Atnaujintas 2002 m. sausio 16 d.
Nr. 4
(1011)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Susitikimai
Darbai
Atmintis
Literatūra
Žvilgsnis
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis
Kryžkelės


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Skaitykite leidyklos "Naujasis amžius" išleistas naujas knygas

Jau ketvirtoji

Šiandien naujų poezijos knygų ir negirdėtų vardų lavinoje susigaudyti ne taip lengva. Būti pastebėtam - juo labiau. Daug tokių, kurie savo lėšomis išleido pirmąją ar antrąją eilių knygelę. Vienas jų - Liudas Gustainis. 2001-aisiais pasirodžiusi jo poezijos knyga "Tavyje" (leidykla "Sapnų sala") - jau ketvirtoji. Ją puošia paties autoriaus iliustracijos. Atsižvelgiant į formalius reikalavimus, dalis eilėraščių (17 skiemenų ir aliuzija į metų laiką) lyg ir atitiktų japoniškąjį haiku, tačiau dažnai gamtos reiškiniai sutapatinami su dvasinio gyvenimo apraiškomis, ir eilėraščiai virsta filosofinėmis metaforomis.
Autorius teigia, kad visi gamtos reiškiniai (įskaitant stichines nelaimes, ligas) siejami su žmonių mintimis ir jausmais. Su autoriumi galima ir nesutikti. Nežinia, ar kam supykus ant savo šuniuko, kils cunamis Japonijoje arba raupsai Afrikoje. Perskaičiusi L.Gustainio 349 posmus, pabūgau, kad stichinė nelaimė ir ypač liga neištiktų šios poezijos knygos skaitytojo ir jis nepradėtų kalbėti tokiais "gustainiškais" posakiais, kaip, pavyzdžiui, šis: Raganos dūsta/ urvuose kalakutais (!)/ auga ledynais. Arba: Motinos valia/ apklojo sliekus lapais -/ giedos (!) kada nors. Jei netyčia į galvą įlįs kad ir toks posmas, kaip Kraujo lašuose/ turgaus sumaišties kriokly/ kuokina (!) svirpliai, - išgirsite ne tik kaip "kuokina" svirpliai, bet ir patys kuoktelsite, pagaliau sulaukę tos (jei, žinoma, jums pasiseks) dienos, kai ims giedoti sliekai...
Knygoje perdėto originalumo - "per kraštus". Pasirinkta trumpa forma verčia L.Gustainį kalbėti labai kondensuotai, bet toje kondensacijoje kartais tiek daug tirštų prasmių, kad jos naikina viena kitą, ir, kas blogiausia, - pačią L.Gustainio poeziją. Jausmų lūžtvose/ inercijos žirafos/ vilkus liūliuoja, - sakoma šiuose keistuose "užrašuose". L.Gustainis labai mėgsta kurti naujadarus. Gal kada šis jo pomėgis ir duos gražių rezultatų, bet kol kas dažnai tokie pasakymai, kaip kuokina svirpliai arba šnarpuoja varmai, tik glumina savo pretenzingumu.
Vartant šią poezijos knygą, neaišku, ar L.Gustainio iliustracijos iliustruoja jo eiles, ar, atvirkščiai, eilės - iliustracijas? Atrodo, kad eilės pritaikomos nedideliems L.Gustainio paveikslėliams, jų autorius bando aprašyti kažkokius, jam vienam galbūt žinomus vizualinius objektus. O jei paveikslai būtų dideli, trieiliai, galėtų būti tarsi koks prierašas po jais? Tuomet nereikėtų nervintis, skaitant šias miniatiūras, kurias pamatyti paprastų akinių nepakanka (būtent tokios, vykusiai sudarytos vizualinės knygos su kūrybingais žodiniais intarpais pavyzdžiu galėtų būti skulptoriaus Roberto Antinio knyga "IR", pasirodžiusi 2000 metais).
Daug talentingesnis L.Gustainis ten, kur kalba paprastai: Brendu per lapus/ geltonoj begalybėj/ ošia dalia. Jau čia iš tolo galima nujausti japonišką haiku dvasią "ošiant". Arba šiame posmelyje, kuriame jaučiama žmogaus situacija: Kiek kartų medžiai/ keitė aprėdus žalius - / argi tai baisu? Čia autorius vienu sakiniu pasako mintį, neperkraudamas prasmėmis: Vargų žolynuose/ aistrų spanguolynuose/ šventumas noksta. Pakankamai grynas, estetinis vaizdas, piešiamas tokioje strofoje: Saulėj varinėj/ atvaizdas pilkas žmogaus/ juda be garso.
L.Gustainis stengiasi rasti sudėtingus, neregėtus negirdėtus sugretinimus: Miestas tamsoje/ man pasirodė žarija,/ laukiančia vandens. Tai perlas, tačiau tokių knygoje nėra daug. Toliau - "neravėti" L.Gustainio poezijos daržai. 349 trieiliai - gana daug. Ką tai sako? Daug parašyta, bet ar viską vertėjo dėti į knygą?

Vitalija NORVILIENĖ

Kaunas

© 2002 "XXI amžius"

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija