Atnaujintas 2002 m. sausio 9 d.
Nr.2
(1009)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Susitikimai
Darbai
Kultūra
Žvilgsnis
Proza
Literatūra
Atmintis
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis
Kryžkelės


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Lietuvių muzikinės kultūros ambasadorė

Nuo ankstyvos jaunystės Mūzą Rubackytę konkursuose lydėjo sėkmė. Laimėjusi sąjunginį pianistų konkursą tuomečiame Leningrade, ji daug koncertavo buvusioje SSRS. Anuomet visiems atlikėjams buvo griežtai nustatomi ir koncertų maršrutai, ir juose atliekamos programos. Tuose koncertuose pianistei yra tekę skambinti įvairiais instrumentais - ir nesuderintais pianinais kaimeliuose, ir koncertiniais fortepijonais didmiesčiuose.
Nors ir labai reglamentuota muzikinė veikla buvo labai vaisinga - pianistė M.Rubackytė sukaupė daugiau kaip 30 solinių programų, parengė 35 koncertus fortepijonui su orkestru. Gavusi sovietinių įstaigų leidimą vykti į tarptautinį F.Listo ir B.Bartoko pianistų konkursą Budapešte, M.Rubackytė laimėjo didįjį prizą. Tačiau dėl tautinės sovietų politikos jos koncertinės kelionės į Vakarus buvo sistemingai žlugdomos. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, M.Rubackytė išvyko į prestižinį tarptautinį konkursą Paryžiuje ir laimėjo pirmąją premiją. Šį konkursą įkūrė trys didieji prancūzų kompozitoriai - M.Ravelis, P.Dukas ir A.Rousselis. Konkursas, iš pradžių vadintas "Triptiku", ilgainiui virto "Didžiaisiais Prancūzijos meistrais". Mūza tapo viena iš jų.
Įsikūrusi Paryžiuje, pianistė dažnai koncertuoja Prancūzijoje su Tulūzos, Bretanės, Paryžiaus, Overno, Lorenės, Bazelio ir Ženevos (Šveicarija) orkestrais. Jos skambinimą transliuoja Prancūzijos radijas. Lietuvos atstovė tampa Lietuvos muzikinės kultūros ambasadore pasaulyje. Pianistė yra grojusi pasaulinio garso koncertų salėse Londone, Bonoje, Paryžiuje, Amsterdame ir daugelyje kitų miestų.
Pastaruoju metu pasaulinės šlovės virtuozė vis dažniau kviečiama į Šiaurės Ameriką - koncertavo Niuporto, Portlando, Hiustono, Mineapolio ir Bermudos festivaliuose. "Ši burtininkė dovanojo aistrą, ugnį ir griaustinį", - rašė Bermudos spauda.
Per 2000-2001 metų koncertinį sezoną M.Rubackytė tris kartus lankėsi Pietų Amerikoje.
Devyniose M.Rubackytės kompaktinėse plokštelėse, kurias įrašė "Marco Polo", "Melodia", "Hungaroton", "Lyrinx" kompanijos, - F.Listo, F.Šuberto, J.Bramso, M.K.Čiurlionio ir kitų kompozitorių kūriniai. Leidinys "Fanfare Magazine" paskutinę pianistės kompaktinę plokštelę "Les Etudes de Liszt" ("Listo etiudai") apibūdino taip: "M.Rubackytė yra viena didžiausių nūdienos F.Listo interpretatorių". Tai iš tikrųjų reikšmingas menininkės pripažinimas. M.Rubackytė, būdama atkakli, reikli sau, talentinga ir atsidavusi pasirinktam instrumentui, savo nelengvame kelyje įstengė nugalėti tiek asmeninius, tiek politinius sunkumus.
Pernai pavasarį M.Rubackytė koncertavo Čikagoje. "Chicago Tribune" apžvalgininkas John von Rheim rašė: "F.Listo Sonata h-moll koncerto pabaigoje tapo tikru muzikiniu išgyvenimu. Šis didžiulis, perdėm sudėtingas kūrinys gali sužlugdyti neprityrusį pianistą, tačiau M.Rubackytė nesusvyravo nė akimirką. Jos gebėjimas derinti energiją ir lyrišką grakštumą atrodė beribis, kaip ir neišsemiamas garso spalvingumas. Tokio masto talentui priklauso didelės salės ir žymieji orkestrai".
Baigiantis 2001-iesiems, lapkričio pabaigoje, M.Rubackytė koncertavo Kaune ir Vilniuje. Ji skambino taip temperamentingai ir aistringai, kad žiūrovų veiduose galėjai įžiūrėti visus muzikinių garsų virpesius. Štai tokių klasikinės muzikos atlikėjų ir laukia mūsų žiūrovai. Ovacijoms, susižavėjimo šūksniams nebuvo galo - Lietuva turi Dievo dovaną. M.Rubackytė sakė: "Mano ryšiai su Lietuva niekuomet nenutrūko. Stengiausi padėti savo tėvynei. Kiekvieno inteligento pareiga - stengtis padėti savo šaliai. Aš, kaip kultūros žmogus, manau privalanti saugoti mūsų kultūros savitumą, kuriam dabar kyla pavojus. Aukoju savo laiką, savo pinigus tam, kad Lietuva būtų visateisė Europos narė - skleidžiu informaciją apie mūsų meną. Visuose mano koncertuose skamba M.K.Čiurlionio kūriniai".

Kazimieras DOBKEVIČIUS

© 2002"XXI amžius"

 

Mūza Rubackytė muzikinio triumfo akimirką Kauno filharmonijoje

Autoriaus nuotrauka

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija