"XXI amžiaus" priedas apie provincijos gyvenimą Nr.24 (27)

PRIEDAI






Veliuonos bažnyčios muziejus

Mintis įrengti Veliuonos Švč.M.Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios muziejų kunigui Artūrui Stanevičiui gimė, kai jis, pradėjęs pastoracinį darbą Veliuonoje, išžvalgė klebonijos, bažnyčios palėpes, rūsius ir rado gausybę gerai išsilaikiusių metrikų, santuokų registravimo, bažnyčios organizacijų knygų, įvairių kitų dokumentų, šūsnį nuotraukų, įvairių taikomosios dailės dirbinių. Įdomi ir nepakartojama ekspozicijos aplinka - varpinės bokšte. Čia 2000 m. liepos 13 d., po Žolinės atlaidų, klebonas kun. A.Stanevičius pakvietė parapijiečius į muziejaus atidarymą. Dabar jis svajoja apie gerai įrengtą bažnyčios muziejų su apžvalgos aikštele...

Tik pravėrus duris į varpinės bokštą, žvilgsnis nukrypsta į didžiulius drožtomis detalėmis išpuoštus rėmus. Kaip sakė kun. A.Stanevičius, spėjama, kad paveikslas su šiais rėmais buvęs didžiajame altoriuje. Dabar gražiai į juos įkomponuotas juodai dažytas masyvus kryžius, ant jo - nedidelė metalinė kančia.
Po stiklais - puikiai išsilaikiusios metrikų, santuokų registravimo, bažnyčios organizacijų knygos, daugybė kanceliarinių dokumentų, įvairių leidinių. Vertingiausi jų - su aprašais ir metrika. Tarp dokumentų išsiskiria Švč. M.Marijos Rožinės brolijos XVIII amžiaus knygos su pieštais tituliniais puslapiais. Veliuonos bažnyčioje Švč.M.Marijos Rožinės broliją ir altariją įkūrė 1668 m. liepos 16 d. Žemaitijos bajoras Kazimieras Chšenavičius, jai paaukojęs dalį savo turtų - šešis tūkstančius auksinų. Šios brolijos įsteigimo knygos originalas gražiai išskirtas. Saugomi ir šios brolijos narių sąrašai, kiti dokumentai.
Dėmesį patraukia vestuvių užsakų knygos, rašytos K.Nezabitauskio-Zabičio, Antano Juškos, su autentiškais parašais, mišiolai. Dokumentai rašyti rusų kalba, tačiau pirmieji juodraštiniai jų tekstai - lietuviški. Išlikusios 1882-1894 metų "Užsakų prieš šliūbą" knygos, surašytos gražia taisyklinga lietuvių kalba, nors tai buvo spaudos draudimo metai.
Čia eksponuojamos ne tik knygos, bet ir seni dvaro bei Veliuonos parapijos planai, žemėlapiai. Matome 1859 metų Veliuonos bažnyčios žemių planą, 1889 metų Veliuonos bažnyčios rekonstrukcijos projektą, 1898 metų Veliuonos bažnyčios šventoriaus vartų rekonstrukcijos projektą, 1930 metų Veliuonos bažnyčios atnaujinimo projektą, paruoštą architektų V.Švipo ir A.Šalkausko ir kt. Nežinomo dailininko senieji Veliuonos bažnyčios paveikslai, tarp kurių vaizduojami šventieji Petras ir Paulius, Švč. Mergelės Marijos Ėmimas į dangų - tai vis buvę altorių paveikslai. Rodomos prieškariu veikusių organizacijų vėliavos: ateitininkų, Lietuvių katalikų blaivininkų draugijos ir kt. Ruošdamasis bažnyčios 500 metų jubiliejui, klebonas kun. Vladislovas Polonskis pasirūpino ir jubiliejine parapijos vėliava, kuri kiek labiau nukentėjusi nei kitos. Vykdant jubiliejinius pasiruošimo darbus, buvo pakviestas dailininkas Petras Kalpokas (1880-1945). Jis nutapė keletą paveikslų, kitus atsinaujino. Muziejuje yra 1921-1922 metų aukų knyga. Joje parašyta, kad tuo metu P.Kalpokui buvo sumokėta 8900 auksinų.
Veliuonos bažnyčioje gausu ir vertingų dailės kūrinių, išskirtinių taikomosios dailės, ypač kalvystės meno dirbinių. Įspūdingai atrodo bažnyčios bokšto senasis kaltas geležinis kryžius, kaip manoma, pagamintas XVII amžiuje. Tai labai įdomus, originalus, primenantis kaimo kalvių nukaltus kryžius su stiebuose pritvirtintais mėnuliais. Senovinės žvakidės, umbrakulas, maršalkos lazda, labai įdomi drožinėta aukų dėžutė, žibintai, arnotai - tai įvairaus meninio lygio, įvairių laikotarpių, tačiau labai svarbūs bažnyčios istorijos daiktai. Keptuvas kalėdaičiams ir komunikantams kepti įdomi tuo, kad prie jos reikėjo bent trijų žmonių: vienas turėjo kūrenti ugnį, kad palaikytų pastovią temperatūrą, kitas - laikyti keptuvą (nes labai sunkus), o trečias - pilti į jį paruoštą masę.
Kun. A.Stanevičius rūpestingai saugo kiekvieną daiktą ar detalę, jai eksponuoti įžvalgiai panaudoja esamą erdvę, apšvietimą. Jis papasakojo numatęs įrengti ir apžvalgos aikštelę, nes nuo varpinės matyti nuostabios Nemuno pakrantės.
Atėjo laikas statyti, rinkti, sergėti, kalbėti, kurti, ginti - šie žodžiai įprasminami darbais. Parapijiečiai su dėkingumu linki savo klebonui naujų jėgų kopiant į savo tikslo kalną.

Angelė BUŠKEVIČIENĖ

Veliuona, Jurbarko rajonas

© 2001 "XXI amžius"

 


Klebonas kun. Artūras Stanevičius aukoja šv.Mišias Veliuonos bažnyčioje

Veliuonos bažnyčios 500 metų jubiliejinė parapijos vėliava

Ričardo ŠAKNIO nuotraukos

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija