Atnaujintas 2009 m. balandžio 17 d.
Nr. 30
(1722)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai

„Kad visa šeima skverbtųsi į tiesą...“

Inesė Ratnikaitė

Šiaulių vyskupas Eugenijus
Bartulis kalbėjo apie meilę

Kovo 21 dieną Šiauliuose vykusioje šeimos centrų konferencijoje buvo atvirai kalbėta apie šeimas, minėti ir skaudūs bei nerimą keliantys dalykai. Šių metų konferencijos tema – „Meilė: nuo eroso iki agapės“, ją organizavo Lietuvos šeimos centras bei Šiaulių vyskupijos šeimos centras.

Konferencijos svarbą pabrėžia kasmetinis vyskupų bei kardinolo dėmesys. Pradėdamas šeštąją konferenciją Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis kalbėjo apie meilę, kurią, pasak ganytojo, puikiai atskleidžia apaštalo Jono žodžiai: „Dievas yra meilė ir kas pasilieka meilėje, tas pasilieka Dieve ir Dievas pasilieka jame“ (1 Jn 4, 16). Žodis „erosas“ tarptautinių žodžių žodyne apibūdinamas kaip vyriškos valios skverbimasis į grožį, tiesą ir gėrį. „Jeigu kiekvienas vyras skverbsis į gėrį, į grožį, į tiesą, bus nuostabios šeimos ne tik Lietuvoj, bet ir visame pasaulyje“, – sakė vyskupas. Labai svarbu, kad šeimos galva ir visa šeima skverbtųsi į tiesą. Meilės kelias yra susivienijęs su šventumo sąvoka. Tokia yra Dievo valia, kad būtume šventi. Labai gera bus gyventi kiekvienam šeimoj, kai vyras ir žmona sieks šventumo, mokydami jo siekti ir savo vaikus. Jeigu taip nėra, tai ženklas, kad nutolome nuo šventumo šaltinio. Dar viena vyskupo išsakyta mintis: Jėzus myli per mane. Kai neiname Dievo valios vykdymo keliu, einame egoizmo keliu, ir ne kartą tas kelias veda į nuodėmę, klaidą. Pasekmės: skyrybos, skausmas, nelaimės. „Tai ne tik dviejų širdžių sudužimas, bet vaikučių nelaimė, jų gyvenimo traumos“, – sakė ganytojas.

Dr. Paulius Subačius, remdamasis išorinio padorumo ir tikrojo skaistumo samprata, aiškino, jog krikščionybė yra neteisingai kaltinama neva atstūmusi erotiką.

Psichoterapeutas daktaras Gintautas Vaitoška kalbėjo apie vyriškumą ir moteriškumą kaip dieviško paveikslo dalis mumyse, reikalaujančias skrydžio, poezijos. Meilės išgryninimas vyksta mylimųjų širdyse, teigė prelegentas ir  pridūrė, jog tai „rūpinimasis kitu, globa nebeieškant savęs. Seksualinė harmonija yra dvasinės harmonijos išraiška, o ne atvirkščiai. Tą tiesą kartoja daugelis žymių psichologų. Stiebimasis į seksą, o ne į meilę atspindi dvasinį skurdą. Mylimųjų širdyse vyksta meilės išgryninimas, todėl sužadėtuvės yra tam, kad žmonės išmoktų vienas kitą mylėti. Su sužadėtiniu svarbu pradėti kalbėtis apie skaistumą. Pokalbių esmė – leisti dvasinei meilei pakankamai sustiprėti, kad ji būtų aukščiau už lytinius santykius, kad jie būtų paremti tikra dvasine meile. Būtent dvasinė meilė nulems, kiek žmonės bus laimingi santuokoj,  teigė G. Vaitoška, primindamas, kad „meilė turi būti atvira gyvybei“.

Sutuoktiniai Petroniai kalbėjo apie sutuoktinių siekį dominuoti šeimoje. Visi prelegentai aptarė labai skirtingą informaciją bei skirtingas, nors ir susiliečiančias, problemas. Tad antroji konferencijos dalis buvo skirta pamąstymams, vyko diskusijos grupelėse, prelegentai atsakė į klausimus.

Konferencija baigėsi Šiaulių Petro ir Pauliaus Katedroje iškilminga šv. Mišių auka. Eucharistijai vadovavo Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.

Šiauliai
Autorės nuotrauka

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija