Atnaujintas 2002 m. sausio 23 d.
Nr. 6
(1013)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Susitikimai
Darbai
Kultūra
Žvilgsnis
Atmintis
Likimai
Nuomonės
Lietuva
Lietuva. Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Kovos dėl Tėvynės prasmė išlieka...

Kai vyko žūtbūtiniai mūšiai su besiveržiančiais į Lietuvą raudonosios armijos pulkais, mūsų kariuomenė, kaip gyvas visuomenės kūnas, turėjo daug dvasios jėgų. Žvelgiant iš šių dienų, negalima nesistebėti mūsų karine sėkme, kai buvo išvyta sovietinė Rusijos armija, sutriuškinti bermontininkai, likviduotas pavojingas peoviakų ruoštas perversmas, susigrąžintas Klaipėdos uostas ir kraštas. Šie nepamirštami laimėjimai liudijo kiekvieno Lietuvos kario savanorio tvirtų vertybių siekį ir ryžtą jam įgyvendinti. Vienas jų buvo Lietuvos karys savanoris majoras Kazimieras Aperavičius, apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu, Lietuvos nepriklausomybės medaliu ir Lietuvos kariuomenės savanorių kūrėjų medaliu. Raudonojo tvano nublokštas į Vakarus, visą gyvenimą su šeima puoselėjo lietuvybę ir laisvės siekį. Amžino poilsio atgulė Toronto lietuvių Šv.Jono kapinėse.

Nuo savanorio iki majoro

Kazimieras Aperavičius gimė 1898 m. kovo 9 d. Žandagų kaime, Kriukų valsčiuje, Šiaulių apskrityje. Tėvai Barbora ir Juozapas Aperavičiai buvo ūkininkai. Vaikai pirmuosius mokyklos skyrius išėjo namuose. Vėliau tėvai juos leido mokytis į pradžios mokyklą, esančią Bauskės mieste, Latvijoje, nes tai buvo artimiausia mokykla. Du Kazimiero broliai dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą emigravo į Ameriką. Karui jau prasidėjus, Kazimieras su kitais dviem broliais pasitraukė į Rusiją. Ten jis mokėsi technikos mokykloje. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, 1918-aisiais K.Aperavičius sugrįžo ir stojo savanoriu į Lietuvos kariuomenę. Pirmosios jo kovos - su bolševikais. Toliau buvo bemiegės, kupinos pasiaukojimo kario dienos ir naktys.
Laisvės kovoms pasibaigus, K.Aperavičius liko kariuomenėje, įstojo į Karo mokyklą. 1921 metais baigė IV laidą leitenanto laipsniu ir buvo paskirtas į pionierių batalioną. 1926 metais gavo vyresniojo leitenanto laipsnį ir įstojo į Aukštuosius inžinerijos kursus. Juos baigęs, buvo paskirtas tarnauti į Karo butų valdybą prižiūrėtoju. Ten dirbdamas studijavo Kauno universiteto Technikos fakultete. 1929 metais jam suteiktas kapitono laipsnis, ir jis perkeltas į II inžinerijos batalioną stažuotis. 1930-aisiais vedė Anicetą Kumetaitę (ilgamečio Veliuonos bažnyčios vargonininko, knygnešio Jono Kumečio dukrą). 1936 metais K.Aperavičiui suteiktas majoro laipsnis, jis grąžintas į I inžinerijos batalioną ir įdarbintas Kauno kelių valdyboje.

Okupantų spąstuose

Per vienerius sovietų valdymo metus (1940-1941) per sieną slapta Vokietijon išvyko asmenys, kuriems grėsė pavojus būti suimtiems. K.Aperavičius kaitaliojo gyvenamąją vietą, kurį laiką glaudėsi Vilniuje, slapstėsi.
"Neprisimenu tikslios datos, sėdėjau prie namo ant laiptelių Radviliškyje ir pamačiau nepažįstamą vyriškį. Jis buvo varganas, suplyšusiais drabužiais, basas, pūslėtomis kojomis. Nepažinau. Tai buvo mano tėvas K.Aperavičius", - prisimena dukra Vida. Tada išvengė tremties į Sibirą.
Prasidėjus vokiečių okupacijai, K.Aperavičius buvo perkeltas iš Radviliškio į Kauną ir visą laiką dirbo Kelių valdyboje. Ruošdami getui teritoriją, vokiečiai Aperavičių šeimą iškėlė iš namo Vilijampolėje ir perkėlė į Žaliakalnį, kur visokiais būdais stengėsi apgyvendinti name vokietį.
Artėjant sovietų ir vokiečių frontui, dalis lietuvių paliko savo kraštą. Rainiuose, Pravieniškėse, Panevėžyje ir kitose vietose įvykdytos lietuvių žudynės ir trėmimai dar buvo gyvi žmonių atmintyje.
Ilgiausios pabėgėlių gurguolių eilės slinko tolyn nuo artėjančio fronto. Sovietų lėktuvai, aptikę beginklius pabėgėlius, negailestingai šaudė ir ne vienas liko pakirstas kulkos pakelės griovyje. Kiti, nespėję pasitraukti, buvo sovietų kariuomenės pagauti ir pasiųsti pas "baltąsias meškas".
Daug sunkių išgyvenimų teko patirti K.Aperavičiui ir jo šeimai. Majoras suprato, kad jam nesaugu likti namuose. Susikrovę būtiniausius daiktus į du lagaminus, Aperavičiai išvažiavo į Klaipėdą. Per protekciją gavo jūreivio darbininko vietą prekiniame laive. Darbas buvo sunkus, nepratusios prie fizinio darbo rankos buvo žaizdotos, kraujavo. Bet su šeima galėjo gyventi mažoje kajutėje. Plukdė prekes Oderio upe į Berlyną ir atgal į Klaipėdą.

Sunkūs išbandymų kilometrai

Kartą, grįžę pasikrauti prekių, Aperavičiai išgirdo sprogimus, matėsi ugnies liežuviai, virto dūmų kamuoliai. Frontas buvo visai čia pat. Laivas pūškavo iš lėto ir, kol pasiekė Karaliaučių, atėjo žiema. Visi liko uoste. Čia nebuvo saugu, kas naktį krito bombos. Iš uosto teko eiti slėptis į miškus. Kad nesušaltų, prisinešdavo žabų ir suguldavo ant sniego. Grįždavo į uostą, išgirdę aliarmo signalą. Tada eidavo į subombarduotas parduotuves ieškoti maisto.
1945 metų pavasarį jau buvo okupuota visa Baltijos pakrantė. Ką daryti? Kur toliau trauktis? K.Aperavičiui pavyko gauti tris vietas žemkasio laivo apačioje. Prikimštą kaip silkių laivą vilkikai tempė į Daniją. Įjungus laivo signalizaciją, žvalgybinis lėktuvas jį pastebėjo ir ėmė šaudyti. Pro pramuštas laivo borte skyles ėmė sunktis vanduo. Žmonės klykė iš baimės, nes manė, kad skęsta. K.Aperavičius su kitais vyrais suskubo drožti kamščius, kalė skyles, bet vanduo vis veržėsi. Žmonės mėtė daiktus už borto į vandenį, kad laive būtų mažiau krovinių. Laimei, visi pasiekė krantą. Išsigelbėjo, bet niekas nežinojo, kur esą. Virtine žmonės patraukė į Vakarus. Po kelių savaičių buvo graudu į juos žiūrėti. Apdriskę, kiti - be batų, išalkę - visi ieškojo prieglobsčio. Iš vokiečių sužinota, kad steigiami pabėgėlių punktai.

Negeso viltis grįžti į Lietuvą

Aperavičių šeima atsidūrė Heidės miestelyje. Visus iš laivo atvykusius pabėgėlius apgyvendino didelėje salėje - buvusioje arklidėje. Ant cementinių grindų buvo pamesta šieno guoliui. Reikėjo laukti, kol paskirstys, kur kas dirbs. K.Aperavičius susirgo vidurių uždegimu, tada juos apgyvendino vienoje vokiečių šeimoje. Buvo lengviau, turėjo kambarį, gavo maisto. K.Aperavičius ėmė sveikti, žmona Aniceta padėjo šeimininkams ruoštis namuose, mažoji Vida žaidė su vaikais ir mokėsi vokiečių kalbos.
Vokietijos stovyklose apsigyveno per milijoną įvairių kraštų pabėgėlių. Jų gyvenimo sąlygos buvo sunkios. Jie traukėsi tikėdamiesi grįžti, kai sovietų veržimasis bus sulaikytas ar kai Vakarų aljansai užims Pabaltijo kraštus. Deja, Vakarų aljansai neskubėjo... Tarptautinės pabėgėlių organizacijos (UNRRA, vėliau IRO) suteikė prieglaudą žmonėms, atsisakiusiems grįžti į savo kraštą dėl politinių priežasčių.
Aperavičiams buvo patarta vykti į Neumunsterį. Ten jau buvo įsteigtas vadinamųjų dipukų (DP) lageris, veikė gimnazija, bendra virtuvė, šalpos organizacija davė drabužių ir kt. Paklausę patarimo, Aperavičiai persikėlė į Neumunsterį, o 1946 metais - į didesnį lagerį Klein Vitensele. Čia veikė visi aštuoni gimnazijos skyriai, buvo bendrabučiai mokiniams be tėvų. Veikė gera virtuvė, pabėgėlius šelpdavo drabužiais, avalyne. Prie ežero buvo daug laisvos žemės ir žmonės ėmė sodinti daržus, auginti gyvulius. K.Aperavičius gavo darbą lagerio administracijoje. Žmonės gyveno ir laukė karo pabaigos, puoselėjo viltį, kad galės grįžti į tėvynę. Lageryje visi lietuviai buvo aktyvūs: vyko koncertai, rengiamos tradicinės lietuvių šventės, puoselėjamos katalikiškos tradicijos.

Kryžkelėje - klajonių nežinia

1948 metais, praradę paskutinę viltį sugrįžti į Lietuvą, Aperavičiai pradėjo rūpintis, kur toliau gyventi. Pradėta steigti emigracijos punktus ir buvo galima vykti į kitus kontinentus. Amerika, Anglija, Australija, Kanada ieškojo žmonių fiziniam darbui. Pasitaręs su šeima, K.Aperavičius pasirašė darbo sutartį ir išvyko į Kanadą. Žmona ir dukrelė liūdnos išlydėjo Kazimierą į nežinią. Netrukus jos buvo perkeltos į pereinamąjį lagerį.
Pagaliau po metų, 1949-aisiais, Aniceta Aperavičienė su dukrele Vida atvyko į Kanadą ir apsigyveno Pembroke, netoli vyro darbovietės. K.Aperavičius dar metams pratęsė darbo sutartį ir pasiliko dirbti Rolftono miesto hidroelektros jėgainėje akmenskaldžiu, Aniceta gavo darbą audinių fabrike, dukra Vida lankė gimnaziją. Kaip ir visi atvykėliai, Kanadoje Aperavičiai dirbo paprastus darbus ir rūpinosi persikelti ten, kur gyvena daugiau lietuvių. 1950 metais išsikėlė gyventi į Torontą. Čia jau buvo susibūrusi didelė lietuvių kolonija.

Solidarumo dvasia su tauta

1953 metais K.Aperavičius, išlaikęs egzaminus, buvo priimtas į Kanados inžinierių sąjungą. Jis 20 metų išdirbo Kanados kelių valdyboje, o 1973-aisiais išėjo į pensiją.
Aperavičių šeimoje ypač buvo puoselėjama lietuvybė. Kazimieras aktyviai įsitraukė į Kanados lietuvių veiklą. Dirbo karių savanorių ir Klaipėdos krašto bičiulių sąjungose, visą laiką rėmė Kanados lietuvių bendruomenę aukomis, buvo ilgametis Kanados lietuvių tarybos bei valdybos narys.
Lietuviškos Šv.Jono parapijos bažnyčios salėje visada rinkdavosi skautai, ateitininkai, šauliai, savanoriai, tautinių šokių ir dainų grupės. Tarp jų buvo ir Aperavičiai. Vida Aperavičiūtė-Paškuvienė irgi siekė skiepyti savo vaikams lietuvybę, meilę tėvų žemei. Gal dėl to Andrius Paškus, Vidos sūnus, Kanadoje baigė antropologijos mokslus bakalauro laipsniu, o toliau studijavo Lietuvoje, VDU magistrantūroje. Šiuo metu dirba Honkonge.
A.Aperavičienė dar Lietuvoje buvo baigusi "Aušros" mergaičių gimnaziją, emigracijoje išlaikė lietuvišką dvasią. Ji buvo Kanados lietuvių katalikių moterų draugijos, Šv.Jono parapijos "Caritas" narė, rūpinosi šalpa, aukojo pinigų, rėmė moraliai, rūpinosi okupuotoje Lietuvoje likusiais savo giminėmis. Jos siekis - padėti tautiečiams Lietuvoje, kurie, nelaisvėje gyvendami, parodė tiek heroizmo, gynė savo religiją, savo kalbą ir kovojo už tautos egzistenciją ir žmogaus teises. Ta parama buvo įvairi. Kazimieras ir Aniceta Aperavičiai meldėsi už Lietuvą, Bažnyčią ir tautą, visada tikėjosi sulaukti dienos, kai Lietuva bus laisva. Švęsdama savo 90-ąjį gimtadienį, ji aukoja "Tėviškės žiburiams", "Tėvynės sąjungai" ir Sibiro tremtiniams. Apie tetą Anicetą šiltai kalba dukterėčia Rita Dovidaitytė-Dagienė: "Aš pajutau begalinę širdies šilumą, kai 1987 metais nuvykau į Kanadą, kur susitikau su abiem tetom, tik be galo buvo skaudu, kad mano mama jau buvo mirusi ir seserys nebesusitiko".
Majoras Kazimieras Aperavičius mirė 1983 m. birželio 11 d. ir iškilmingai palaidotas Toronto lietuvių Šv.Jono kapinėse. Jo žmona, ištikima gyvenimo draugė, rūpestinga mama ir močiutė, palaidota šalia jo 1999 m. vasario 1 d. Dukra Vida su vyru ir vaikaičiai Edis ir Andrius Paškai brangina jų atiminimą.

***

Brangiai sumokėta už emigrantų laimėjimus. Dantės žodžiais tariant, tai tegali brandinti kieta svetimųjų duona ir begalinis savųjų pasiilgimas. Tačiau yra ašarų, kurios palaimingesnės už šypseną.

Angelė BUŠKEVIČIENĖ

© 2002 "XXI amžius"

 

Majoras Kazimieras Aperavičius

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija