Atnaujintas 2002 m. sausio 9 d.
Nr.2
(1009)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Susitikimai
Darbai
Kultūra
Žvilgsnis
Proza
Literatūra
Atmintis
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis
Kryžkelės


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Mūsų mokytojas - Medicinos universiteto klinikų organizatorius

Prof. V.Lašo 110-osioms gimimo metinėms

Žengdami į Kauno medicinos universiteto rūmus bei į KMU klinikas, visuomet prisimename šių pastatų organizatorių profesorių Vladą Lašą.
Didysis Lietuvos mokslininkas - fiziologas gimė 1892 m. sausio 13 d. Rokiškio rajone, Paupių kaime, valstiečių šeimoje. Nuo mažų dienų domėjosi gamtos paslaptimis. Būdamas dešimties metų, baigė Rokiškio pradžios mokyklą. Tėvai, pastebėję vaiko stropumą, meilę mokslui, nuvežė sūnų į Peterburgą, apgyvendino pas pažįstamus rokiškėnus. Vladas, ten baigęs gimnazijos mokslus, įstojo į Peterburgo universiteto Fizikos ir matematikos fakultetą, studijavo biologiją. 1911-aisiais nuvyko į Tartu universitetą studijuoti mediciną. 1918 metais įgijęs medicinos gydytojo diplomą, grįžo į Lietuvą, dirbo Rokiškio ligoninės vedėju.
1921-aisiais V.Lašas buvo pakviestas į Kaune suorganizuotus kursus, dėstė fiziologijos mokslus. Po metų, Kaune įkūrus Lietuvos universitetą, V.Lašui pavedama vadovauti Fiziologijos ir fiziologinės chemijos katedrai. Jai jis vadovavo iki gyvenimo saulėlydžio.
Katedroje sėkmingai vyko mokslinė - pedagoginė veikla, buvo organizuojami moksliniai tyrimai. 1927-aisiais V.Lašui suteiktas profesoriaus vardas. Jo mokslinė veikla buvo ugdoma dviem kryptimis: žmonių mitybos ir alergijos-anafilaksijos klausimais.
1926 metais prof. V.Lašas savo eksperimentus apibendrino knygoje "Anafilaksija". Jis pirmasis Kaune apgynė medicinos mokslų daktaro disertaciją.
Mokslininkas suorganizavo Žemės ūkio akademijos studentų grupę, kurie surinko žinių apie žmonių mitybą. Gauti duomenys buvo nagrinėjami, apibendrinami ir 1945 metais pasirodė monografija "Mitybos mokslo pagrindai". Taigi prof. V.Lašas - mitybos mokslo kūrėjas. Tais tyrimų duomenimis naudojosi Tautų Sąjunga savo biuleteniams mitybos klausimais. V.Lašas 1924-1940 ir 1941-1946 metais buvo Kauno universiteto Medicinos fakulteto dekanas, 1940-1941 metais - universiteto prorektorius, organizavo mokomųjų bazių statybą. Jo rūpesčiu buvo pastatyta Akių klinika ir Ausų-nosies-gerklės klinika Vytauto prospekte, Medicinos fakulteto rūmai A.Mickevičiaus gatvėje (dabar - Kauno medicinos universitetas).
V.Lašas buvo įžvalgus organizatorius. Mes, Medicinos fakulteto studentai, labai stebėjomės, kad klinikų statyba planuojama toli už miesto, plyname lauke... Vėliau įsitikinome, kad geresnės vietos nebuvo galima parinkti. Pastatyta klinika Eivienių gatvėje tuo metu buvo viena moderniausių Europoje. Šiandien matome, kad universiteto klinikos - ne plyname lauke...
Į profesoriaus paskaitas eidavome kaip į šventę. Žinias pateikdavo aiškia dikcija, labai dėmesingai ir su didele meile mokslo tiesai, ramiai, įdomiai, logiškai.
Lengva buvo paskaitas sekti, užsirašyti. Mes mylėjome mūsų dekaną. Jis buvo geros širdies, teisingas, objektyvus, žmones ir mokslą mylintis profesorius.
V.Lašui vadovaujant buvo paruoštos ir apgintos 11 mokslo daktarų ir 22 mokslo kandidatų (dabar - daktarų) disertacijos.
Prof. V.Lašas 1940-aisiais pradėjo organizuoti LTSR Mokslų akademiją, jos mokslinio tyrimo institutus, kontroliavo jų mokslinę veiklą. Jis buvo Mokslų akademijos tikrasis narys. 1946 metais prof. V.Lašas išrinktas TSRS Medicinos mokslų akademijos nariu korespondentu.
Šio žymaus žmogaus plunksnai priklauso 229 moksliniai ir mokslo populiarinimo darbai. 1923-aisiais jis parengė fiziologinės chemijos vadovėlį, kartu su J.Lašiene išleido populiarų vadovėlį vidurinei mokyklai "Trumpa žmogaus anatomija, fiziologija ir higiena". Svarbiausias akademiko darbas - "Žmogaus fiziologija", išleistas 1965 metais.
Profesorius domėjosi grožine literatūra, mėgo A.Čechovo knygas. Didelės erudicijos, darbščiam, paprastam, nuoširdžiam žmogui mes, jo mokiniai, esame dėkingi už didelį indėlį į mokslą ir Lietuvos kultūros istoriją.
Amžinybėn prof. V.Lašas išėjo 1966 m. sausio 2 d. ir amžinojo poilsio atgulė Petrašiūnų kapinėse.

Elena MIKNEVIČIENĖ
Gydytoja pediatrė, 1936-ųjų VDU Medicinos fakulteto absolventė

© 2002"XXI amžius"

 

Prof. V.Lašas

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija