"XXI amžiaus" priedas apie provincijos gyvenimą Nr. 3 (30)

PRIEDAI







Žodžiai moko, pavyzdžiai patraukia

Šalta šiemetė žiema parodė, kad reikės prisiminti ir avikailius, ir veltinius, ir vilnones pirštines. Deja, Lietuvos kaime mažai kas augina avis. Nuostolinga. Mėsa nepaklausi, vilnos, kailių niekas nesuperka. Tuo tarpu Didžiųjų Sėlų kaime (Šalčininkų r.) ūkininkaujantis Kamalis Zulfijevas stebisi lietuvių nerangumu ir verslumo stoka.
"Mano tėvai augino avis, iš to gyveno ir aš kitaip negaliu", - sako jau trylika metų Lietuvoje gyvenantis, čia ir šeimą sukūręs azerbaidžanietis.
K.Zulfijevo laikoma Romanovo veislės avių banda užtikrina ūkininkui pajamas, suteikia darbo kelioms dešimtims Didžiųjų Sėlų kaimo gyventojų. Šalčininkų rajono žemės nederlingos, vienas vargas jas dirbti, tręšti. Javą ne sėji, bet laidoji. Užtat avims ganyklos - puikiausios. Kailiniuotosios priskabo visokiausių žolelių, nepalieka smilgų kupstų, arkliarūgščių botagų, varnalėšų kibučių.
K.Zulfijevas nuomoja 80 ha žemės, laiko apie šimtą avių. Tik su veislinėmis ėriavedėmis ir avinais būna sunkumų. Šalyje vienintelis Kaišiadorių rajono ūkininkas Pranas Gaidamavičius parduoda Romanovo veislės avis. Artima "giminystė" neskatina gyvulių gerųjų savybių. Dėl prastos selekcijos krinta avių svoris, šiurkštėja vilna. Šalyje pamiršta gerinti avių veisles, o gretimoje Baltarusijoje tenykštės avys su mūsų katinais beveik vieno ūgio. Į "pogrindį" nuėję Lietuvos gyvulininkystės instituto mokslininkai. Valstybė neturi aiškios strategijos - plėsti avių ūkį ar atverti vartus įvežtinei mėsai, kailiams, vilnai. Štai Lenkijos ūkininkai už vieną veislinę avį gauna 150 litų valstybės subsidiją. Mūsų žemdirbys paliktas likimo valiai. Bandė K.Zulfijevas ūkio plėtrai gauti kreditą. Atvažiavo banko ekspertai į Didžiųjų Sėlų kaimą, apžiūrėjo užstatą - prieš 15 metų statytas, gerai išlaikytas fermas. Nesutiko skolinti pinigų ūkininkui netgi už plėšikiškas 15 proc. palūkanas. Girdi, pastatai ir 100 litų neverti, nes yra kaime. Kitas dalykas, jeigu jie stovėtų Vilniuje.
Užtat ūkininkas priverstas ieškotis papildomo verslo. Azerbaidžanietis ilgai galvojo, kaip panaudoti avių vilną, kurią kiti ūkinininkai užkasa arba sudegina, nes nėra kur dėti. Didžiųjų Sėlų kaime K.Zulfijevas įrengė karšyklą, verpyklą. Ūkininkų atvežtą vilną jo įmonėje išplauna, iššukuoja, sukaršia, suverpia. Pagal užsakymą čia jums numegs liemenę, šalį arba megztinį. Iš Romanovo avių vilnos, beje, neturinčios kitų veislių avims būdingo prakaito kvapo, K.Zulfijevas siuva antklodes ir pledus. Užsieniniai tokio pavyzdžio gaminiai kainuoja apie pusantro tūkstančio litų. Didžiųjų Sėlų kaime pasiūta dvigulė vilnonė antklodė kainuoja 160 litų. Po tokia gulėti ir sveika, ir šilta. Šią žiemą K.Zulfijevas savo kaimynams ir gretimų kaimų gyventojams pasiūlė naujovę - veltinius. Ekologiško apavo porai sunaudojama 1,2 kg vilnos. Kartu su guminiais kaliošais veltiniai kainuoja 60 litų.
Savo verslą sumanus Šalčininkų rajono ūkininkas ketina plėsti, o avių bandą didinti iki dviejų tūkstančių galvų. Šalies ūkininkus jis ragina imtis avininkystės. Apmaudu, kad didieji Lietuvos prekybos centrai avieną įsiveža iš Prancūzijos ar Škotijos, o vilnonius siūlus perka Australijoje. Mūsų žmonės darbštūs, tereikia šiokių tokių valdžios pastangų apsaugoti šalies rinką, paskatinti savą žemdirbį.
Švenčių stalui šeimininkė sumanė paruošti avienos kepsnį. Kauno parduotuvėse, turguje mėsos neradau. Žemės ūkio rūmų zootechnikai patarė kreiptis į avių augintojus. Kaišiadorių rajono ūkininkas P.Gaidamavičius sakė avis auginąs veislei, sudaręs sąrašą norinčiųjų įsigyti "veislinę medžiagą". Tik veislei avis augina ūkininkai B.Dijokas (Utenos r.), D.Venckus (Kauno r.), J.Milišiūnas (Biržų r.), R.Glebavičienė (Ignalinos r.), K.Vitkus (Akmenės r.) ir dar keletas kitų. Avių mėsai galima nusipirkti tik pas Luokės (Telšių r.) ūkininką Vytautą Kondratą. Bet negi važiuosi per visą užpustytą Lietuvą...
Žiemą, ypač spiginant šalčiams, geras metas mąstyti. Romėnai sakydavo: žodžiai moko, pavyzdžiai patraukia. Atsidūręs už keturių tūkstančių kilometrų nuo savo gimtinės, K.Zulfijevas kaimynus (lenkus ir lietuvius) moko avininkystės ir kaimo verslų. Jam talkina žmona Halina, lietuvišką Jašiūnų mokyklą lankantys vaikai: sūnus Aidyn ir dukra Samyra.

Justinas ADOMAITIS

Šalčininkų rajonas

© 2002 "XXI amžius"

 

Kamalis Zulfijevas savo fermoje

"Prisiminkime veltinius", - sako K.Zulfijevas

Halina Zulfijeva su vilnone antklode

Autoriaus nuotraukos

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija