2010 m. rugpjūčio 25 d.
Nr. 61
(1846)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai

Tūkstančiai eurų už rankos iškėlimą hitleriniam pasisveikinimui

Irena Tumavičiūtė

Po Antrojo pasaulinio karo Vokietijoje ir Austrijoje buvo uždrausta viešose vietose iškelti ranką taip, kaip nuo 1933 metų Trečiajame reiche buvo privaloma sveikintis oficialiose vietose: „Heil Hitler“ arba „Sieg heil“. Į istoriją įėjo du terminai – „hitlerinis pasisveikinimas“ ir „vokiškas pasisveikinimas“. Vokietijos baudžiamasis kodeksas už tokį rankos pakėlimą pagal 86a paragrafą („Antikonstitucinių organizacijų simbolių naudojimas“)  numato laisvės atėmimą iki trejų metų arba piniginę baudą. Bausmės numatytos ir už minėtus pasisveikinimo žodžius, taip pat, pavyzdžiui, už SS organizacijos naudotą šūkį „Mano garbės vardas – ištikimybė“. Pasisveikinti ir ištarti šias frazes leidžiama tik scenoje ir filmuose.

Už „hitlerinį pasisveikinimą“ – 1800 eurų

Rugpjūčio 11 dieną 26 metų Lohnės  miesto gyventojai teismas skyrė 1800 eurų baudą už tai, kad ji Damės mieste (Damme) vykusio karnavalo metu (šis miestas jau beveik 400 metų garsėja įspūdingais karnavalais – I. T.) restorano terasoje kelis kartus ištiesė dešiniąją ranką, sušukdama „Heil Hitler!“ Moteris buvo apsirengusi afrikietiškais drabužiais. Kai prisiartinę policininkai „afrikietės“ paprašė pasakyti savo vardą ir pavardę, ji pažėrė frazių, už kurias įstatymas taip pat numato bausmes, pavyzdžiui, „Žydų nuodijimas dujomis buvo vienintelis teisingas dalykas“. Be to, moteris priešinosi pareigūnams.

Teisme kaltinamoji sakė, jog ji minėtąsias frazes ištarė juokais, nes šalia stovėjo uniformuotas nedviprasmiškas asociacijas keliančiais ūsais karnavalo dalyvis. Moteris teigė, jog užkalbinta policininkų ji pernelyg jautriai sureagavo. Ji aiškino nepriklausanti jokiai dešiniųjų grupuotei ir atsiprašė už savo poelgį.

Advokatas tą poelgį bandė pavaizduoti kaip liaudiškos šventės elementą ir prašė nutraukti bylą, tačiau prokuroras nesutiko.

Teisminis tyrimas parodė, jog policininkas moterį kelis kartus buvo perspėjęs dėl frazių, kurios pagal įstatymą yra baustinos, bet ji esą argumentavo pamatine žmogaus teise į žodžio laisvę. Policininko teigimu, moteris jiems net siūlė pasižiūrėti atitinkamą tatuiruotę vienoje jos kūno vietoje.

Pagrįsdamas nuosprendį teisėjas pabrėžė, jog kaltinamoji tikrai nejuokavo. „Be to, tokios frazės yra iš esmės uždraustos, nesvarbu, ar jos pasakytos juokais, ar rimtai“, – pasakė teisėjas.

Teismas skyrė tokią „švelnią“ bausmę tik dėl to, kad kaltinamoji neturi pajamų šaltinio ir slaugo šeimos narį.

Dvidešimtmetis iš Lohnės

Vokiečių kalba leidžiamoje internetinėje spaudoje apstu pavyzdžių apie bausmes už „hitlerinį pasisveikinimą“. Prieš gerą pusmetį toje pačioje Lohnėje dvidešimtmetis jaunuolis už tokį „pasisveikinimą“ teismo sprendimu turėjo pervesti 200 eurų Vaikų kaimui. Jaunuolis buvo kaltinamas pasisveikindamas ištiesęs ranką  prie Lohnės geležinkelio stoties. Į bylos nagrinėjimą buvo pakviesti net aštuoni liudininkai.

Trys iš jų teigė, jog kaltinamasis, iš tolo pastebėjęs netoli policijos poskyrio stovinčius savo pažįstamus, pasisveikino su jais pakeldamas dešinę ranką. Penki kaltinamojo pažįstami liudijo, jog jų kolega sveikindamasis pakėlė ranką, bet ne taip, kaip „hitleriniam pasisveikinimui“. Vienas jo bičiulis teigė, jog kaltinamasis yra dešiniųjų pažiūrų, bet nėra dešinysis ekstremistas, todėl jis viešoje vietoje taip nesisveikintų.

Vienas liudininkas, kuris teigė matęs „hitlerinį pasisveikinimą“, papasakojo apie kaltinamojo „praeitį“ ir politines pažiūras.

Apkaltintasis pareiškė, jog jis sveikinosi, bet tai nebuvęs hitlerinis pasisveikinimas. Jis, be kita ko, pasakė: „Aš didžiuojuosi, kad esu vokietis, bet už tai juk nebaudžiama“.

Advokatė reikalavo išteisinti vaikiną, kadangi buvo daug vienas kitam prieštaraujančių  liudijimų. Bet prokurorui ir teisėjai buvo visiškai aišku, kad jaunuolis kaltas.

Įkliuvo žinomas aktorius ir dainininkas

Prieš keletą metų žinomas vokiečių aktorius ir daininkas Benas Beckeris apie vidurnaktį parskrido iš Ispanijos. Berlyno Tegelio oro uoste artėdamas prie išėjimo jis iš tolo pamatė kelis jį pasitinkančius bičiulius. Beną Beckerį apskundusio liudininko teigimu, aktorius, pamatęs bičiulius, ištiesė dešinę ranką, kairiąją prispaudė prie krūtinės ir sustojo pasitempęs.

Buvo iškelta byla. Teisme B. Beckeris atsiprašė dėl neva „hitlerinio pasisveikinimo“. Bet pasakė esąs įsižeidęs ir nusivylęs dėl to, kad jį bandyta sieti su dešiniųjų radikalų pažiūromis. Teismo sprendimu aktorius turėjo sumokėti 5000 eurų.

Įtariamas ir Bundestago narys

Berlyno prokuratūros akiratin pateko Bundestago socialdemokratų frakcijos atstovo spaudai pavaduotojas Matthiasas Willis. Prieš kelis mėnesius jis buvo apskųstas, jog restorane jis pakėlė ranką „hitleriniam pasisveikinimui“. Atsirado ir daugiau liudininkų. Prokuratūra atlieka tyrimą dėl „uždraustų antikonstitucinių organizacijų simbolių“ naudojimo.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija