2013 m. kovo 1 d.    
Nr. 9
(2033)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai
2012 metai
2013 metai

Nepriešinkime medicinos su motinyste

Antradienį, vasario 26 dieną, Šeimos reikalų tarybos prie Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininkas kardinolas Audrys Juozas Bačkis kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę, Ministrą Pirmininką ir Seimo Pirmininką dėl namuose gimdyti norinčių šeimų žeminimo ir bauginimo tokio turinio laišku:

„Pastaruoju metu nuolat viešai pranešama apie daugelyje šeimų vykdomas kratas ir tardytojų apklausas dėl gimdymo namuose. Skelbiama, kad gydytojoms, besilaikančioms Hipokrato priesaikos ir padedančioms namuose gimdančioms šeimoms, pradėtos baudžiamosios bylos. Tenka tik stebėtis, kodėl Lietuvoje nėra teisės aktais numatyta pagalba šeimoms, kurios apsisprendžia pasitikti ateinančią gyvybę namų aplinkoje, nes daugumoje Europos šalių toks pasirinkimas ne tik gerbiamas, bet dargi skatinamas. Maža to, neseniai Europos Žmogaus Teisių Teismo paskelbti sprendimai dėl panašių bylų Vengrijoje patvirtina teisę gimdant namuose sulaukti profesionalios medicininės pagalbos kaip tiesiogiai išplaukiančią iš pamatinių žmogaus teisių sampratos.

Esame labai susirūpinę dėl Lietuvos teisėsaugos institucijų elgesio, kurį sunku suvokti kitaip, nei siekį žeminti ir bauginti namuose gimdančias šeimas. Teisėtai pasipiktinusiai visuomenei nebuvo paaiškinti tyrimo tikslai ir taikomų griežčiausių priemonių būtinybė. Ankstyvo ryto kratos šeimose, auginančiose mažus vaikus, šimtų šeimų tardymas trypia žmogišką orumą, žemina šeimos instituciją, menkina pačią demokratiją, skaldo visuomenę ir skatina nepasitikėjimą savo Valstybe. Neadekvatus ikiteisminio tyrimo priemonių naudojimas ir pats bylų pobūdis perauga į patyčias iš šeimų, rūpestingai pagal savo supratimą ir įsitikinimus ieškančių geriausių sąlygų gimdymui, ir tampa vis labiau panašus į kitamanių persekiojimo recidyvą.

Todėl prašome padaryti viską, kas nuo Jūsų priklauso, idant būtų gerbiama šeimos institucija, atkurta visuomenės santarvė, užkardytas teisėsaugos ir kitų institucijų elgesys, dėl kurio Valstybė supriešinama su piliečiais, o medicina su motinyste. Mūsų bendras siekis turėtų būti pagarba visiems Lietuvos žmonėms, ypač silpniausiems, idant jie ateitų į šį pasaulį meilės ir rūpesčio apsuptyje.

Su pagarba ir viltimi“

 Vilniaus arkivyskupijos kurija

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija