„XXI amžiaus“ priedas apie gyvybės apsaugą Nr.9 (290)

2016 m. rugsėjo 16 d.


PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Sidabrinė gija

Kristus ir pasaulis

Atodangos

Abipus Nemuno


 

Norvegijoje gydytoja atleista dėl atsisakymo išrašyti kontraceptines priemones

Norvegijoje dirbanti gydytoja lenkė Katažina Jachimovič (Katarzyna Jachimowicz) tapo pirmąja šalyje medike, atleista iš darbo dėl atsisakymo paskirti abortą galinčias sukelti gimdos kontraceptines priemones, nes tai prieštaravo jos sąžinei. Gydytoja atsisakė pasiduoti valdžios atstovams, bandžiusiems ją įtikinti atsisakyti savo moralinių įsitikinimų dėl žmogaus gyvybės šventumo. „Niekada neprašiau šio vaidmens. Paprasčiausiai norėjau būti įprastine šeimos gydytoja. Bet kai atėjo laikas pasirinkti, negalėjau pasielgti kitaip“, – teigė ji.

K. Jachimovič Norvegijoje gydytoja pradėjo dirbti 2010 metais. Daugiau nei ketverius metus dirbo gydytoja Šeimos klinikoje ir dėl jos darbo nusiskundimų nebuvo. Būdama katalikė, ji neslėpė nuo darbdavio savo tikėjimo ir niekada nesiūlė pacientėms darytis abortų ar naudoti kontracepciją, taip pat ir abortą galinčias sukelti gimdos kontraceptines priemones (pavyzdžiui, gimdos spiralę). Tačiau jos etinė laikysena niekada netrukdė klinikos funkcionavimui. Susitikime su gydytojais ir klinikos vadovybe ji iš karto pranešė apie savo pažiūras ir ją įdarbinę vadovai patvirtinto, kad jos sąžinės laisvė bus užtikrinama, sutarė su gydytoja dėl to, ko ji neprivalės daryti. Vis dėlto moteris nepaprašė rašytinio patvirtinimo. Pasak K. Jachimovič, situacija buvo stabili iki tol, kol viešojoje erdvėje liberalūs apžvalgininkai nepradėjo kampanijos prieš katalikus gydytojus, atsisakančius išrašyti kontraceptikus ar abortą sukeliančius vaistus. 2014 metais teisinė situacija šalyje suprastėjo ir galimybė šeimos gydytojams dėl savo sąžinės nedaryti tam tikrų dalykų buvo stipriai apribota. Dabar jiems draudžiama atsisakyti išrašyti bet kokios formos kontracepciją. Galiausiai ir gydytojai K. Jachimovič buvo duota pasirinkti: išeiti iš darbo arba atsisakyti savo įsitikinimų. Nenorėjusi tai padaryti, 2015 metų gruodį ji buvo atleista. Tada gydytoja iš įvairių šaltinių sulaukė pagalbos. Jos pacientai katalikai ir protestantai, musulmonų šeima bei kolegos rašė laiškus Norvegijos parlamentui ir Sveikatos ministrui, tačiau nesulaukė jokio atsakymo. Šių metų birželį buvo pradėtas teismo procesas – pirmasis toks teismas dėl sąžinės laisvės užtikrinimo Norvegijoje. Pagalbą moteriai suteikė Norvegijos krikščioniška medicinos asociacija, supratusi šio atvejo svarbą. Organizacijos atstovo teigimu, nors kova prasidėjo nuo kontracepcijos ir abortų, ateityje tikriausiai kovoti reikės ir dėl eutanazijos bei lyties keitimo operacijų.

„Medicinoje kyla vis daugiau etinių klausimų. Vis daugiau gydytojų susidurs su dilema, panašia į manąją“, – teigė gydytoja K. Jachimovič.

Krikščioniška medicinos asociacija surinko pinigų, kad padengtų moters teismo išlaidas. Prie pinigų rinkimo prisidėjo ir Oslo katalikų vyskupas. Praradusi galimybę dirbti kaip šeimos gydytoja, K. Jachimovič buvo priversta pakeisti savo specializaciją ir dirbti psichiatrijos sferoje. Svetainėje „CitizensGo“ buvo sukurta peticija dėl sąžinės laisvės užtikrinimo Norvegijoje (sukurta ir ispaniška versija), tačiau Norvegijos valdžia ignoruoja daugiau nei 50 tūkstančių parašų.

Pagal Lifesitenews.com
„Pro patria“

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija