„XXI amžiaus“ priedas apie Lietuvą ir pasaulį
2017 m. vasario 24 d., Nr. 2 (296)

PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Sidabrinė gija

Kristus ir pasaulis

Atodangos

Abipus Nemuno

Jeruzalės lotynų patriarchatas smerkia Izraelio įstatymą

Jeruzalės lotynų patriarchatas paskelbė pranešimą, kuriame griežtai ir be dviprasmybių kritikuoja Izraelio parlamento (Kneseto) patvirtintą įstatymą, įteisinantį palestiniečių žemių užgrobimą.

„Vasario 6 dieną Knesetas priėmė naują įstatymą, leidžiantį Izraelio valstybei paimti privačią palestiniečių žemę Palestinos teritorijose, kur izraeliečiai be leidimo pastatė gyvenviečių namus“, rašoma pranešime ir tęsiama: „Lotynų patriarchatas griežtai smerkia šį neteisingą ir vienpusį įstatymą, kuris faktiškai leidžia privačios Palestinos žemės aneksiją izraeliečių gyvenviečių naudai. Toks įstatymas kenkia dviejų valstybių sprendimui, dar labiau mažindamas viltis dėl taikos ir gali turėti rimtas pasekmes. Smarkiai susirūpinęs taikos ir teisingumo ateitimi Šventojoje Žemėje Lotynų patriarchatas kviečia lyderius ryžtingiems sprendimams taikos, teisingumo ir orumo visiems labui“.

Minėtas įstatymas daugiausia kalba apie 4000 namų keliuose šimtuose didesnių ir mažesnių gyvenviečių, kurias Izraelio kolonistai neteisėtai ir savavališkai pastatė Vakarų Kranto zonoje. Šios zonos saugumą kontroliavo ir užtikrino Izraelio kariuomenė, tačiau teritorija nebuvo laikoma Izraelio dalimi, tad parlamentas neturėjo jokių galių joje. Priešingai, pagal įvairius tarptautinius susitarimus privalėjo blokuoti nelegalias statybas ar iškeldinti piktnaudžiaujančius naujakurius. Tai, beje, buvo ne kartą įtvirtinta ir Izraelio teisinėje praktikoje ir bylų sprendime. 60 balsų prieš 52 priimtas naujasis įstatymas įnešė nemažai supriešinimo ir Izraelyje, kur ne vienas politinis lyderis smarkiai jį kritikavo už radikalumą ir ribų nepaisymą.

Jei yra tokių, kurie įstatymą vadina stebuklu ar revoliucija, tai palestiniečiams tai – vagystės įteisinimas. Europos Sąjungos vyriausioji užsienio reikalų įgaliotinė Federika Mogerini (Federica Mogherini) irgi paragino Izraelį šį įstatymą atšaukti ir nepaversti praktika.

2004 metais Kneseto pirmininko kadenciją užbaigęs Izraelio politikas Avrahamas Burgas (Avraham Burg) komentare katalikiškai žinių agentūrai SIR apgailestavo, kad abi tautos, palestiniečiai ir žydai, pasiekė tokį priešiškumą, kad „dviejų valstybių“ buvimas, įkuriant tikrą Palestinos valstybę, oficialiai remiamas tarptautinės bendruomenės, tampa praktiškai nebegalimas. Pasak jo, jei Izraelis savo teritorijoje elgiasi demokratiškai, tai už sienų jau nebe.

Vatikano radijas

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija