"XXI amžiaus" priedas apie Lietuvą ir pasaulį    Nr. 5 (5)

PRIEDAI






Dž. Bušas ketina pažaboti terorizmą

Trys Amerikos tikslai

Sausio 29 dieną, antradienį vakare, apie 21 val. Vašingtono laiku ir 4 val. nakties Lietuvos laiku, JAV prezidentas Dž. Bušas pasakė savo pirmąją metinę kalbą „Apie padėtį šalyje“. Ji paprastai trunka apie 45 minutes. Šįkart Amerikos vadovas ją prailgino dviem minutėmis. Stebėtojai skaičiavo, kad pranešimas net 77 kartus buvo nutrauktas pritarimo plojimų, tai yra beveik dukart per minutę. Daug kartų Kongreso nariai ir svečiai kėlė ovacijas atsistoję.
Metinis JAV prezidento pranešimas tautai yra numatytas Amerikos konstitucijoje ir pirmasis paprastai skelbiamas praėjus metams nuo šalies vadovo inauguracijos. Džordžas Bušas buvo inauguruotas pernai sausio 20-ąją, taigi pranešimo metu šaliai jis vadovavo jau 374 dienas.
Prezidento kalbos kiekvienais metais klausosi milijonai žmonių ne tik Amerikoje, bet ir kituose pasaulio kraštuose. Šiemet ją transliavo visos nacionalinės radijo ir televizijos stotys.
Dž. Bušo kalboje vyravo trys temos: karas su terorizmu, JAV saugumo ir gynybos stiprinimas bei ekonomikos atgaivinimas, daugiausia kuriant naujas darbo vietas. Tai pabrėžė ir Baltųjų rūmų ryšių vadovas Danas Bartletas.

JAV plečia antiteroristinę kampaniją

Daugiausia laiko Dž. Bušas skyrė pagrindinei – antiteroristinės kampanijos temai. JAV prezidentas po susitikimo su Vašingtone viešinčiu ir labai garbingai Kongrese pristatytu Afganistano premjeru Hamidu Karzaju pabrėžė, kad talibų sutriuškinimu ši kampanija nesibaigs. Ji tęsis, kol pasaulyje neliks nė vienos teroristinės grupuotės.
Pranešime Amerikos vadovas pabrėžė, kad pasaulyje tebesislapsto tūkstančiai Osamos bin Ladeno pasekėjų, kurie yra tarsi „tiksinčios uždelsto veikimo bombos“. Jis netgi rizikavo nurodyti šalis, kurios kuria masinio naikinimo ginklą ir iš esmės remia terorizmą – tai Iranas, Irakas ir Šiaurės Korėja. „Tai blogio ašis“, – pasakė Dž. Bušas. Daug kam Atstovų rūmų posėdžių salėje sėdinčiam šis pasakymas asocijavosi su kažkada Londone, susitikime su tuometine Didžiosios Britanijos premjere Margaret Tečer, Ronaldo Reigano mesta fraze esą Sovietų Sąjunga yra „blogio imperija“.
Apžvalgininkai tvirtina, kad išskirti tris vadinamąsias „atstumtąsias“ šalis yra drąsus JAV vadovo žingsnis. Vadinasi, tvirtina jie, Vašingtonas rizikuoja su jomis komplikuoti tarpusavio santykius ir stato į valstybių, palaikančių teroristines grupuotes, gretą. Ir dar: akivaizdu, kad JAV savo antiteroristinę kampaniją, kuri tęsiasi jau apie keturis mėnesius, ketina išplėsti ir į minėtas šalis.
Visos trys valstybės iškart atmetė ir pasmerkė šią Dž. Bušo frazę. Teheranas pareiškė, kad tai kišimasis į Irano vidaus reikalus ir atidėjo užsienio reikalų ministro vizitą į JAV.
Dž. Bušas savo pranešimą pagrindė CŽV duomenimis, kad dar 1996 metais Afganistane terorizmo mokslus praėjo dešimtys tūkstančių O. bin Ladeno šalininkų, kurie pasklido po 60 valstybių. Štai kodėl, pabrėžė Amerikos vadovas, „mūsų karas su terorizmu tik prasideda“.
Jis taip pat patvirtino, kad prašys Kongreso papildomai skirti 50 mln. dolerių Afganistano atstatymui. Bet Amerikos vadovas taip pat pasakė, kad JAV nedalyvaus tarptautinėse pajėgose Afganistane. Jis paragino amerikiečius kiekvieną porą savo gyvenimo metų – apie 4000 valandų – skirti savanoriškai tarnybai. Kitaip sakant, kovai su terorizmu Dž. Bušas ketina skelbti mobilizaciją…

Teroro nuostoliai

Tą pačią dieną, antradienį, paskelbti duomenys apie nuostolius, kuriuos padarė rugsėjo 11-osios teroro aktai JAV ekonomikai. Jie sudaro 639 mlrd. dolerių – maždaug 30 milijonų kasdien. Taip pat prarasta beveik 2 milijonai darbo vietų. Niujorko meras Džordžas Patakis paprašė Vašingtono papildomai skirti 54 mlrd. dolerių, o Baltieji rūmai numatę vos 20 mlrd. Be tiesioginių išlaidų, šiemet ir kitąmet JAV ekonomika dėl šių teroro aktų praras dar 596 milijardus dolerių.
Tądien taip pat buvo paskelbtas dingusių po Pasaulio prekybos centro griūties žmonių sąrašas. Jame yra 2188 pavardės. Prezidentas ypač pagerbė gelbėtojus PPO griuvėsiuose ir Vašingtone, o ugniagesių garbei visi plojo atsistoję…

Ekonomikos augimo požymiai

Dž. Bušas kalbėjo ir apie atsigaunančią JAV ekonomiką. Nors ir neminėjo koncerno „Enron“, kuris buvo didžiausias Dž. Bušo rinkimų kampanijos rėmėjas ir kurio bankrotas gali sužlugdyti aukštus prezidento populiarumo rodiklius, JAV vadovas paragino užtikrinti didesnį bendrovių atskaitingumą ir veiklos viešumą.
Dž. Bušo populiarumas dabar viršija 80 proc., tačiau pastebimas ekonomikos nuosmukis gali juos sumažinti. Apskritai vidaus problemos buvo visų JAV prezidentų silpnoji vieta.
Tačiau Amerikos ūkio atsigavimo požymių yra. JAV bendrasis vidaus produktas per paskutinį praėjusių metų ketvirtį padidėjo 0,2 proc., nors buvo prognozuotas 1 proc. smukimas. BVP smukimas buvo užfiksuotas tik trečiąjį 2001-ųjų metų ketvirtį, bet vargu ar tam turėjo įtakos rugsėjo 11-osios įvykiai, nes ūkio krizės ženklų buvo pastebėta jau nuo kovo mėnesio.
Bet faktą, kad per visus praėjusius metus BVP išaugo 1,1 proc., ekonomistai vadina paradoksu: po katastrofos rugsėjį amerikiečiai sugebėjo pakilti iš ekonomikos nuosmukio ir šiemet numato sustiprėjimą. Netgi JAV dolerio vertė kyla euro ir kitų valiutų atžvilgiu…
Agentūra „Reuters“ prognozavo, kad Dž. Bušas savo kalboje taip pat paaiškins respublikonų partijos pozicijas prieš šiemet, lapkričio 5 dieną, įvyksiančius Kongreso rinkimus. Tačiau prognozės nepasiteisino: prezidentas nenorėjo komplikuoti ir taip praėjusių rinkimų metu paaštrėjusių santykių su demokratais. Be to, kvietimas vienytis bendrai kovai su terorizmu ir ūkio negandomis labai jau turėjo nesiderinti su partinėmis liaupsėmis…

Česlovas Iškauskas
politikos apžvalgininkas

© 2002 "XXI amžius"

 

Vos pradėjęs savo kadenciją, JAV prezidentas Dž. Bušas susidūrė su tarptautinio terorizmo smaigaliu, nukreiptu į jo šalį. Tai pareikalavo daug jo, kaip valstybės vadovo, pastangų, kovojant su šiuo terorizmu. Pagrindinę savo metinės kalbos dalį prezidentas irgi skyrė kovai su terorizmu. Nuotraukoje: prezidentas Dž. Bušas Kongreso nariams kalbėjo emocingai ir energingai

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija