rungtyje iškovojo Lietuvai
vienintelį medalį
Aliaus Koroliovo (ELTA)
nuotrauka

Prieš savaitę, trečiadienio vakarą, Kauno S. Dariaus ir S. Girėno stadione buvo iškilmingai atidarytas vienas didžiausių pastarųjų metų Lietuvos sporto renginys - XVIII Europos jaunimo (iki 20 metų) lengvosios atletikos čempionatas, kuris užtruko keturias dienas ir baigėsi sekmadienio vakarą.

Trumpą kiekvienos šalies pristatymą žiūrovai galėjo stebėti stadione įrengtame naujame didžiuliame beveik 37 kvadratinių metrų dydžio lauko vaizdo ekrane, kokio kol kas neturi nė vienas stadionas Baltijos šalyse. Jis miesto savivaldybei kainavo milijoną litų.

Iškilmingoje ceremonijoje čempionato ugnį uždegė Atėnų olimpinių žaidynių vicečempionė Austra Skujytė. Atidarymo metu pirmą kartą nuskambėjo „Pergalės himnas“, sukurtas specialiai šiam čempionatui. Lengvaatlečius pasveikino Europos lengvosios atletikos asociacijos (EAA) atstovas Liboras Varhanikas, Kauno miesto meras ir organizacinio komiteto pirmininkas Arvydas Garbaravičius, Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidentas Eimantas Skrabulis, pasaulio ir olimpinis čempionas Virgilijus Alekna.

Čempionate rungtyniavo 953 jaunieji atletai - 431 mergina ir 522 vaikinai. Iš 49 EAA priklausančių narių Kaune vykusiame čempionate nedalyvavo tik Albanijos, Andoros, Lichtenšteino ir Monako šalių komandos. Gausiausią sportininkų komandą pristatė Lenkija - 87 sportininkus, Vokietija (80), Prancūzija (68). Lietuvai atstovavo 44 sportininkai.

Čempionato direktorius Virginijus Daukšys sakė, jog Kaunas puikiai pasirengė šiai sporto šventei. Vieno EAA vadovų L.Varhaniko teigimu, šis čempionatas yra scena kylančioms lengvosios atletikos žvaigždėms. „Džiaugiuosi, kad Europos jaunimo pirmenybės vyksta šalyje, turinčioje garbingą lengvosios atletikos istoriją ir garsėjančioje dabartiniais atletų pasiekimais. Šis renginys - langas į Europą, jis padės motyvuoti jaunuosius sportininkus ir parodys, kad jie yra talentingi bei draugiški“, - teigė svečias.

Tuo tarpu EAA prezidentas Hansjorgas Vircas teigiamai įvertino lietuvių pastangas ir gyrė varžybų organizatorius.

Lietuvos bėgikė 18-metė sprinterė Lina Grinčikaitė, penktadienį iškovojusi pirmąjį medalį čempionate, 100 m bėgimo distancijos finale finišavusi antra, tik 0,02 sek. pralaimėjusi čempione tapusiai lenkei Ivonai Bžezinskai, taip ir liko vienintelė mūsų šalies atstovė, pelniusi medalį. O 200 m bėgimo finale šalies rinktinės lyderė L.Grinčikaitė finišavo ketvirta - iki antrojo medalio jai pritrūko 0,07 sek. Lietuvos sprinterė įveikė distanciją per 23,78 sek. Čempionės titulą iškovojo rusė Julija Čermošanskaja - 23,21 sek., o kitas prizines vietas iškovojo vokietė Jala Gangnus (23,57 sek.) ir rumunė Angela Morošanu (23,71 sek.).

Disko metikė Giedrė Aleknaitė šioje rungtyje užėmė ketvirtąją vietą – jos sviestas diskas nuskriejo 47 m 24 cm. (Pirmąsias prizines vietas iškovojo vokietė Kristina Gėring (50 m 60 cm), portugalė Liliana Ka (49 m 69 cm) ir baltarusė Marina Jakimova (49 m 31 cm)).

Nudžiugino Lietuvos sprinteriai, estafetėje 4x100 m finale antrą sykį pagerinę šalies jaunimo rekordą ir iškovoję aukštą penktąją vietą. Finale lietuviai Donatas Krušinskas, Rytis Sakalauskas, Deividas Šeferis ir Justinas Buragas distanciją įveikė per 40,73 sek. Čempionais tapo vokiečiai (39,90 sek.), aplenkę lenkus (40,09) ir suomius (40,29). Kvalifikacinėse varžybose Lietuvos bėgikai distanciją įveikė per 41,07 sek., irgi pagerindami šalies jaunimo rekordą ir pasiekdami šeštą rezultatą.

Europos jaunimo čempionato finiše rekordą pagerino ir merginų 4x100 m estafetė - Lietuvos rinktinė iškovojo šeštąją vietą ir pakartojo vaikinų pasiekimą. Lietuvos sprinterės Natalija Valetova, Lina Andrijauskaitė, Sonata Tamošaitytė ir Lina Grinčikaitė distanciją įveikė per 45,47 sek. Auksą iškovojo lenkės (44,65 sek.), aplenkusios Rusijos (44,70) ir Prancūzijos (44,79) sprinteres.

Kaune gimė 44 nacionaliniai ir vienas pasaulio jaunimo rekordas, kurį merginų 10 000 m ėjimo rungtyje jau pačią pirmąją varžybų dieną pasiekė Rusijos sportininkė Vera Sokolova (43 min. 11,34 sek.). Kartu tai Europos jaunimo rekordas. Senojo žemyno čempionatų rekordai buvo gerinami penkis sykius.

Mūsų šalies sportininkai čempionate pagerino keturis Lietuvos jaunimo rekordus. Pasižymėjo rutulio stūmikas Paulius Luožys (18 m 65 cm), vaikinų estafetė 4x400 m (3 min. 14,11 sek.) bei abi minėtos vaikinų ir merginų estafetės 4x100 m.

Čempionato paskutiniąją dieną, sekmadienį, apsilankęs Lietuvos Respublikos prezidentas Valdas Adamkus pasidžiaugė geru čempionato organizavimu. „Manau, kad mūsų sportininkai padarė viską, kas nuo jų priklausė. Tikiu, jog lengvajai atletikai galima sugrąžinti jos buvusią šlovę, - sakė šalies vadovas. - Tam būtina sudaryti geras sąlygas sportininkams ir aleknų, olimpinių čempionų, turėsime daugiau“. V. Adamkus ypač džiaugėsi atnaujintu S.Dariaus ir S.Girėno stadionu.

Prezidentas pasidalijo su žurnalistais prisiminimais, kaip jaunystėje pats sportavo. „Stadionas pasikeitė neatpažįstamai. Prisimenu, kai duobes šuoliui tekdavo kasti kastuvėliais. Dabar galime džiaugtis, kad Lietuvoje vyksta tokio masto varžybos ir manau, jog galime didžiuotis prieš Europą“, - sakė V. Adamkus.

Beje, Lietuvos sportininkai, atkūrus Nepriklausomybę, tik du kartus yra iškovoję medalius. Sidabro medalį Liublianoje 1997 metais 100 m bėgimo rungtyje laimėjo Agnė Visockaitė, o Rygoje 1999 metais ietį toliausiai nusviedęs Tomas Intas tapo čempionu.

Kaune čempionato dienomis pritrūko aukščiausios klasės viešbučių – buvo traukiami burtai, kas kur apsigyvens. Jaunieji sportininkai džiaugėsi kauniečių svetingumu ir žadėjo čia dar sugrįžti.