„XXI amžiaus“ priedas apie gyvybės apsaugą Nr.12 (205)

2016 m. gruodžio 9 d.


PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Sidabrinė gija

Kristus ir pasaulis

Atodangos

Abipus Nemuno


 

Viešųjų ryšių, grįstų melu ir patyčiomis, pavyzdys  apie „neprofesionalią“ komiteto pirmininkę

Juozas Dapšauskas

Lapkričio 23 dieną vienoje interneto svetainėje pasirodęs straipsnis apie tai, kad naujoji Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, docentė, daktarė Agnė Širinskienė savo prieš dešimtmetį rašytoje disertacijoje neva teigusi, kad liga yra Dievo bausmė, nenustebino. Tokio puolimo ir buvo galima tikėtis. Vienašališkumo žiniasklaidoje dabar daug, kai Seimo rinkimus laimėjo ne tie, kurie turėjo laimėti. Bet kad akivaizdžiai ims ir taip sąmoningai meluos, tai jau peržengia bet kokią padorumo ribą. Galiu matyti, kad už šios melo ir puolimo bangos darbuojasi režisieriai, suinteresuoti politiniai priešininkai ir siaurų finansinių interesų grupės. Tai – ne netyčinis žurnalisto Mindaugo Jackevičiaus suklydimas, netikslumas. Straipsnis parengtas su vienašališkais tik vienos ideologinės srovės specialistų komentarais, o pavadinimas ir dar kelios pastraipos turėjo sukelti patyčių bangą net ir tų, kurie net neskaito teksto. Tai pavyko, nors šiame aptariamame darbe humanitarinių mokslų daktarė A. Širinskienė plėtojo būtent priešingą mintį, kad liga nėra Dievo bausmė.

Anksti ryte pasirodžiusio straipsnio bangą toliau siūbuoti ėmėsi LRT. Visą dieną skyrė nemažai laiko šiai temai aptarti, sudarė įspūdį, kad šio „skandalo“ kaltininkė neva atsisakė LRT pakomentuoti. Va kokia „skandalo“ herojė – išdrįso nekomentuoti šio „skandalingo“ straipsnio tiesioginiame eteryje tuo pačiu laiku, kai suplanuotas pirmas Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdis (kuriam vadovauja pirmininkė) ir jame svarstomas kitų metų biudžetas! Vakare pasirodo paruošti reportažai keliose televizijose, kuriose patalpinama ir trumpa doc. A. Širinskienės paaiškinimo iškarpa, kurioje aiškiai pasako, kad mokslinio darbo mintis priešinga nei paskleista meluojant viešai. Tačiau net pavadinimai tuose žiniasklaidos kanaluose vis vien tie patys, suprask, kad religinė fanatikė A. Širinskienė teigianti apie Dievo bausmes.

O esmę pasakė patys šios patyčių bangos skleidėjai ir palaikytojai. Žinomo LRT žurnalisto Juro Jankevičiaus įrašas Ritos Miliūtės „Facebook“ paskyroje lapkričio 16 dieną pasako visą esmę, apie ką kalbu šiame straipsnyje: „Agnė Širinskienė. Negi nejaučiate, kad jau tapote „Facebook“ garsenybe vienoje gretoje su Birute Vėsaite, Audrone Pitrėniene ir kitomis panašiomis politikos paraščių tetomis? Galite daryti ką norite, bet sniego lavinos nesustabdysite. Dabar – vienintelis klausimas, kam pirmiausia baigsis kantrybė, – jums pačiai ar partijos kolegoms. Atsiprašau už atvirumą“.

Daug būtent liberalų ir TS-LKD (krikščionių ir dar konservatorių?) atstovų su patyčių „sniego lavina“ apie neva tokią žadėtą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos profesionalų komandą dalijosi savo socialiniuose tinkluose. Gabrielius Landsbergis besitikintis, kad partija jį po atsistatydinimo išrinks vėl, rašo: „Jei mėginčiau vaikams paaiškinti, kad Agnė Širinskienė ir yra ta tikroji valstiečių žadėtoji profesionalė, sakytų baaaikit, nemanau“.

Apmulkinamas pasidavė ir žinomas žurnalistas Andrius Tapinas. Jis pareiškė: „Kad jau turime Sveikatos reikalų komiteto pirmininkę Agnę „AIDS yra Dievo bausmė už moralinį blogį“ Širinskienę, darosi įdomu, kiek dar valstiečių naujokų yra paruošę mums napalminius viduramžių inkvizicijos ir fundamentalizmo kokteilius“. Gal bent Andrius pripažins, kad ir auksinis protas kartais oksiduojasi, aptemsta ir suklysta?

Galiausiai pradėjo lįsti melo ragai iš maišo: ne vienas sustabdė Lrytastv reportažo momentą, kur aiškiai disertacijoje matoma, ką doc. A. Širinskienė teigia (nors komentuojama visiškai priešingai). Galiausiai LRT žurnalistas Simonas Bendžius nuėjo į biblioteką, tiesiogiai susipažino su disertacija ir suprato, kad pirmo „skandalingo“ straipsnio antraštėje „Nauja Sveikatos komiteto pirmininkė: šita liga – Dievo bausmė už padarytą blogį“ yra paprasčiausiai meluojama ir teigiama būtent priešingai, nei rašoma minimoje disertacijoje. Beje, už melo atskleidimą, kaip bebūtų keista, sulaukė pasipiktinimo ir pasityčiojimo ne iš vieno LRT kolegos žurnalisto.

Kiek tūkstančių pasidavė tai patyčių bangai, kad „nemokša religinė fanatikė“ tapo Sveikatos reikalų komiteto pirmininke? Ar bent vienas viešai atsiprašys? Beje, jau 12 metų būtent doc. A. Širinskienė Mykolo Romerio universitete dėsto ne teologiją, o Teisės fakulteto Viešosios teisės institute Europos Sąjungos teisės specifiką. Su sveikatos teisiniais ir etiniais klausimais buvo labai gerai susipažinusi būdama oficialia Seimo Sveikatos reikalų komiteto eksperte.

Galiausiai „skandalo“ iniciatoriai net nebekalba apie pirminę paleistą sniego gniūžtę (suformuota iš melo apie Dievo bausmes, kurias teigia neva fanatikai, davatkos, viduramžių atsilikėliai) – ji jau rieda nuo kalno, prie jos kimba bet kokios šiukšlės, pašalinės temos. Tai viešųjų ryšių specialistai gerai žino ir yra sistemingai surežisavę. Galiausiai LRT „Teisė žinoti“ lapkričio 27 dieną turėjo didelį užmojį dar įpūsti šiam skandalui daugiau jėgos, bet jau anksčiau viešai paskelbus apie pirmosios „anties“ mirtį, melą, nors ir rodė ryžtą laidos vedėja Rita Miliūtė tęsti tą „skandalą“ apie „neprofesionalią“komiteto pirmininkę, bet paaiškėjo, kad patyčių profesionalai pralaimėjo, „skandalas“ išsikvėpė.

Paskui tie patys žurnalistai iš mokesčių mokėtojų pinigų rengs laidas apie patyčių prevenciją tarp vaikų, nors patys tas patyčias, paremtas akivaizdžiu melu, kai kada inicijuoja ir skleidžia. Kai komercinė žiniasklaida gauna užsakymus susidoroti su tam tikromis grupėmis, asmenimis, konkurentais, tai žino daugelis, bet kai to imasi visuomeninis transliuotojas LRT, čia kultūros bendruomenė, tikrasis elitas, visuomenė turi sunerimti ir pareikšti savo pasipriešinimą, kreiptis į atitinkamas institucijas. Tačiau tokių „skandalų“ dar bus ne vienas, nes kai kurioms finansinėms grupuotėms dreba kinkos dėl galimo ženklaus pajamų praradimo.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija