„XXI amžiaus“ priedas. Visuomenės gyvenimo analizė ir komentarai.

2008 m. sausio 18 d., Nr.1 (44)


PRIEDAI

Abipus Nemuno

Kristus ir pasaulis

žvilgsniai

pro vita

Sidabrinė gija

Horizontai

Atodangos


XXI amzius


ARCHYVAS
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai

Konservatorių ir Krikščionių demokratų sąjunga - paskutinis šansas Kovo 11-osios Lietuvai

Audronė V. Škiudaitė

Iš tų, kurie pasisako prieš Tėvynės sąjungos ir Krikščionių demokratų jungimąsi, vieni gailisi krikščionių demokratų, nes juos su visa krikščioniškąja demokratija esą "suvalgys" konservatoriai; kiti pyksta ant krikščionių demokratų, kad jie esantys egoistai ir ieškantys vietos prie lovio - prašantys vietų rinkimų į Seimą sąraše. Gali būti, kad pasisakantys prieš jungimąsi pirmiausia nemėgsta vienos iš šių partijų arba bent jau jų vadų - vieni konservatorių, kiti - krikščionių demokratų. Bet paprastam žmogui ir eiliniam balsuotojui kiekvienas teigiamas žingsnis, taip pat ir jungimasis, kuris reiškia taikymąsi, širdį tepa, o skaldymasis, kuris reiškia pykimąsi, širdį drasko. Metų metus, matydama nuolatinę konfrontaciją, kas demokratijoje lyg ir būtų normalu, vyresnioji Lietuvos žmonių dalis, tas didysis Lietuvos ramstis ir ištikimasis dešinysis balsuotojas, kenčia prie televizoriaus. Net Tėvynės sąjungos bendradarbiavimas su socialdemokratais didelei daliai Lietuvos buvo priimtinas - viltį teikiantis įvykis. Ir tame yra tiesos - mes užmiršome, kad dideliame pasaulyje, šalia agresyvios ir nedraugiškos Rusijos, esame maža saujelė. Kad atsilaikytume labai sparčiai ekonomiškai ir kultūriškai besiniveliuojančiame pasaulyje, turime būti stiprūs ir vieningi.


Partijų populiarumas ir būdai byloti tautai

Vladimiras Laučius

Vladimiras Laučius

Šią žiemą visuomenės nuomonių tyrimai vėl tampa nepalankūs vadinamosioms tradicinėms partijoms. Dar visai neseniai besivaržę dėl pirmos vietos socialdemokratai su konservatoriais, anot kai kurių tyrimų, užleido ją Darbo partijai ("Vilmorus") arba "Tvarkai ir teisingumui" (TT; "Spinter").

Tiesa, "TNS Gallup" gruodį atlikta apklausa vis dar pranašauja pergalę konservatoriams. Lapkritį tokį patį Tėvynės sąjungai (TS) palankų rezultatą skelbė ir "Spinter", ir "Baltijos tyrimai", ir "Vilmorus". Tačiau šiuo metu šalia TS ir LSDP pirmose pozicijose įsitvirtino dvi politinės jėgos, turėjusios, anot pernykščių prognozių, patirti nuosmukį ir nebepretenduoti į lyderystę. Darbo partijai kai kas net žadėjo žlugimą per artėjančius Seimo rinkimus. Tad iš kur tokie pokyčiai partijų reitinguose?


Tik nereikia jaudintis - jus tuoj išgelbės

Tomas Bitinas

Tomas Bitinas

Jaudinatės dėl Lietuvos energetinės priklausomybės? Jus vargina bendrojo vidaus produkto augimo sulėtėjimas? Baugina galima infliacinė spiralė? Balsuokite už tikrą populistinę partiją, ir ji kartu su jumis dėl tokių menkniekių nesuks galvos.

Galbūt tokia logika vadovavosi apklausose respondentai, teigdami, kad balsuotų už Darbo partiją, jei rinkimai vyktų kitą sekmadienį? Išties peržiūrėjus pastaruoju metu atliktų apklausų rezultatus, nejučia kyla mintis, kad kažkas su mūsų visuomene ir politika yra negerai - mažne kas dešimtas Lietuvos gyventojas tiki, kad jo interesams geriausiai atstovautų Rusijoje politinio prieglobsčio pasiprašęs veikėjas ir jo klika, prieš trejus metus saldžiai suokę apie 11, 111 ir 1111 dienų.


Sena naujoji dešinė

Tomas Čyvas

Tomas Čyvas

Konservatoriams ir jų sėkmingai virškinamoms partijoms ir partijėlėms kuriant vadinamąją "dešinę alternatyvą", verta darsyk įsižiūrėti - ką gi tokio naujo ir kitoniško pastaroji galės pasiūlyti Lietuvos politikai.

Aišku, kad ne gausą naujų veidų, nes skirtumas tik toks, jog sąrašuose į daugmaž praeinančias pozicijas per Seimo rinkimus bus patalpinti minėtų partijėlių lyderiai, kuriems tai akivaizdžiai ir yra pagrindinis motyvas bei stimulas šiai "santuokai be meilės". Tautoje nutekėjimas iš išskaičiavimo kartais vadinamas ir santuokos liudijimu pridengta prostitucija, bet tebūnie, sakykime, kad niekas to nė nepastebėjo. Pagaliau, svarbu ne veidai ir pavardės, o politinė elgsena.


Kas ištiks pasaulį rytoj?

Jovita Pranevičiūtė

Vienas JAV mokslo populiarinimo žurnalas politologą, tarptautinių santykių ir politikos mokslų profesorių Bruce Bueno de Mesquita pavadino naujuoju Nostradamu, galinčiu ne tik paaiškinti svarbiausius tarptautinius įvykius, bet ir juos labai tiksliai nuspėti. Šis JAV mokslininkas yra Niujorko universiteto profesorius, Stanfordo universiteto Hooverio instituto direktorius, CŽV patarėjas, turi savo įmonę ir konsultuoja sėkmingiausias ir didžiausias pasaulio kompanijas. Šio politologo kolegos JAV juokauja, kad jis yra bene vienas turtingiausių pasaulio politologų.

 
Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija