„XXI amžiaus“ priedas jaunimui, 2018 m. kovo 9 d., Nr.3 (220)

PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Sidabrinė gija

Kristus ir pasaulis

Atodangos

Abipus Nemuno

„Žynys“ ir „Žyniukas“ – Lietuvai

Radviliškio Lizdeikos gimnazija 23-iąjį kartą organizavo Lietuvos mokinių konkursą „Žynys“ ir rajono mokinių konkursą „Žyniukas“. Šių konkursų tikslas – skatinti mokinius domėtis Lietuvos valstybės istorija, šiuolaikinio gyvenimo procesais ir logiškai mąstyti.

Į žinių konkursą iš Šiaulių, Panevėžio, Kauno, Tauragės ir Radviliškio rajonų sugužėjusius dalyvius lizdeikiečiai pasveikino menine kompozicija „Skiriu Lietuvai“.

Lizdeikos gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė pastebėjo, kad šis konkursas kasmet sukviečia jaunus žmones, norinčius savo intelektą ir žinias skirti Lietuvai. Seimo narys, Radviliškio Garbės pilietis, Lietuvos mokinių konkurso „Žynys“ globėjas prof. Vytautas Juozapaitis, sveikindamas konkurso organizatorius ir dalyvius, akcentavo, kad Lizdeikos gimnazija kasmet suranda naujų meninės raiškos būdų, kaip nuoširdžiai ir gražiai paminėti Vasario 16-ąją.

Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis, džiaugdamasis jaunąja karta, ragino mylėti Lietuvą ir jai skirti savo žinias. Šventėje dalyvavo Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Plukienė, Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus metodininkė-projektų koordinatorė Edita Varneckienė.

Šiais metais konkursas sulaukė 20 „žynių“ iš Šiaulių, Panevėžio, Kauno, Tauragės ir Radviliškio rajono gimnazijų, o rajono mokinių „Žyniuko“ konkurse dalyvavo 42 mokiniai. Kol jaunieji eruditai atliko užduotis, jų mokytojai ir gimnazijos svečiai dalyvavo savižinos praktikume „Motyvuok save, kad galėtum motyvuoti mokinius“. Gimnazijos psichologė Reda Maselskienė, naudodama įvairius žaidybinius metodus, paskatino mokytojus giliau pažinti save, akcentuodama, kad ir mokiniams labai svarbi kuo įvairesnė veikla.

Po pietų mokiniai galėjo rinktis įvairias veiklas. Abiturientai susitiko su Seimo nariu V. Juozapaičiu ir diskutavo apie šių dienų aktualijas. Profesorius pasidalijo savo įžvalgomis apie dabartinę situaciją Lietuvoje. Pasak jo, jauni žmonės turi domėtis savo valstybe, būti aktyvūs savo krašto piliečiai. Jie turi suprasti, siekti ir norėti prisidėti prie Lietuvos kūrimo. „Žyniai“ ir vyresniųjų klasių mokiniai susitiko su poetu, filosofu, pedagogu Liutauru Degėsiu. Paskaitoje „Kaip surasti, suprasti, susikurti save“ akcentuota, kad nieko nedarydamas savęs neatrasi, mokytojas išmokyti negali – jis tik padeda arba trukdo todėl svarbu pačiam imtis iniciatyvos, bandyti, ieškoti, klysti, keisti, svarbiausia – nestovėti vietoje.

Mažiesiems konkurso dalyviams pasiūlyta parašyti arba nupiešti sveikinimą Lietuvai. Pasak bibliotekininkės Daivos Gaivelienės, pradinukai labai kūrybingi ir išradingi, jie nustebino savo darbų originalumu ir netgi brandumu. 5–8 klasių mokiniams buvo skirtas projektas „SkaitMENINIS muziejus“. Mokiniai išbandė „Pabėgimų kambario“ žaidimą, kai naudodamiesi skaitmeninėmis technologijomis susipažįsta su svarbiausiomis Lietuvos valstybės kultūros vertybėmis. Pasak mokytojos Laimos Duglas, tai – įdomus ir netradicinis mūsų istorijos ir kultūros žinių įgijimo ar pakartojimo būdas. Renginio metu veikė gimnazijos muziejus, mokytojos Alvydės Panovos parengti gidai pirmą kartą atvykusiuosius į konkursą supažindino su gimnazijos istorija.

Šiemet Lietuvos „žyniu“ tapo Kipras Tallat Kelpša iš Šiaulių Didždvario gimnazijos, 2-oji vieta atiteko Kauno rajono Garliavos Jonučių gimnazijos mokinei Gabijai Šegždaitei, o 3-ioji – Ugnei Tylenytei iš Šiaulių Didždvario gimnazijos. Rajono mokinių konkurse „Žyniukas“ nugalėjo: 3 klasių grupėje – Viktorija Rušaitė (Baisogalos mokykla-darželis); 4 klasių grupėje – Denisas Čelianovas (V. Kudirkos progimnazija); 5–6 klasių grupėje – Virginijus Skumanas (Šiaulėnų M. Šikšnio gimnazija); 7–8 klasių grupėje – Ignė Glebauskaitė (Baisogalos gimnazija).

Direktorė I. Bajarauskaitė džiaugėsi, kad Lietuvos Valstybės atkūrimo sukaktys, kasmet gimnazijoje įprasminamos „Žynio“ ir „Žyniuko“ konkursais, nepraranda susidomėjimo ir aktualumo jau daugiau nei du dešimtmečius. Ji išreiškė viltį, kad kitais metais konkursas irgi sulauks dalyvių iš skirtingų Lietuvos vietų. Be to, šiemet prie konkurso organizavimo prisidėjo radviliškiečiai, lankantys Trečiojo amžiaus universitetą. Tai dar kartą įrodo, kad noro pažinti ir veiklos niekada nestinga tiems, kas nestovi vietoje, yra ieškojimų kelyje.

Sandra Karenauskienė,
lietuvių kalbos mokytoja metodininkė

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija