Atnaujintas 2009 m. vasario 4 d.
Nr. 10
(1702)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai

Rusijoje vyko opozicijos protesto akcijos

Giedrius GRABAUSKAS-KAROBLIS

Rusijos opozicijos
protesto akcija Masvoje
AFP nuotrauka

Sausio 31 dieną Rusijos opozicija surengė masines protesto akcijas daugelyje šalies miestų. Buvo protestuojama prieš V. Putino vyriausybės ekonominę politiką, prieš opozicijos persekiojimą, prisimenami sausio 19 dieną įvykdyti politiniai nužudymai – Maskvoje nužudyti aktyvūs visuomenės veikėjai advokatas S. Markelovas, žurnalistė A. Baburova ir politikas A. Stradymovas. Tą pačią sausio 31 dieną mitingus surengė ir valdančioji „Vieningosios Rusijos“ partija. Šiuose mitinguose buvo remiama V. Putino vyriausybė. Opozicijos akcijas rengė „Solidarumo“ judėjimas, Jungtinis piliečių frontas, Liaudies demokratinė sąjunga, jaunimo judėjimas „Gynyba“, nacionalbolševikų partija. Mitingai ir piketai vyko aštuoniose sostinės vietose. Maskvos centre ir dar keliose vietose milicija puolė mitinguotojus, mušė juos guminėmis lazdomis, pjudė šunimis. Sulaikyti 41 protesto akcijų dalyvis, tarp jų ir ir nacionalbolševikų partijos lyderis Eduardas Limonovas. Sausio 31 dienos vakare teismas jį nubaudė para arešto, o vasario 1 dienos vakare E. Limonovas buvo paleistas iš areštinės. Ties Bolšaja Poliana „Nesutinkančiųjų maršo“ eisena, nešina Jungtinio piliečių fronto, „Gynybos“ judėjimo ir kitų opozicijos organizacijų vėliavomis, užtvėrė kelią. Prie Gribojedovo paminklo įvyko mitingas, kurį organizavo judėjimas TIGR (Rusijos iniciatyvių piliečių draugija). Jame protestuota prieš importinių automobilių muito mokesčio pakėlimą.

Protesto akcijos vyko ir kitose šalies miestuose – Peterburge, Uljanovske, Jekaterinburge, Krasnojarske, Tiumenėje, Čitoje, Vladivostoke. Vladivostoke į opozicijos mitingą susirinko per 2000 žmonių. Šiame mieste mitinguotojams nebuvo trukdoma ir šįkart išvengta brutalių teisėsaugos struktūrų veiksmų. Uljanovske įvyko piketas, kurį organizavo Jungtinis piliečių frontas ir Liaudies demokratinė sąjunga. Renginys įvyko, nors tos dienos rytą milicija įsiveržė į pagrindinio organizatoriaus Liaudies demokratinės sąjungos vietos skyriaus vadovo A. Bragino butą ir jį suėmė. Praėjus pusvalandžiui nuo renginio pradžios OMON pareigūnai suėmė keliolika piketo dalyvių, kiti dalyviai buvo mušami lazdomis ir išvaikyti. Sausio 29–30 dienomis, dar prieš prasidedant protesto akcijoms, FSB ir milicijos pareigūnai areštavo kai kuriuos aktyvius opozicijos veikėjus: Peterburge suimtas žinomas žurnalistas B. Višnevskis, Tiumenėje – vietos universiteto dėstytojas A. Kutuzovas ir žurnalistas R. Fachtrutdinovas.

„Vieningosios Rusijos“ partija surengė mitingus, kuriuose buvo liaupsinami V. Putinas, D. Medvedevas ir smerkiami opozicijos veiksmai. Maskvoje Maniežo aikštėje susirinko apie penki tūkstančiai žmonių, matėsi daug transparantų su šūkiais: „Liaudis – Putinas – Medvedevas. Kartu nugalėsime“, „Palaikome vyriausybės kursą“.

Vasario 1 dieną Rusijos automobilininkų federacija Maskvoje surengė mitingą, kuriame buvo reikalaujama sumažinti neseniai padidintus muito mokesčius į Rusiją įvežamiems importiniams automobiliams. Tą dieną panaši akcija įvyko ir Jekaterinburge – čia 50 automobilių kolona lėtai važiavo miesto gatvėmis, signalizuodama garsiniais signalais. Milicijos pareigūnai netrukdė akcijai, bet užsirašinėjo akcijos dalyvių automobilių numerius.

Padėtis šalyje nėra stabili ir tai ypač iliustruoja situacija Rusijos pietuose. Sausio 19 dieną Ingušijos sostinėje Nazranėje susprogdintas apylinkės teismo pastatas, žuvo 8 žmonės, 17 sužeistų. Tarp žuvusiųjų – vienas teisėjas, keli milicijos pareigūnai, teismo sekretoriato darbuotojos. Sausio 30 dieną Nazranės centre nušautas FSB pulkininkas V. Cerojevas. Ingušijoje dažnai vyksta ir vidaus kariuomenės dalinių susišaudymai su vietos opozicijos būriais. FSB pareigūnai dėl prastėjančios padėties kaltina islamistų organizacijas, neva šios organizacijos su Vakarų spec.tarnybų pagalba destabilizuoja padėtį regione. Paskutiniu laikotarpiu vis aktyvėjančią opozicijos veiklą Tolimųjų Rytų regione valdžia aiškina tuo, kad čia savo veiklą suaktyvino Japonijos specialiosios tarnybos, ir teigia, kad vietiniai opozicijos veikėjai yra japonų agentai. Taip, naudojant sovietmetį primenančias klišes, bandoma nukreipti dėmesį nuo tikrųjų šalies problemų, ieškoma tariamų priešų ir kenkėjų. Aktyviai brukama nuomonė, kad vyriausybė nekalta dėl šalies problemų, už įvairias problemas ir negeroves atsakinga opozicija ir ją remiančios užsienio šalių specialiosios tarnybos.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija