Atnaujintas 2002 m. sausio 16 d.
Nr. 4
(1011)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Susitikimai
Darbai
Atmintis
Literatūra
Žvilgsnis
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis
Kryžkelės


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Knygoje - Kėdainių krašto žmonės

Kėdainių Mikalojaus Daukšos bibliotekoje neseniai buvo pristatyta pokalbių su Kėdainių krašto žmonėmis antologija "Penktadienio pokalbiai". Ją išleido UAB "Rinkos aikštė". Knygos puslapiais į mus prabyla 40 Kėdainių krašto žmonių, kurių kiekvienas - įdomus, savo darbais, likimu, dvasiniu pasauliu yra įnešęs savąją spalvą į Kėdainių krašto gyvenimo spektrą.

Vienas iš gyvų istorijos liudytojų kėdainietis Jonas Bajoriūnas - žmogus iš "Dievų miško". Jį su broliu 1944 metais vokiečiai iš Kauno atvežė į Štuthofo koncentracijos stovyklą. Ten jis susitikdavo su Baliu Sruoga, prof. Starkumi, kunigais Leknicku, S.Yla... J.Bajoriūnas turi sukaupęs nemažai rankraščių - tai būsimos atsiminimų knygos apmatai...
O štai patyręs melioracijos specialistas Stasys Padalevičius Kėdainiuose, Lietuvoje ir dar toliau buvo žinomas kaip talentingas, pelnęs tarptautinį pripažinimą fotomenininkas, įamžinęs daugybę per Lietuvą žengusios melioracijos žingsnių, mirštančių vienkiemių ir jų naikinimo tragedijos ištiktų žmonių. "Man teko matyti, kaip buldozeris vertė jaunas obelis mano gimtinėje ir kaip juoda Milžemių žemė verkė baltomis ir rausvomis obuoliukų ašaromis. Todėl tarp daugybės nostalgiškų nuotraukų iš senųjų vienkiemių nėra nė vienos linksmos", - prisipažįsta fotomenininkas, save laikantis bene vieninteliu Lietuvoje vienkiemių naikinimo įamžintoju. S.Padalevičius nuo 1975 metų yra Lietuvos fotografų sąjungos narys, turi sukaupęs apie 40 tūkstančių negatyvų. 1995 metais Kaune tarp kelių dešimčių užsienio fotografų laimėjo didįjį prizą už fotonuotraukų ciklą "Vienkiemiai ir žmonės".
Daug metų Kėdainiuose gyvena profesionalus dailininkas Jurgis Skubala, kadaise buvęs tarp Vilniaus dailės akademijos perspektyviausių auklėtinių. Ir pensinio amžiaus sulaukęs, nėra surengęs nė vienos viešos savo kūrybos personalinės parodos, nors visaip buvo raginamas ir darbai jo žinomi Lietuvoje, Vokietijoje. "Man tai niekuomet nebuvo aktualu. Va, po mano mirties, jei vaikai panorės, tegul mano išlikusių darbų parodas rengia. Visą gyvenimą aš veikiau kaip architektas, dizaineris ir slapta nuo anuometinės valdžios esu ir kažkiek bažnyčių apipavidalinęs", - sakosi pats J.Skubala. Sudėtinga šio žmogaus biografija. Jo motina buvo pirmoji Biržų gimnazijos direktorė. Tėvas - vokietis, tikras berlynietis. 1918 metais susipažino su jo motina, jiedu susituokė. 1944-aisiais, vokiečiams traukiantis, Jurgis su šeima išvyko į Berlyną. O ten ir Berlyno paėmimą teko matyti, amerikiečių aviacijos antskrydžius stebėjo. Paskui - per visą Lenkiją, Baltarusiją į Rusijos lagerius... Laimei, motina užsienio kalbų mokėjo, išgyveno ir su vienu sūnumi grįžo į Kėdainius, o kitą stotyje paliko, nes jis jau nebegalėjo paeiti. Grįžusius priglaudė buvusi tarnaitė, o rašytojas J.Paukštelis, dirbęs vidurinės mokyklos direktoriumi, priėmė motiną dirbti mokytoja. O pats J.Skubala liko ištikimas Kėdainiams.
Apie teatro ir kino režisierių Joną Vaitkų kėdainiečiai sako: jį galima mėgti, galima ignoruoti, tačiau nepastebėti jo kūrybos neįmanoma. Apie savo asmeninį gyvenimą nėra linkęs kalbėti, nes, anot jo, idėja jam visuomet svarbesnė už praktiškus dalykus. Gyvenime, kaip ir kūryboje, yra maksimalistas. Jis daug ko sau neleidžia, ko reikalauja kūnas, jausmai, emocijos. Nepakenčia dviveidžių žmonių, tokių nė neįsileidžia į savo pasaulį, o intrigos ir apkalbos jį lydi nuolat. Teigia, kad darė ir statė viską, ką norėjo, nepaisė jokių "draudžiamų zonų", dėl kurių taip mėgo aimanuoti daugelis jo kartos ir jaunesnių režisierių. Kas yra laisvalaikis, menkai tesuvokia. Visas jo gyvenimas yra skirtas teatrui, kinui, menui...
Kito kėdainiečio monumentalioji kūryba yra išsibarsčiusi ne tik po Lietuvą, yra jo kūrinių ir užsienyje. Tartu universiteto botanikos sode stovi "Lietuvaitė", Vokietijoje, Zomerdos kapinėse, - kryžius, o kitame vokiečių mieste - "Rūpintojėlis". Tai vis skulptoriaus, drožėjų drožėjo Vytauto Ulevičiaus darbai. "Menas yra religija, nes grožis yra tvarka. O tvarka yra dieviška. Kai žmogus praranda meilę Dievui, gamtai, žmonėms, jis pažeidžia Visatos dėsnius", - sako dailininkas. Knygos puslapiuose V.Ulevičius apie darbą, kūrybą, santykį su gamta ir žmonėmis aiškina filosofiškai. Drožinėti pradėjo piemenaudamas, vėliau buvo taikomosios dekoratyvinės dailės dirbiniai. 1997-aisiais minėjo kūrybinį keturiasdešimtmetį, o penkiasdešimtmečio proga išleistame kataloge yra toks vertinimas: "Jo darbai - tai himnas žmogui, darbui ir gėriui". Pats V.Ulevičius laiko pasisekusiu kūriniu antkapinę skulptūrą kapinaitėse ties Raguva - ji skirta Broniui Krivickui, lituanistui, dramaturgui, rašytojui, partizanui. Iš viso sukurta apie 150 monumentaliųjų skulptūrų, galybė kamerinių, parodinių kūrinių, surengta daug personalinių, respublikinių, zoninių parodų, gauta nemažai apdovanojimų, o kur dar parodos Rusijoje, Graikijoje, Belgijoje, Mongolijoje, Prancūzijoje ir kitur. Krakes išdabino šešiais savo darbais.
Knygoje išspausdintas Marijos Šepetienės pokalbis su aktore Rūta Staliliūnaite. Ir neatsitiktinai. Rūta gimė Šiauliuose, pradinę mokyklą lankė Radviliškio rajone, Pašušvyje, vėliau - Kėdainiai, Dotnuva, Krakės ir pagaliau Kaunas. Prie Krakių vidurinės mokyklos auga vardinis Rūtos ąžuoliukas, netgi vardas po juo išrašytas. "Krakėse - prasmingiausias mano laikas. Čia pradėjau vaidinti, šičia sutikau savo pirmąjį scenos mokytoją Joną Kisielių. Šioje mokykloje buvo statomi klasikos spektakliai, o pats J.Kisielius nuostabias dekoracijas piešdavo", - prisimena R.Staliliūnaitė.
"Darbas, kūryba - visuomet gražu", - sako kraštiečių klubo prezidentas, operos solistas Vincentas Kuprys. Dvidešimt metų ne savo noru praleido už Uralo, svetimoje scenoje dainavo devynerius metus, sukūrė 45 vaidmenis. Ypač brandus pirmasis vaidmuo - Greminas Čaikovskio operoje "Eugenijus Oneginas". Brangus jam Mefistofelis Š.Guno "Fauste". Šią partiją dainuoja jau 38 metus. "Kūrybos džiaugsmas daro gyvenimą pakylėtą, taurina sielą. Tačiau didžiausią vaizduotės bei harmonijos teikiamą pasitenkinimą operos scenoje patyriau susitikimuose su neeiliniais menininkais, retomis asmenybėmis", - sako V.Kuprys. Jis dainuoja Kauno ansamblyje "Girių aidai". Kraštiečių susitikimai - didžiulė dvasios atgaiva, sugrįžimas į gimtąsias vietas, į jaunystės laikus.
Knygos puslapiai supažindina mus su kultūrinio gyvenimo puoselėtojais: buvusia M.Daukšos viešosios bibliotekos direktore Janina Matuliene, apdovanota LDK Gedimino I laipsnio medaliu "Už nuopelnus Lietuvai"; Vitoliu Laumakiu, žinomu mėgėjiško kino entuziastu - ir scenaristu, ir dramaturgu, ir režisieriumi, prie Lietuvos kino populiarinimo pasaulyje ne menkiau prisidėjusiu nei tos srities specialistai. V.Laumakys - ir puikus gydytojas stomatologas, yra išleidęs dvi savo poezijos knygas.
Žavi Skinderiškio dendrologinio parko kūrėjas Kęstutis Kaltenis, apdovanotas gamtosaugininko Valdo Adamkaus premija 1993-aisiais. Jo sukurtas dendrologinis parkas užima šimto hektarų teritoriją, kurioje beveik pats vienas surinko ir išsaugojo per 700 medžių ir krūmų rūšių. K.Kaltenis, miškininkų dinastijos tęsėjas, nuo jaunystės puoselėjo viziją sukurti gamtos kampelį, kuriame atsigautų žmogaus dvasia, kur jis galėtų savimi pabūti.
Gimusi ir augusi Kėdainiuose, Marija Milvydienė pusę šimtmečio praleido Vokietijoje, vėliau Šveicarijoje. Pagaliau grįžo į nepriklausomą Lietuvą. Ilgai buvo išsiskyrusi su dukra, tad dabar apsigyveno pas ją Vilniuje. Užfiksuotos neramios jos mintys apie tėvynę, pokarį, apie savitą lietuvių kultūrą bei istoriją. Sugrįžusi M.Milvydienė dovanojo M.Daukšos bibliotekai daug vertingų knygų. Vis puoselėjo viltį apie gražią savo Tėvynės ateitį. Neseniai M.Milvydienė išėjo Amžinybėn. Jos atminimą saugo duktė Dalia Drėmienė. Ji laiminga, kad po ilgų išbandymų galėjusi pagyventi su mama.
Knygoje - pokalbiai su Tėvu Stanislovu, Kėdainių rajono meru Viktoru Muntianu, suvalkiečiu, turinčiu lietuviško ir moldaviško kraujo, su verslininku, politiku Viktoru Uspaskich, su Krašto muziejaus direktoriumi Rimantu Žirguliu. R.Žirgulį neretai girdime kalbantį miesto šventėse, renginiuose, minėjimuose, visur, kur domimasi ar rūpinamasi Kėdainių krašto reikalais. Pasak R.Žirgulio, iki pat kaulų smegenų buvęs humanitaras, kilęs iš tremtinių šeimos, 1992-aisiais tapo šio muziejaus direktoriumi, o po metų baigė Vilniaus universitetą. Diplominio darbo tema - "Kėdainių karmelitų vienuolyno istorija". "Kėdainiuose yra kas veikti, čia ir savotiška Troja, ir Pompėja", - sako R.Žirgulis. Į karmelitų vienuolyną persikėlė Kėdainių krašto muziejus. Direktorius turi svajonę nuvykti į Varšuvos archyvus, į Švediją. Ir Kėdainiuose laukia platūs veiklos dirvonai.
Knyga "Penktadienio pokalbiai" padės plačiau susipažinti su Kėdainiais ir šio krašto žmonėmis, suteiks malonių skaitymo akimirkų.

Angelė BUŠKEVIČIENĖ

Kėdainiai

© 2002 "XXI amžius"

 

Knyga "Penktadienio pokalbiai"

Ričardo ŠAKNIO nuotrauka

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija