Laikraštis apie katalikų gyvenimą Lietuvoje ir pasaulyje

2017 m. balandžio 21 d., Nr. 8 (275)


PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Sidabrinė gija

Kristus ir pasaulis

Atodangos

Abipus Nemuno

Popiežius linkėjo taikos

Popiežius Pranciškus suteikė
Velykų palaiminimą „Urbi et Orbi“

Popiežius Pranciškus Velykų sekmadienio rytą vadovavo Viešpaties Jėzaus Kristaus Prisikėlimo Mišioms Šv. Petro aikštėje, pasakė trumpą homiliją, o po Eucharistijos šventimo papamobiliu apvažiuodamas aikštę sveikino Mišių dalyvius ir iš pagrindinio Šv. Petro bazilikos balkono suteikė iškilmingą Velykų palaiminimą Romos miestui ir pasauliui „Urbi et Orbi“.

Prieš palaiminimą Šventasis Tėvas pasakė tradicinę Velykinę kalbą:

„Brangūs broliai, seserys, linksmų Velykų! Šiandien visame pasaulyje Bažnyčia atnaujina pirmųjų apaštalų žavesio kupiną skelbimą: „Jėzus prisikėlė!“ „Jis tikrai prisikėlė, kaip buvo sakęs!“.

Čia išsipildo senoji Velykų šventė, žydų tautos išsivadavimo iš vergijos minėjimas: savo prisikėlimu Jėzus Kristus mus išvadavo iš nuodėmės ir mirties vergijos ir atvėrė kelią į amžinąjį gyvenimą. Visi mes, kai leidžiam nuodėmei valdyti, prarandame gerąjį kelią ir einame klystkeliais kaip pasiklydusios avys. Tačiau pats Dievas, mūsų Ganytojas, atėjo mūsų ieškoti ir, kad mus išgelbėtų, nusižemino iki kryžiaus paniekinimo. Ir šiandien galime skelbti: „Prisikėlė gerasis Ganytojas, kuris už avis paaukojo gyvybę, už kaimenę teikėsi mirti, aleliuja!“ (Romos Mišiolas, IV Velykų sekm. Komunijos priegiesmis).

Per visus laikus Prisikėlęs Ganytojas nepaliauja ieškoti mūsų, pasaulio dykumose paklydusių savo brolių. Ir Kančios ženklais – savo gailestingosios meilės žaizdomis – mus patraukia į savo kelią, į gyvybės kelią. Šiandien jis pasiima ant savo pečių daugelį įvairiomis blogio formomis prislėgtų mūsų brolių ir seserų.

Prisikėlęs Ganytojas eina ieškoti pasiklydusių vienatvės ir atskirties labirintuose; jis eina jų sutikti, ieško tų, kurie moka pagarbiai ir jautriai priartėti, ir leidžia šiems žmonėms išgirsti jo balsą, niekuomet neužmirštą, kviečiantį į draugystę su Dievu. Jis rūpinasi visais, tapusiais senų ir naujų vergysčių – nežmoniško darbo, neteisėtos prekybos, išnaudojimo, rimtų priklausomybių – aukomis.. Jis rūpinasi vaikais ir paaugliais, iš kurių atimamas nerūpestingumas, kad būtų išnaudojami; ir tais, kurių širdis sužalojo tarp savų namų sienų patirtas smurtas.

Prisikėlęs Ganytojas tampa kelionės draugu tiems, kurie priversti apleisti savo kraštą dėl ginkluotų konfliktų, teroristinių išpuolių, badmiriavimo, priespaudos režimų. Šiems nesavanoriškiems pabėgėliams Jis leidžia sutikti brolius, kad dalytųsi bendro kelio duona ir viltimi.

Sudėtinguose ir kartais dramatiškuose tautų reikaluose Prisikėlęs Viešpats telydi žingsnius tų, kurie ieško teisingumo ir taikos, ir tesuteikia Tautų atstovams drąsos malonę išvengti konfliktų plėtros ir sustabdyti prekybą ginklais.

Prisikėlęs Jėzus ypač tepalaiko pastangas visų, kurie veiksmingai darbuojasi teikdami paguodą ir pagalbą civiliniams gyventojams Sirijoje. Mylima ir kenčianti Sirija tapo karo, be paliovos sėjančio baisumus ir mirtį, auka. Vakar įvyko paskutinis nuožmus pabėgėlių užpuolimas, pareikalavęs daug aukų ir sužeidimų. Tesuteikia taiką visiems Artimiesiems Rytams, pradedant Šventąja Žeme, taip pat Irakui ir Jemenui. Tenetrūksta Gerojo Ganytojo artumo Pietų Sudano, Sudano, Somalio ir Kongo Demokratinės Respublikos gyventojams, kenčiantiems nuo tebesitęsiančių konfliktų, apsunkintų sunkaus badmiriavimo, ištikusio kai kuriuos Afrikos regionus. Prisikėlęs Jėzus tepalaiko pastangas visų, kurie ypač Lotynų Amerikoje darbuojasi, kad būtų užtikrinta bendroji visuomenės gerovė, kartais paženklinta politinės ir socialinės įtampos, ne kartą prasiveržusios smurtu. Galima tiesti dialogo tiltus, atkakliai kovojant prieš korupcijos apraiškas ir siekiant teisingų sprendimų nesutarimams, vardan demokratinių institucijų pažangos ir sutvirtinimo, pilnutinai gerbiant teisinę valstybę. Gerasis Ganytojas tepadeda Ukrainai, dar vis kenčiančiai nuo kruvino konflikto, atrasti santarvę ir tepalydi iniciatyvas, kuriomis siekiama palengvinti dramas visiems, kurie kenčia. Prisikėlęs Viešpats, kuris nesiliauja pripildęs Europos žemyną savo palaimos, tesuteikia vilties malonę visiems, kurie išgyvena krizės ir sunkumų momentus, ypač dėl didelio nedarbo.

Brangūs broliai, seserys, šiemet visų konfesijų krikščionys kartu švenčia Velykas. Todėl tesuskamba vienu balsu kiekvienoje pasaulio vietoje pats gražiausias skelbimas: „Viešpats tikrai prisikėlė, kaip buvo sakęs!“ Jis, kuris nugalėjo nuodėmės ir mirties tamsybes, tedovanoja taiką mūsų dienoms. Linksmų Velykų!“

Po kalbos Šventasis Tėvas suteikė palaiminimą „Urbi et Orbi“.

Beje, šiemet Velykas balandžio 16 dieną kartu šventė visos krikščionių konfesijos. Retai nutinka, kad sutaptų datos – paskutinį kartą Velykos kartu švęstos 2014 metais, kitas kartas bus 2025 metais.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija