau tai nebuvo padaryta", - apgailestavo A.Siudikas.
Už Juodkiškiuose pastatytą hidroelektrinę norvegai melioratoriams liko skolingi 615 tūkst. litų.

Bronius VERTELKA

Ariogala, Raseinių rajonas

© 2001 "XXI amžius"

 


AB "Ariogalos melioracija" generalinis direktorius Antanas Siudikas

Autoriaus nuotrauka

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija