Laikraštis apie katalikų gyvenimą Lietuvoje ir pasaulyje

2017 m. vasario 17 d., Nr. 4 (271)


PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Sidabrinė gija

Kristus ir pasaulis

Atodangos

Abipus Nemuno

Pašvęstojo gyvenimo dienos intencijos: dėkoti, pažinti ir atsinaujinti

Popiežius Pranciškus
su seserimis vienuolėmis

Vasario 2 dieną Bažnyčia švenčia Kristaus paaukojimo šventę. Jau du dešimtmečius kasmet vasario 2-ąją švenčiama ir Dievui pašvęstojo gyvenimo diena, meldžiamasi už vyrus ir moteris, davusius klusnumo, neturto ir skaistumo įžadus, pasirinkusius įvairias kontempliatyvaus ir apaštališkojo gyvenimo formas. Vienuolinis gyvenimas Bažnyčioje žinomas nuo pat pirmųjų amžių. Žinome, kad ir prieš krikščionybės pradžią Šventojoje Žemėje gyveno atsiskyrėlių bendruomenės, atsidėjusios asketiškam gyvenimui, maldai ir Šv. Rašto studijoms. Taip pat ir Kristus, prieš pat savo viešos veiklos pradžią, keturiasdešimčiai dienų buvo pasitraukęs į dykumą melstis ir pasninkauti. Krikščionybės pradžioje pirmieji vienuoliai buvo atsiskyrėliai asketai. Vėliau vienuolystė įgavo labiau sunormintas formas. Dar vėliau greta asketinių kontempliatyvių vienuolijų atsirado naujos, Kristaus sekimo ir evangelinių klusnumo, neturto ir skaistumo dorybių vykdymą derinančios su krikščioniška socialine, karitatyvine ir švietėjiška veikla.

Kasmetinė Dievui pašvęstojo gyvenimo diena į Bažnyčios minėjimų kalendorių įtraukta palyginti neseniai. Pirmoji pasaulinė vienuolių diena buvo minėta 1997 metais. Šis kasmetinis minėjimas yra 1994 metais Vatikane vykusios vyskupų sinodo asamblėjos, skirtos pašvęstajam gyvenimui, rezultatas. Maždaug po dvejų metų nuo Sinodo uždarymo, 1996-aisiais, popiežius Jonas Paulius II paskelbė apaštališkąjį paraginimą „Vita Consecrata“ apie pašvęstąjį gyvenimą ir jo misiją Bažnyčioje ir pasaulyje. Tų pačių metų pabaigoje Popiežius pranešė apie įvedamą Dievui pašvęsto gyvenimo dienos minėjimą ir nurodė, kad ši diena būtų kasmet minima vasario 2-ąją, kai Bažnyčia švenčia Kristaus paaukojimo šventę.

Šiemet Dievui pašvęstojo gyvenimo dieną, vasario 2-osios pavakarę, popiežius Pranciškus vadovavo Kristaus Paaukojimo šventės Mišioms Šv. Petro bazilikoje. Jose dalyvavo Romoje savo namus ir bendruomenes turinčių vienuolijų atstovai.

*

„Pašvęstasis gyvenimas yra didelė Dievo dovana: Dievo dovana Bažnyčiai, Dievo dovana savo tautai“, – parašė popiežius Pranciškus vasario 2 dienos žinutėje, išsiųstoje milijonams žmonių, devyniomis kalbomis Twitter socialiniame tinkle. Šią žinutę Šventasis Tėvas paskelbė likus kelioms valandoms iki šv. Mišių Šv. Petro bazilikoje kartu su pašvęstojo (arba vienuolinio) gyvenimo kongregacijų nariais, minint Pasaulinę pašvęstojo gyvenimo dieną.

Popiežiaus Pranciškaus žinutė atkartoja motyvus, kuriais remdamasis šv. Jonas Paulius II prieš 21 metus įsteigė tokią dieną visoje katalikų Bažnyčioje. 1997 metais paskelbtoje pirmojoje žinioje popiežius Jonas Paulius II parašė: „Pasaulinės pašvęstojo gyvenimo dienos šventimas (...) nori padėti visai Bažnyčiai vis labiau įvertinti liudijimą tų asmenų, kurie pasirinko sekti Kristumi praktikuodami evangelinius patarimus ir tuo pat metu nori atnaujinti mintis ir jausmus, kurie turi įkvėpti dovanojimąsi Viešpačiui“.

Šv. Jonas Paulius II daug kartų parašė žodžius, kurie yra ir Pranciškaus žinutėje – „Dievo dovana“. Pirmoji Pašvęstojo gyvenimo dienos intencija, pasak popiežiaus Jono Pauliaus II, ir yra šlovinti bei dėkoti Dievui už „didelę pašvęstojo gyvenimo dovaną“, kuri praturtina ne vien pašauktus tokiam gyvenimui, bet visą krikščionišką bendruomenę per tiek daug gyvenimų, visiškai atiduotų Dievo Karalystės kūrimui. „Tai – stulbinanti dovana“, – priduria jis.

Antra Pašvęstojo gyvenimo dienos intencija, rašo popiežius Jonas Paulius II, yra „pažinimo ir pagarbos pašvęstajam gyvenimui skatinimas visoje Dievo tautoje“. Šią pagarbą pašvęstasis gyvenimas pelno įvairiais aspektais: ir kaip „gyvoji atmintis“ paties Kristaus gyvenimo būdo; ir kaip tarnystė visiems Bažnyčios nariams, ir kaip skatinimas visiems gyventi stiebiantis link Dievo.

Trečiasis motyvas, kurį popiežius Jonas Paulius II nurodo savo žinioje, tiesiogiai kalba apie pačius pašvęstuosius, kad šie „kartu ir iškilmingai švęstų visus nuostabius darbus, kuriuos Viešpats juose padarė, dar kartą atskleistų Dvasios skleidžiamus dieviškojo grožio spindulius“ jų gyvenime, giliau įsisąmonintų savo nepakeičiamą misiją Bažnyčioje ir pasaulyje.

Pasaulinė pašvęstojo gyvenimo diena neatsitiktinai sujungta su Viešpaties Paaukojimo iškilme, kuri Bažnyčios liturginiame kalendoriuje švenčiama vasario 2 dieną. Kaip kūdikis per šias apeigas buvo paaukotas Dievui, taip save aukoja ir vienuoliai, neturtu, skaistumu ir paklusnumu stengdamiesi orientuoti savo gyvenimą į Dievą. Jei Pasaulinė pašvęstojo gyvenimo diena yra 1994 metų Vyskupų sinodo vaisius, tai ji kartu kyla ir iš Romos bei kitų vyskupijų dešimtmečių praktikos, vasario 2-ąją vienuolinių bendruomenių nariams beveik spontaniškai susirenkant aplink Popiežių ir vyskupus. „Trokštu, kad ši patirtis būtų išplėsta visoje Bažnyčioje, Pasaulinę pašvęstojo gyvenimo dieną susiburiant pašvęstiesiems ir kitiems tikintiesiems, su Mergele Marija giedant apie nuostabius darbus, kuriuos Viešpats daro daugybėje savo sūnų ir dukterų, visiems rodant, kad visi Kristaus atpirktieji turi būti Dievui pašvęsta tauta“, – 1997 metais rašė šv. Jonas Paulius II.

*

Lietuvoje gyvuoja kelios dešimtys pašvęstojo gyvenimo kongregacijų – moterų ir vyrų, senesnių ir jaunesnių, mažesnių ir didesnių, apaštalinių ir kontempliatyvių. Oficialus jų sąrašas yra pateikiamas kasmet išleidžiamame „Katalikų žinyne“, pateikiant pagrindinę informaciją apie narius, vienuolynus, institucijas, skelbiami jų telefonai, interneto svetainių adresai. Nemažai informacijos apie pašvęstąjį gyvenimą Lietuvoje rasime interneto svetainėje vitaconsecrata.lt

Žinoma, geriausiai pašvęstąjį gyvenimą ir jo vaisius galima pažinti tiesiogiai: daug vienuolijų įvairiuose Lietuvos regionuose suteikia galimybę vyrams ir moterims, pavieniams ir šeimoms, jauniems ir vyresniems, atlikti rekolekcijas, pabūti ramybėje ir susikaupime ar triukšmingesniame krikščioniškame susitikime. Minint Vienuolių metus užpernai Vilniaus centre buvo surengta unikali „Vienuolių palapinių šventė“, kurioje 33 vienuolijų nariai, vyrai ir moterys, kvietė susipažinti ir pabūti kartu.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija