Atnaujintas 2006 sausio 6 d.
Nr.2
(1402)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai

Keli epizodai iš gyvenimo

Prieš Antrąjį pasaulinį karą mano tėvukas turėjo labai gerus arklius, tad sovietų buvo mobilizuotas į darbus Kėdainių aerodrome. Buvo suvaryta keli šimtai kaimo žmonių su vežimais. Tėvukas jau buvo patyręs karo baisumus, nes buvo mobilizuotas per Pirmąjį pasaulinį karą, o grįžo namo tik po septynerių metų. Jo nepažino nei mama, nei tėtis. Grįžo suvyriškėjęs, su dideliais ūsais ir uniforma…

1941-ųjų birželio 22-ąją tėvukas iš garso suprato, kad atūžia ne sovietų lėktuvai. Tik staiga pakilo į orą du sovietų lėktuvai ir degdami nukrito. Tėvukas įspėjo Kėdainių aerodrome dirbusius draugus, kad laikas bėgti, nes prasideda karas… Viršila šaukė: nebijokite – tai manevrai. Tėvukas įsėdo į vežimą, paragino arklius ir, nepaisydamas jokių kelių, nuskubėjo laukais namo, jam iš paskos į Vilkijos pusę riedėjo dešimtys vežimų.

1944 metų vasarą vėl sugrįžo sovietai, vėl Lietuvos žmonėms prasidėjo vargai: trėmimai į Sibirą, į kalėjimus, vyrų gaudynės į sovietų raudonąją armiją kovoti prieš Hitlerio armiją. Vietiniai aktyvistai drauge su okupantais pradėjo kurti kolūkius, kurių niekas nenorėjo. Prisimenu, kaip ginkluoti stribai žmones suvarydavo į mūsų sodybą, nes čia buvo didesnės patalpos, ir versdavo pasirašyti prašymą stoti į kolūkį, tačiau niekas nesirašė…

Mano tėvukas, kaimynas Rimkus ir Rašinskas, kad nebūtų verčiami pasirašyti, slėpdavosi lomoje rugiuose, o aš buvau jų ryšininkas, pranešinėdavau, kas dedasi susirinkime.

Vieną kartą per tokį susirinkimą sovietų aktyvistai paklausė: kas esate prieš kolūkį, pakelkite rankas. Visi tylėjo ir rankų nekėlė, nes bijojo, kad neišvežtų į Sibirą. Aktyvistai užprotokolavo, kad vienbalsiai visi pritarė tylėjimu. Ir ėmė į vieną vietą vežti inventorių, arklius – į bendrus tvartus, o kolūkio pirmininku išrinko patį kvailiausią, nes tas sutiko.

Visi turėjo eiti dirbti į kolūkį, darbadienius rašydavo į darbo knygutę. Metų pabaigoje skaičiuodavo derlių: tiek prikulta, tiek valstybei, tiek sušerta gyvuliams, tiek palikta sėklai. O už darbadienį žmonėms nieko nelieka. Tad šį kartą veltui parodysime kiną. Tiesa, jau antrais kolūkio gyvavimo metais už darbadienį žmonės gaudavo po 100 gramų grūdų. Daug krito kiaulių, karvių, o daugiausia arklių…

Taigi teko vargą vargti okupantų pavergtoje tėvynėje.

Albinas MARMA

Vilkija, Kauno rajonas

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija