2014 m. birželio 6 d.    
Nr. 23
(2094)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

MŪSŲ
RĖMĖJAS

Gimtinė:
žmonės
ir darbai


XXI Amžius


Istorija ir dabartis

Paminėti kryžių naikinimo įvykiai

Kan. teol. lic. Andriejus Sabaliauskas

Renginio dalyviai

PARAGAUDIS. Šiemet sukanka 50 metų nuo tos siaubingos 1964 metų nakties iš gegužės 28-osios į 29-ąją, kai šiame kaime buvo sunaikinta kelios dešimtys pakelėse stovėjusių medinių kryžių. Tuometinė sovietinė valdžia taip siekė atitolinti žmones nuo Bažnyčios ir „pagerinti“ kraštovaizdį. Valdžios įsakymu iš Kvėdarnos ir Pajūralio regiono pakelių su tam parengta technika buvo raunami žmonių pastatyti mediniai kryžiai, vežami į nuošalią Paragaudžio kaimo vietovę ant Jūros upės kranto ir deginami, o paryčiais likučiai buvo sumesti į upę. Žmonės išsaugojo šią kryžių naikinimo vietą ir Lietuvai atgavus nepriklausomybę čia buvo šiems skaudiems įvykiams atminti pastatytas medinis kryžius, vietovė aptverta medine tvorele. Jau daugiau kaip 20 metų artinantis tų skaudžių įvykių laikui, tikintieji susirenka į šią skausmo ir kančios vietą ir meldžiasi giedodami Gegužines pamaldas. Kiekvienais metais prieš tai ši vieta sutvarkoma, šiais metais aptverta nauja tvorelė, perdažyti abu čia pasatyti kryžiai, pasodinta gėlių. Šiais metais Paragaudžio kaime esančioje kryžių naikinimo vietoje Gegužinės pamaldos vyko gegužės 24 dienos vakarą. Pamaldose dalyvavo Kvėdarnos parapijos klebonas kun. Juozas Rudys, kaimyninės Pajūralio parapijos klebonas kun. Kazimieras Žąsytis, iš Telšių atvykęs ir Telšių vyskupo Jono Borutos SJ įgaliotas jo vardu pasveikinti susirinkusiuosius Telšių Vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos prefektas kan. Andriejus Sabaliauskas, Šilalės miesto ir rajono meras Jonas Gudauskas, Kvėdarnos seniūnas ir gausus būrys šio kaimo ir apylinkių gyventojų. Pradžioje visus pasveikino Kvėdarnos parapijos klebonas kun. J. Rudys, pakvietė bendrai maldai už visus tuos žmones, kurie naikino tada kryžius, prašant jiems Dievo gailestingumo, ir pakvietė melstis už visus, kurie rūpinasi, kad ši, skaudžius įvykius menanti vieta būtų išsaugota ir puoselėjama. Gegužinėms pamaldoms vadovavo, o po jų visus Telšių vyskupo J. Borutos SJ vardu pasveikino kan. A. Sabaliauskas ir kvietė sulaukus laisvės dienų atstatyti kryžius, koplytėles, koplytstulpius sodybose bei pakelėse, ypač šiuo, žemaičiams svarbiu metu, kai visa Žemaitija tebešvenčia Žemaičių krikšto 600 metų jubiliejų ir kartu rengiasi Žemaičių vyskupijos įkūrimo 600 metų jubiliejui. Susirikusieji buvo raginami ugdyti šias senas, kilnias tradicijas, jaunimui rodyti pavyzdį, kad daugiau nebepasikartotų tie prieš 50 metų įvykę kraupūs įvykiai.

Po pamaldų Kvėdarnos klebonas padėkojo visiems susirinkusiems už bendrą maldą ir visiems, kurie rūpinasi šios vietos išsaugojimu, ją prižiūri, puoselėja ir nuolat tvarko. Po palaiminimo visi rinkosi netoli esančioje aikštelėje. Čia buvo pasidalinta atsiminimais apie kraupius to meto įvykius, buvo nuodugniai papasakota, kaip vyko kryžių naikinimas ir kaip žmonės stengėsi išsaugoti šią vietą, kad nebūtų užmiršti to meto įvykiai. Į susirinkusius kreipėsi Šilalės savivaldybės ir rajono meras Jonas Gudauskas, Kvėdarnos seniūnijos seniūnas, bendruomenių atstovai. Visų kalbose nuskambėjo pagrindinė mintis, kad šitie kraupūs įvykiai nebepasikartotų, būtina neužmišti istorijos ir ugdyti jaunimą puoselėjant vertybes, mokant gyventi pagal Dekalogą, einat tikėjimo keliu.

Po įvykių paminėjimo tradiciškai susirinkusieji gražiai vakarojo, buvo vaišinamasi ant laužo virta žolelių arbata, rėmėjų atvežtais gardumynais. Žmonės dar ilgai dainavo, bendravo, dalinosi prisiminimais bei įžvalgomis. Gražus ir šiltas tos dienos vakaras leido susirinkusiam būriui neskubėti skirstytis, o išgyvenant bendrystės dvasią patirti džiaugsmą pabūti kartu, prisiminti senąsias Gegužinių tradicijas ir taip parodyti pavyzdį jaunimui, kad tai, kas puoselėtina ir brangintina, netaptų tik praeities ir prisiminimų reliktu, o būtų gražus tiltas į ateitį. Labai svarbu, kad tai, kas gero ir gražaus vyksta dabartyje, turėtų tęstinumą ir ateityje. Matant Paragaudžio kaime susirinkusius jaunus žmones, lieka viltis, kad ateityje nebus kryžių griaunančių, o tik juos statančių ir gražiąsias tradicijas puoselėjančių, tikėjimu gyvenančių žmonių, o ši graži, kiekvienais metais įgyvendinama iniciatyva niekada nepasibaigs.

Šilalės rajonas
Kun. Kazimiero Žąsyčio nuotrauka

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija