„XXI amžiaus“ priedas apie slaptąsias tarnybas

2012 m. vasario 24 d., Nr.2 (63)


PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Kristus ir pasaulis

Sidabrinė gija

Atodangos

Abipus Nemuno


 

Australės akistata su Baltarusijos KGB

Gintaras Aukštuolis

27-erių metų australė Kiti
Grin, Baltarusijos KGB
nelaisvėje praleidusi keletą
nerimo kupinų valandų

27-erių metų Kiti Grin – nepriklausoma žurnalistė iš Australijos miesto Melburno. Ji išgarsėjo 2011 metų gruodžio pabaigoje, kai išdrįso filmuoti ne itin linksmus Ukrainos feminisčių nuotykius Baltarusijos sostinėje Minske priešais KGB būstinę. Netrukus po to, kai ukrainiečių feministės iš organizacijos „Femen“ liovėsi demonstruoti savo nuogas krūtines ir sulankstė plakatus „Laisvę politiniams Baltarusijos kaliniams“, Kiti Grin buvo sulaikyta. Sučiupo ją, be abejo, Baltarusijos KGB darbuotojai. Baltarusių saugumiečiams feminisčių akcija buvo tarsi perkūnas iš giedro dangaus. Iki tol jie nebuvo susidūrę su panašiais incidentais. Jie buvo įpratę gaudyti, tramdyti, areštuoti… apsirengusius žmones. O čia – iki pusės apsinuogusios, mielos, klusnios merginos, tačiau Baltarusijos KGB vis tiek elgėsi grubiai.

Kiti Grin su Ukrainos feministinio judėjimo atstovėmis susipažino 2010 metais, kai keliavo po Ukrainą. Ji filmavo feministes šešias savaites. Darbas buvo intensyvus, kadangi feministės per dieną surengdavo mažų mažiausiai dvi protesto akcijas. Žurnalistė prisipažino, jog visąlaik laukė momento, kada iki pusės išsirengusias merginas policija puls areštuoti. Taigi ji jau turėjo nufilmavusi daug įspūdingų kadrų, tačiau paties svarbiausio, kada teisėsaugos pareigūnai jas sulaiko ir užlaužia rankas, – ne. K. Grin teigimu, Ukrainoje nepavyko nufilmuoti įspūdingų kadrų. Visuomet, kai feministės nusirengdavo iki pusės, Ukrainos teisėsaugos pareigūnai jas sulaikydavo. Tačiau teisėsaugos atstovai Ukrainoje su jomis elgėsi mandagiai, draugiškai. Dažniausiai po valandos paleisdavo.

Minske įvykiai klostėsi pagal priešingą scenarijų. Baltarusijos saugumiečiai pirmiausia savo pyktį nukreipė ne į feministes, o į tuos, kurie jas filmavo. Tiksliau tariant, Baltarusijos KGB pirmiausia sulaikė Australijos žurnalistę drauge su dviem baltarusių žurnalistais. Beje, išvyka į Minską buvo neatsitiktinė. Kelios „Femen“ organizacijos atstovės nutarė aplankyti kaimyninę Baltarusiją ir ten „paminėti“ pirmąsias žiauraus susidorojimo su baltarusių opozicionieriais metines. Mintyse turima protesto akcija, kuri Baltarusijoje buvo surengta tuoj po 2010 metų rinkimų.

Australė K. Grin atvyko į Minską ir prisiartino prie KGB pastato gruodžio 19-ąją apie 11 valandą dienos. „Femen“ aktyvistės prie KGB pastato atvažiavo šiek tiek vėliau. Išlipusios iš taksi, nusirengė iki pusės, išskleidė plakatus su užrašais „Laisvę politiniams baltarusių kaliniams“ ir pradėjo savo šokiruojančią akciją. Kelios dešimtys žurnalistų jau būriavosi netoli KGB būstinės. Jie iš anksto buvo įspėti apie rengiamą keistąją akciją, kai kuriuose leidiniuose vėliau pakrikštytą „nuogų krūtinių protestu“.

K. Grin prisimena, kad pastebėjo, jog keletas žurnalistų traukiasi šalin, nors akcija dar nebuvo pasibaigusi. Dabar ji supranta, kodėl šie ėmė bėgti. Jie pastebėjo, kaip iš KGB pastato išeina vyriškis ir skuba protestuotojų link. Bet ji tąsyk tik apsidžiaugė: esą galės nufilmuoti, kaip KGB pareigūnas bando sutramdyti jaunas pusnuoges merginas. Tačiau vyriškis elgėsi priešingai: jis pabandė sučiupti ne feministes nuogomis krūtinėmis, o žurnalistus.

K. Grin sulaikė kartu su dviem baltarusių žurnalistais. Ji buvo šokiruota, nes buvo įpratusi, jog žurnalistai neliečiami, jų niekas niekad nesulaiko, nesučiumpa, neatiminėja diktofonų ir fotoaparatų. Jei ką ir vaiko ar gaudo, tai tik protestuojančius. Taip buvo įsitikinusi jaunutė Australijos mergina. Baltarusijoje viskas klostėsi priešingai. Ją uždarė tardymo izoliatoriuje prieš tai atėmę visus filmavimo ir įrašymo aparatus, dokumentus. Paskui nuvežė į kažin kokias patalpas Minsko pakraštyje. Baltarusijos KGB nelaisvėje žurnalistė praleido keletą valandų. Ją privertė pasirašyti dokumentą, kuriame, anot vertėjo, buvo smulkiai aprašytas „feminisčių incidentas su Baltarusijos valdžia“. Po to liepė kuo greičiau nešdintis iš Baltarusijos į Lietuvą.

K. Grin į Lietuvą išvažiavo pirmuoju traukiniu. Po to ji grįžo atgal į Ukrainą. Ten turėjo galimybę nuoširdžiai pasišnekėti su trimis feministėmis, kurias filmavo Minske. Iš Baltarusijos KGB nelaisvės ištrūkusios feministės papasakojo, kaip grubiai su jomis elgėsi Baltarusijos KGB, kaip iš jų tyčiojosi, kaip išvežė į mišką, kaip ten liepė nusirengti. Beje, Baltarusijos KGB pareigūnai baugino: „Jei kam nors prasitarsite, kaip su jumis buvo elgiamasi, ilgai negyvensite“.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija