Atnaujintas 2002 m. sausio 23 d.
Nr. 6
(1013)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Susitikimai
Darbai
Kultūra
Žvilgsnis
Atmintis
Likimai
Nuomonės
Lietuva
Lietuva. Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Baltijos regiono šalių kooperacija

Žvilgsnis iš arčiau į K.Adenauerio fondo organizuotą seminarą

Pernai lapkričio 16-18 dienomis Lietuvos jaunųjų krikščionių demokratų lygos nariai Jonas Žukas ir Sigitas Ingelevičius dalyvavo seminare “Baltijos regiono šalių kooperacija”. Čia spausdiname šiek tiek išsamesnę informaciją apie seminare nagrinėtus klausimus.
Buvo diskutuota tema "Ar centro dešinės politika ištikta krizės?" Šiuo metu daugelyje Europos valstybių valdo kairieji socialdemokratai. Nors pastarųjų dienų įvykiai rodo, kad jie stipriai praranda pozicijas (rinkimai Austrijoje, Norvegijoje, Danijoje) ir tai teikia daug vilčių , bet kalbėti apie stiprų dešiniųjų partijų įtakos augimą dar ankstoka. Dr. Gerhard Hirscher (Hanns Seidel fondo Akademija) nurodė pagrindines tokios tendencijos priežastis. Be abejo, tai aktualu ir Lietuvai. Neigiamos įtakos dešiniosioms partijoms turi (nors ir labai keista) komunizmo žlugimas. Rinkėjams susidaro klaidingas įspūdis, kad, išnykus komunistinei sistemai, nebereikalingos ir politinės jėgos, kurios šią sistemą kritikavo ir jai oponavo. Kita vertus, sėkminga buvo socialdemokratų agitacija, kad jie nebe kairieji, o pats tikriausias politinis centras. Tikrai taip galima pagalvoti, jeigu lyginsime, pavyzdžiui, Vokietijos socialdemokratus su G.Gysie PDS (demokratinio socializmo partija, ekskomunistais). Dr. Hirscher minėjo ir žurnalistikos problemą - žiniasklaida visada buvo labiau orientuota į kairę, deja, praktiškai visur susiklostė tokia situacija. Pastaruoju metu labai išaugus jos įtakai - laikraščiai, televizija, radijas, internetas - dešiniųjų partijų padėtis tapo dar sunkesnė. Problemos išsprendžiamos, ir pastarųjų dienų dešiniųjų partijų laimėjimai rodo, kad krizė jau praeina, ir, nuosekliai dirbant bei ieškant kelio į rinkėjų širdis, labai tikėtina visai nebloga centro dešinės politinių jėgų ateitis. Gera pažymėti, kad , žiūrint iš šių jėgų spektro (Norvegija, Ispanija, Airija, Austrija) būtent krikščionims demokratams labiausiai sekėsi. Buvo minima, kad sėkmė lydės tą politinę jėgą, kuri save identifikuos kaip politinio sprendimo spektro centrą. Taigi krikščionims demokratams visai neblogos perspektyvos.
Kita tema - "Baltijos šalių ekonominis ir politinis potencialas". Vokietijos URM darbuotojas Hans-Jurgen Heimsoeth pasidžiaugė, kad Baltijos regionas yra vienas iš dinamiškiausiai besivystančių pasaulyje. Lyginant su, pavyzdžiui, Viduržemio jūros regionu, čia pastebima daug intensyvesnė ekonominė plėtra. Šiek tiek liūdnoka, kad Lietuva nebuvo paminėta tarp regiono lyderių - Vokietijos, Danijos, Skandinavijos. Kitas pranešėjas - Baltijos šalių Komercijos rūmų darbuotojas Bjorn Ipsen - pabrėžė, kad būtent Baltijos šalys gali būti regiono ekonominiai "tigrai" (aliuzija į Azijos "tigrus" - Honkongą, Singapūrą, Taivaną). Daug buvo kalbėta apie Kaliningrado srities problemas: kol kas nėra vilties, kad bus "iškrapštyti" šio regiono uostus ir infrastruktūrą valdantys kariškiai, todėl Kaliningradas artimiausiu metu vargiai sudarys konkurenciją.
Grupėse buvo svarstytos globalizacijos problemos. Seminaro dalyviai parengtoje rezoliucijoje išsakė viltį, kad pasaulis žengs taikos, demokratijos bei rinkos ekonomikos keliu. Vis didesnę įtaką turėtų įgyti JTO, galbūt palengva tapsianti pasauline vyriausybe.
Renginio vadovas Konrado Adenauerio fondo Londono biuro vadovas Thomas Stehling optimistiškai vertino Baltijos šalių ekonominio regiono galimybes bei tikimybę jau artimiausioje ateityje būti pakviestoms į Europos Sąjungą.

Jonas ŽUKAS
LJKDL pirmininkas

Sigitas INGELEVIČIUS
LJKDL tarptautinis sekretorius

© 2002 "XXI amžius"

 

Jaunieji krikščionys demokratai seminare

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija