Atnaujintas 2003 m. balandžio 11 d.
Nr.29
(1133)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė šiandien
Aktualijos
Mums rašo
Lietuva
Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai

Bagdadas jau be Sadamo Huseino

Trečiadienį Bagdado gyventojai, ypač šiitai, džiugiai reagavo į tą dieną įvykdytą Sadamo Huseino režimo nuvertimą ir sveikino miesto centrą užėmusius JAV karius. Bagdadiečiai plėšė nuo sienų didžiulius diktatoriaus portretus ir vertė jo paminklus, o padedant JAV kariškiams nuvertė miesto centre stovėjusį S.Huseino pagrindinį paminklą. Entuziastingai režimo nuvertimą sutiko ir šiaurės Irake gyvenantys kurdai, nors kaip tik čia šiauriau nuo Bagdado diktatoriaus kariuomenės rankose dar buvo jo gimtasis miestas Tikritas.
Baltieji rūmai trečiadienį "istorine akimirka" pavadino irakiečių džiaugsmo scenas Bagdade, tačiau kartu įspėjo dėl perdėto džiūgavimo. "Žmonės Irake ir toliau turi likti itin atsargūs, - sakė Baltųjų rūmų atstovas Aris Fleišeris. - Ką mes dabar matome, tai yra tik dalis Bagdado. Sostinėje mūsų pajėgoms ir toliau yra daug pavojingų teritorijų. Ir yra dar daug kitų pavojingų miestų Irake". Anot A. Fleišerio, JAV prezidentas taip pat džiaugiasi pažanga karinėje akcijoje, tačiau žino, kad karių dar laukia daug pavojų. JAV viceprezidentas D.Čeinis irgi perspėjo, kad karas nepriartėjo prie pabaigos ir dar laukia labai daug darbų.
Netgi amerikiečių ir britų karinei operacijai Irake priešiškai nusiteikusios informacijos agentūros pripažįsta, kad sąjungininkų pergalė buvo nesunkiai pasiekta. Įvykiai savaitės pradžioje vystėsi gana greitai. Jau pirmadienį JAV tankai ir šarvuočiai beveik laisvai važinėja po sostinę Bagdadą, o specialieji daliniai antradienį užėmė centrinius nepaprastai prabangius diktatoriaus S.Huseino rūmus. Britų pajėgos galutinai užėmė antrąjį pagal dydį Irako miestą Basrą, nors atskirų pasipriešinimo židinių vis dar esama. Smarkiai suaktyvėjo kurdų pajėgų veiksmai. Jos, remiamos amerikiečių, jau beveik visiškai apsupo Mosulo ir Kirkuko miestus. Aukštas britų karinių pajėgų atstovas pranešė, kad bombardavimo metu žuvo S.Huseino pusbrolis generolas Alis Hasanas Madžidas, vadinamas „cheminiu Ali“, nes 1988 metais jo įsakymu buvo panaudotas cheminis ginklas prieš dešimtis tūkstančių taikių kurdų gyventojų. Dabar jis vadovavo Pietų Irako frontui. Kur yra pats S.Huseinas, abu jo sūnūs Kuvajus ir Udajus, vis dar neaišku. Manoma, kad jie ir artimiausi režimo vadovai pasitraukė į gyvenamuosius Bagdado rajonus, kurių, vengdami taikių gyventojų aukų, nebombarduoja sąjungininkų aviacija. Beje, buvo pasirodę pranešimai, kad S.Huseino archyvus staigiai išvežė Rusijos diplomatai su spectarnybų agentais, tačiau netrukus Rusijos oficialūs sluoksniai tai paneigė. Amerikiečių pajėgos, apsimetusios „plėšikais“, buvo pasirengusios apgaule išvogti tuos archyvų dokumentus iš Rusijos ambasados.
Tuo tarpu pokarinio Irako ateities klausimą svarstė JAV prezidentas Dž.Bušas ir Didžiosios Britanijos premjeras Tonis Bleiras. O į Maskvą susitikti su Rusijos prezidentu V.Putinu ir užsienio reikalų ministru I.Ivanovu buvo atvykusi įtakinga JAV prezidento Dž.Bušo patarėja nacionalinio saugumo klausimais Kondoliza Rais. Manoma, kad viešnia iš Vašingtono su Rusijos vadovais irgi aptarė Irako ateities klausimą. K.Rais taip pat atvežė Dž.Bušo laišką V.Putinui, kuriame raginama tęsti JAV ir Rusijos bendradarbiavimą visose srityse. Po paskutiniojo V.Putino pareiškimo, linkint amerikiečiams nepralaimėti Irako karo, atrodo, jog Maskva nutarė atsukti nugarą Paryžiui ir Berlynui, pagrindiniu partneriu pasirinkdama Vašingtoną. O dėl Irako diktatoriaus S.Huseino ir jo bendražygių likimo, tai aukštas amerikiečių karinės vadovybės generolas patarė nesijaudinti ir neskubėti, nes jau „visi katinai yra maiše“ ir tik laiko klausimas, kada tie „katinai“ bus ištraukti iš maišo į dienos šviesą.
Padėtis vykdant Bagdado užėmimo operaciją pasikeitė po to, kai amerikiečių pajėgos Bagdade užėmė svarbų strateginį tiltą per Tigro upę, taip pat karinį aerodromą, kuriame rasta daugybė ginklų bei amerikiečių karinių uniformų. Antradienį buvo užimtas ir centrinis Bagdado kalėjimas. Galingomis bombomis buvo smarkiai bombarduota numanoma S.Huseino buvimo vieta. Žurnalas „Times“ paskelbė prognozes, kad diktatorius paskutinę minutę sudarys sandorį dėl jo pasitraukimo į užsienį mainais už kapituliaciją ir atsisakymą panaudoti masinio naikinimo ginklus. Tačiau Vašingtone neabejojama, kad prezidentas Dž.Bušas neleis S.Huseinui pasitraukti jokiomis aplinkybėmis. JAV gynybos sekretorius Donaldas Ramsfeldas pareiškė, jog kalbėti apie S.Huseino emigraciją ar tremtį jau per vėlu. Išvis neaišku, ar diktatorius dar yra gyvas. Praėjusią savaitę per Irako valstybinę televiziją parodytas S.Huseinas, vaikščiojantis Bagdado gatvėmis, kuriam žmonės bučiavo rankas, buvo inscenizacija. Tą pripažino autoritetingi JAV ir Saudo Arabijos specialistai. Jie net nustatė, kad buvo parodytas S.Huseino antrininkas, artimo diktatoriaus patikėtinio generolo Džabaro el Haduši brolis, kuriam, siekiant būti panašiam į S.Huseiną, buvo padarytos net kelios plastinės operacijos. Pranešimais, kuriuos pateikė CNN televizija balandžio 8 dieną, po galingo S.Huseino bunkerio bombardavimo beveik tonos svorio bombomis, diktatorius ir jo sūnūs Kusajus ir Udajus žuvo. Tačiau britų žvalgybos atstovai sakė abejojantys tokiais pranešimais ir teigia, kad prieš bunkerio bombardavimą S.Huseinas spėjo pasprukti.
Kaip pranešė Londono BBC, britų kariškiai, užėmę Irako diktatoriaus S.Huseino rūmus Basroje, buvo tiesiog priblokšti ten esančios prabangos ir puošnumo. Kaip teigė šios radijo stoties apžvalgininkas, „britų kariai buvo apstulbę, pamatę tokią prabangą, kai Basros gyventojai skendi pasibaisėtiname skurde. Iš viso S.Huseinas turi, tiksliau, turėjo, aštuonis rūmų kompleksus. Trys iš jų yra Bagdade, kur rūmai išsidėstę 31,5 kvadratinio kilometro plote. Be Bagdado, Basros ir gimtojo diktatoriaus miesto Tikrito rūmų, yra dar rūmai Mosule ir šalia Bagdado esančiame Džabal Machulo mieste. Bagdade yra 2,5 kvadratinio kilometro užimantys vadinamieji Respublikos rūmai, kuriuose įrengtas didžiulis bunkeris.
Trečiadienį JAV karinių pajėgų atstovas pranešė, jog Irako oro erdvė visiškai kontroliuojama amerikiečių ir britų aviacijos. Patikimai kontroliuojami visi į Bagdadą vedantys keliai, o mieste likviduojami paskutiniai pasipriešinimo židiniai. Didelis triukšmas kilo, kai, amerikiečių tankui apšaudžius vieną Bagdado viešbutį, žuvo Reuter agentūros, Ispanijos ir Kataro televizijos „Al Džazira“ bei Ukrainos žurnalistai. Amerikiečiai apkaltinti puolimu prieš žiniasklaidos atstovus, esą pranešančius visą tiesą apie Irako karą. Savo ruožtu JAV karinės vadovybės atstovas teigė, jog viešbutis buvo apšaudytas todėl, kad iš jo šaudė Irako snaiperiai. Tačiau aiškėja, jog žinomo Vokietijos žurnalo „Focus“ redaktorius Kristianas Lybrichas ir Ispanijos laikraščio žurnalistas Chulijas Paradas buvo nukauti per irakiečių antpuolį. Šiuo metu Irako karą nušviečia apie 600 žurnalistų iš daugelio šalių.
Tuo tarpu paskelbtas teroristų tinklo „Al Qaeda“ vadeivos Osamos bin Ladeno garso įrašas, kuriame jis ragina pasaulio musulmonus keršyti už karą Irake JAV sąjungininkams arabams ir visomis išgalėmis atakuoti Kuveito, Saudo Arabijos, Bahreino, Afganistano ir Pakistano vyriausybes.

Petras KATINAS

© 2003 "XXI amžius"

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija