Atnaujintas 2003 m. sausio 24 d.
Nr.7
(1111)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Aktualijos
Ora et labora
Darbai
Mums rašo
Atmintis
Provincija
Rinka
Istorija ir dabartis
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai

Pripažįstamos teisės

Pirmą kartą iš labai aukštai girdime išvardytas kaip pagrindines žmogaus teises ne tik jo teisę į maistą, į būstą, bet ir teisę į tautos apsisprendimą ir nepriklausomybę. Paprastai ta teisė būdavo neminima nei pripažįstama: gal todėl, kad tai yra politika. Tiesą sakant, visi žmonių veiksmai yra politika, bet šitas - arčiau politikos taip, kaip mes pratę ją matyti.
Žodžiai yra iš Popiežiaus kreipimosi Pasaulinei taikos dienai, išspausdinti “XXI amžiuje” (2002, Nr. 97) pavadinimu “Naujoji globalinė tvarka negali būti atsieta nuo moralės principų”.
Išgirsti žodžiai džiugina. Anksčiau teko girdėti tik Vytautą Landsbergį, kaip jis ragindavo pasaulį pripažinti žmogaus teisę turėti Tėvynę, o daugiau kas tų žodžių tarsi negirdėdavo – buvo nepatogūs. O štai – jau jie ir iš aukštai pasakyti.
Bet gal ir nedera džiaugtis. Apsisprendimo teisė – gal ne visiems? Gal čia skirta kokiems nors palestiniečiams, o ne lietuviams, tuo labiau – ne Čečėnijai.
Bet kreipimesi to nepasakyta. Svarbu, kad yra principas, yra teisė, o kad ne visiems vienodai veikia – ką padarysi, pasaulis netobulas.
O gal kaip tik tobulas arba toks, koks jis ir turi būti. Toks, kuriame gyvena sumanūs žmonės, visas galimybes spėjantys pastebėti ir visomis pasinaudoti.

Gražina TRIMAKAITĖ
Marijampolė

© 2003 "XXI amžius"

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija