2013 m. gruodžio 6 d.    
Nr. 44
(2068)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

MŪSŲ
RĖMĖJAS

Kurianti
Lietuva


ARCHYVAS

2013 metai


XXI Amžius


Kronika

Paminklas vyskupui Motiejui Valančiui

Kan. teol. lic. Andriejus Sabaliauskas

Paminklas vyskupui Motiejui
Valančiui Žemaičių Kalvarijoje

Paminklo vyskupui Motiejui
Valančiui šventinimo iškilmės.
Centre – Telšių vyskupas Jonas
Boruta SJ ir Plungės rajono
meras Albinas Klimas

ŽEMAIČIŲ KALVARIJA. Lapkričio 22 dieną miestelyje vyko graži šventė – šalia Žemaičių Kalvarijos vidurinės mokyklos, prie Žemaičių Kalvarijos parapijos namų, buvo atidengtas ir pašventintas skulptoriaus Jono Jagėlos sukurtas vyskupo Motiejaus Valančiaus atminimui skirtas biustas-paminklas, atidarytas įrengtas skveras bei įrengto miestelio gatvių apšvietimo pristatymas.

Daugybė garbių svečių, politikų, visuomenės veikėjų, Žemaičių vyskupo M. Valančiaus giminės atstovų bei Žemaičių Kalvarijos bendruomenės narių pirmiausia rinkosi į 12 val. šv. Mišias Žemaičių Kalvarijos Bazilikoje. Šv. Mišioms vadovavo Telšių vyskupas Jonas Boruta SJ, koncelebravo jo pagalbininkas vyskupas Linas Vodopjanovas OFM, Žemaičių Kalvarijos Šventovės rektorius kan. Jonas Ačas, Telšių kunigų seminarijos prefektas kan. Andriejus Sabaliauskas, iš Žemaičių Kalvarijos kilęs mons. jubil. Vytautas Steponas Brazdeikis, Telšių vyskupijos licėjaus direktorius kun. Tomas Žlibinas.

Pamoksle Telšių vyskupas J. Boruta SJ kalbėjo apie glaudžias M. Valančiaus sąsajas su Žemaičių Kalvarija. Jis priminė, jog čia 250 metų veikė dominikonų vienuolynas, kuris buvo įkūręs mokyklą, vėliau tapusią Vilniaus universitetui pavaldžia gimnazija. Ji buvo įkurta XVII amžiaus pabaigoje ir veikė iki 1836 metų, kai carinės Rusijos valdžios įsakymu buvo uždaryta. Šioje mokykloje mokydavosi 300 ir daugiau mokinių, jaunuoliai studijavo iš visos Žemaitijos. Penkerius metus (1816–1821 metais) čia mokėsi būsimasis kunigas, vėliau vyskupas, rašytojas, vertėjas, lietuvių tautos blaivintojas, knygnešystės sąjūdžio įkūrėjas ir rėmėjas, slaptų lietuviškų, daraktorinių mokyklų kūrėjas ir šio judėjimo skatintojas Motiejus Valančius. Jo seneliai gyveno Žemaičių Kalvarijos parapijoje, o jų ir M. Valančiaus dėdžių ir tetų žemiškieji palaikai ir šiandien ilsisi senosiose Žemaičių Kalvarijos kapinėse. Telšių vyskupas citavo pateis M. Valančiaus užrašytus atsiminimus apie mokymąsi Žemaičių Kalvarijos gimnazijoje bei jo vyskupavimo metais glaudžius santykius su čia esančia garsia šventove bei dominikonų vienuolynu. Būtent jis, tuometinis Žemaičių vyskupas, konsekravo Žemaičių Kalvarijos bažnyčią (ji vėliau sudegė 1897 metais), čia teikdavo Sutvirtinimo sakramentą tūkstančiams tikinčiųjų. Komentuodamas to meto situaciją Telšių vyskupas atkreipė dėmesį, kad Žemaičių Kalvarijoje būdavo iki 3000 priimančių Sutvirtinimo sakramentą, šiuo metu kas metai tėra tik apie 20. Jis kalbėjo apie šeimos institucijos stiprinimo svarbą ir visus kvietė susitelkti bendram darbui, vyskupo M. Valančiaus pavyzdžiu, rūpinantis mūsų tautos ateitimi ir likimu.

Po šv. Mišių visi rinkosi prie Žemaičių Kalvarijos vidurinės mokyklos, kur iškilmingai buvo perkirpta juostelė ir visi pakviesti į neseniai įrengtą skverą, o paminklą ir patį skverą pašventino Telšių vyskupas J. Boruta SJ. Po pašventinimo projektą „Motiejus Valančius ir Žemaičių Kalvarija“ pristatė ir apie jo įgyvendinimą kalbėjo Žemaičių Kalvarijos bendruomenės „Gardai“ pirmininkas mokytojas Bronius Kleinauskas. Sveikinimo žodį šio įvykio proga tarė vienas iš pagrindinių projekto įgyvendinimo rėmėjų Seimo narys Jurgis Razma, didelį indėlį įnešęs Plungės rajono meras Albinas Klimas, Žemaičių Kalvarijos vidurinės mokyklos direktorius Zenonas Garbenčius, Žemaičių Kalvarijos seniūnas Liudas Gricius, Telšių vyskupo augziliaras ir generalvikaras vyskupas L. Vodopjanovas, kiti svečiai. Renginio pabaigoje visiems prisidėjusiems prie projekto įgyvendinimo buvo įteikti Padėkos raštai ir atminimo dovanėlės. Dėkota Žemaičių Kalvarijos bendruomenei „Gardai“, seniūnijai, parapijai, vidurinei mokyklai, kultūros centrui ir daugeliui kitų, kurie prisidėjo prie šios idėjos įgyvendinimo.

Šis projektas – dar vienas gražus ir prasmingas akcentas švenčiant Tikėjimo metus ir Žemaičių krikšto 600 metų jubiliejų.

Po renginio dauguma jo dalyvių vyko į Žemaičių Kalvarijos parapijoje ir seniūnijoje esantį Šarnelės kaimą, kur Telšių vyskupas J. Boruta SJ pašventino suremontuotus šios bendruomenės namus. Šis kaimas garsėja tuo, kad yra garsaus mūsų tautos poeto Vytauto Mačernio tėviškė, kur jo žemiškieji palaikai iki šiol ilsisi jo gimtosios žemės kalvelėje, čia šiuo metu gyvena ir jau daug metų apylinkių žmones gydo garsaus mūsų tautos filosofo, mąstytojo, rašytojo dukra Danutė Maceinaitė-Mickūnienė, iš šio kaimo yra kilę kunigai A. Barakauskas, A. Krapauskas, Br. Bagužas. Šiuo metu čia gyvena aktyvūs žmonės. Turėdami savo bendruomenės namus, čia jie renkasi ir džiaugsmo, ir liūdesio akimirkomis. Čia giedami „Kalnai“, Gegužinės ir Birželinės pamaldos, šarvojami mirę kaimo gyventojai. Buvusioje mokykloje savo pastangomis bei padedami verslininkų Almos ir Vidmanto Jonikų įsikūrę bendruomenės nariai bei atvykę jų pasveikinti svečiai tą šventinį vakarą gražiai vakarojo, bendravo, dalinosi savo rūpesčiais ir džiaugsmais bei žemiškomis gėrybėmis surengtoje agapėje.

Plungės rajonas
Klier. Edvino BRUŽO nuotraukos

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija