2015 m. lapkričio 13 d.    
Nr. 42
(2162)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai
2012 metai
2013 metai
2014 metai
2015 metai

Dailininko tapyti portretai – restorane

Vienintelis Lietuvoje enkaustikos technika kuriantis autorius atidarė mirusiesiems pagerbti skirtą parodą

Dailininkas Gytautas
Balkevičius prie savo
enkaustikos technika
tapytų portretų

Kaunietis dailininkas Gytautas Balkevičius restorane „Legenda“ atidarė mirusių žymių žmonių portretų, tapytų labai sena technika, atrasta XVIII amžiuje prieš Kristų, parodą. „Apie šią techniką, kuri ypatingai vertinta Afrikoje, išgirdau lankydamasis Egipte. Žinoma, kelionės metu su enkaustika tik susipažinau, o tikrasis gilinimasis į ją vyko pastaruosius kelerius metus jau Lietuvoje“, – sakė pirmos enkaustikos darbų parodos autorius.

Enkaustikos pagrindas – tapyba spalvotu vašku ant paviršių, naudojant įkaitintus instrumentus, deginimą. G. Balkevičius sakė, kad rasti informacijos internete lietuvių kalba ar specialistą, iš kurio galima būtų pasimokyti, neįmanoma – Lietuvoje šia technika iš profesionalių dailininkų niekas nedirba. Žinių kūrėjas sėmėsi iš knygų, interneto ir to, ką gyvai buvo parodęs menininkas, su kuriuo jis susipažino Egipte. G. Balkevičius tapyti portretus nutarė ant medžio lakšto ir teptuku. Jam pastaroji priemonė priimtinesnė už visas kitas.

„Enkaustika – tikras teptukų priešas. Kol nutapau vieną darbą, jų sunaudoju net keletą“, – pasakojo kaunietis. Reikiamus spalvų pigmentus G. Balkevičius pasigamina pats – iš suodžių, raudonų plytų, vaškinių kreidelių. Anot jo, natūralus bičių vaškas yra įkaitinamas, sumaišomas su pigmentu ir tepamas ant pasirinkto pagrindo. Gauta masė yra atspari karščiui. Jei G. Balkevičiui išsyk nepavyksta pasiekti norimo rezultato, jis vašką skuta peiliuku ir tapo iš naujo. Vieno portreto kūrimas užtrunka mažiausiai tris dienas. „Aš visas tapybos priemones ir daugumą technikų išbandęs. Enkaustiką sunku perprasti, bet rezultatas yra ypatingas“, – sakė pašnekovas. Jo teigimu, vaško paveikslas įdomus tuo, kad dėl medžiagos skaidrumo visi tepti sluoksniai persimato bei papildo vienas kitą. Be to, tokiu būdu kurti piešiniai nekeičia spalvų, neblunka, netamsėja, greitai džiūsta, yra ilgaamžiai. „Enkaustika – viena seniausių tapybos technikų pasaulyje. Ji yra išskirtinė ir tuo neabejoju, nes esu išbandęs visas priemones, kokios šioje srityje tik buvo įmanomos“, – sakė G. Balkevičius.

Vėlinių minėjimui skirtoje parodoje – dainininko Stasio Povilaičio, televizijos laidų vedėjo Vytauto Šapranausko, aktoriaus Donato Banionio, režisierės Galinos Dauguvietytės, rašytojos Jurgos Ivanauskaitės, poetų Bernardo Brazdžionio ir Justino Marcinkevičiaus, verslininko Bronislovo Lubio, prezidento Algirdo Brazausko, visuomenės veikėjo Simono Alperavičiaus portretai.

Ginata Blockienė

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija