Atnaujintas 2002 m. sausio 9 d.
Nr.2
(1009)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Susitikimai
Darbai
Kultūra
Žvilgsnis
Proza
Literatūra
Atmintis
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis
Kryžkelės


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Stiprinti neturtingų šalių pozicijas tarptautinėje prekyboje

Vatikano delegacijai Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) ministrų konferencijoje vadovavęs Šventojo Sosto nuolatinis atstovas Jungtinėse Tautose arkivyskupas Renatas Martinas sakė, kad padarytas nemažas žingsnis stiprinant neturtingų šalių padėtį tarptautinėje prekyboje. Tačiau dar reikia daug nuveikti, kad būtų atsisakyta protekcionistinės politikos, kuri ypač paplitusi Vakarų Europoje. Lapkričio viduryje Katare vykusioje konferencijoje daugiau kaip 140 šalių prekybos ministrai sutarė dėl naujo globalinių derybų raundo, tai yra, kad iki 2005 metų būtų atsisakyta visų tarptautinės prekybos apribojimų.
Katalikų Bažnyčią ypač nudžiugino vieningai priimtas susitarimas dėl vaistų gamybos ir prekybos sąlygų, leidžiantis įveikti farmacijos kompanijoms taikomą vadinamąją patentų sistemą, kad neturtingose Trečiojo pasaulio šalyse, esant sunkioms epidemijoms - tuberkuliozei, maliarijai, plintant AIDS, būtų galima vaistus parduoti mažesnėmis kainomis. Konferencijoje perskaitytame pranešime arkivyskupas R.Martinas pažymėjo, kad vyriausybių pirmoji pareiga yra rūpintis savo piliečių sveikata. Todėl PPO konferencija turi aiškiai nurodyti, kad jokios tarptautinės prekybos taisyklės negali kliudyti vyriausybei spręsti iškilusios ligų grėsmės problemų. Afrikos šalyse pastaruoju metu vis daugėjo protestų, kad, plintant sunkioms ligoms, ypač AIDS, dauguma žmonių negali apsirūpinti būtinais vaistais, nes jie yra brangūs.
Konferencijoje Vatikano delegacijos nariai kalbėjo ir apie paramą besivystančioms šalims, kurios stengiasi atsisakyti turtingų valstybių jau ilgą laiką taikomų protekcionistinių subsidijų ir kvotų žemės ūkio ir tekstilės pramonės produkcijai. Taip ginami vietiniai gamintojai, tačiau uždaroma rinka neturtingoms šalims, kurių gaminiai neretai būna pigesni ir galėtų sėkmingai dalyvauti konkurencijoje bei tuo pačiu padėti jų siekiamam ekonominiam augimui. "Ilgalaikis protekcionizmas ir kitokie panašūs prekybos apribojimai, kurie teikia neproporcingai didelę naudą stipriausiems pasaulio ekonomikos sektoriams, nebetinka norint sukurti santykiais pagrįstą tarptautinę prekybos sistemą, - sakė konferencijos dalyviams arkivyskupas R.Martinas. - Reikalinga reforma, kad į pasaulinę rinką laisvai patektų neturtingų šalių gaminiai, ypač žemės ūkio ir tekstilės produktai. Šio reikalo negalima atidėti į šalį neapibrėžtai ilgam laikui, nes gali būti padaryta nepataisoma žala visai daugiašakei prekybos sistemai."
Pastaruoju metu stiprėja vadinamųjų antiglobalistų protestai. Tą ypač aiškiai parodė ankstesnė PPO konferencija, vykusi JAV mieste Sietle (dėl Kataro geografinės padėties šį kartą protestuotojų atvyko gerokai mažiau). Vatikano nuomone, tokios tarptautinės struktūros kaip Pasaulio prekybos organizacija yra reikalingos. Tačiau ji, kaip ir kiti Jungtinių Tautų padaliniai, turi telkti pasaulinę bendruomenę kovai su skurdu. Arkivyskupas R.Martinas priminė konferencijos delegatams, kad "ekonominių sunkumų aukos yra žmonės - konkretūs asmenys, tautos ir šeimos".
Todėl PPO turi pasitarnauti "įtraukiant neturtingų šalių ekonomiką į teisingais principais grindžiamą pasaulinę prekybos sistemą", nes tai atitinka visų interesus. Juk greitesnis neturtingų šalių vystymasis "kartu yra įnašas į į globalinę pažangą, tarptautinį saugumą ir taiką". Arkivyskupas teigė: "Prekybos liberalizavimas gali duoti didelę naudą neturtingoms šalims. Tačiau gana dažnai tai lieka tik teorine nuostata". Todėl ateityje Pasaulio prekybos organizacija turi nuosekliau aiškintis, kokią konkrečią įtaką prekybos liberalizavimas daro neturtingoms šalims, ir netgi tai patikrinti, analizuojant padėtį atskirose valstybėse. Vatikano delegacijos vadovas priminė popiežiaus Jono Pauliaus II žodžius, kad ekonomika "tėra tik vienas aspektas, vienas visos žmogaus veiklos dėmuo" ir kad "ekonominė laisvė tėra tik vienas žmogaus laisvės elementas". Tai žinoti yra svarbu, kuriant tokią prekybos politiką, kuri turi tapti visos žmonijos pažangos varomąja jėga.
Kaip žinoma, Katare vykusioje PPO konferencijoje buvo pritarta Kinijos stojimui į šią organizaciją. Ši didžiausia pasaulio šalis pažadėjo atverti savo rinką užsienio kompanijoms, o tai gali teigiamai paveikti visą pasaulinę ekonomiką. Tačiau kiti, ypač nevyriausybinės organizacijos, būgštavo, kad daugiau kaip vieną milijardą menkai apmokamų darbininkų turinčios šalies įžengimas į globalinės prekybos rinką gali sukelti ir šiokią tokią destrukciją. Jau dabar, užplūdus pigioms kinų prekėms, daugelyje šalių iškilo sunkumų ištisiems ekonomikos sektoriams. Duodamas interviu Vatikano radijui, arkivyskupas R.Martinas iš esmės teigiamai įvertino Kinijos priėmimą į Pasaulio prekybos organizaciją. Pasak jo, šios komunistų valdomos šalies vyriausybė turės pateikti savo "įnašą kovojant su skurdu ir rodant pagarbą žmogaus orumui".
Žmogaus teisių gynėjai ir Bažnyčios lyderiai ilgą laiką pabrėžė, kad Kinijos priėmimas į tarptautines organizacijas turi priklausyti nuo jos veiksmų šalies vidaus politikoje. Tai ypač priklauso nuo tikėjimo laisvės garantijų, nes, kaip žinoma, šioje šalyje yra persekiojami pogrindyje veikiantys katalikai.
PPO konferencijos derybų eiga ir priimtas susitarimas dėl būsimų derybų, siekiant tarptautinės prekybos liberalizavimo, patvirtino solidarumo stiprėjimą po rugsėjo 11-osios tragiškų įvykių. Tačiau paskelbto baigiamojo dokumento formuluočių aptakumas leidžia manyti, kad derybos bus nelengvos ir, nors dabar demonstruojama politinė vienybė, atskirų šalių ekonominius interesus suderinti gali būti sunku.

Mindaugas BUIKA

© 2002"XXI amžius"

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija