„XXI amžiaus“ priedas apie pasaulio krikščionis, 2008 balandžio 4 d, Nr.2 (40)

PRIEDAI

Abipus Nemuno

Kristus ir pasaulis

žvilgsniai

pro vita

Sidabrinė gija

Horizontai

Atodangos

Popiežiaus parama Somaliui – daugiau nei lašas jūroje

Somalio Mogadišo katalikų
vyskupijos apaštališkasis
administratorius
vysk. Džordžijas Bertinas

Prieš metus per Popiežiaus vadovautas Paskutinės Vakarienės Mišias surinktos aukos, pageidaujant Šventajam Tėvui, buvo skirtos Somalio „Caritas“ – Baidoa mieste, Somalyje, pastatyti naują modernišką dispanserį.

Praėjo metai. Mogadišo katalikų vyskupijos apaštališkasis administratorius vysk. Džordžijas Bertinas Vatikano dienraščiui papasakojo, kaip buvo panaudota popiežiaus Benedikto auka – per Popiežiškąją „Cor Unum“ tarybą gautos lėšos – iš viso 14 119 eurų – ir kas per tą laiką įvyko jo vyskupijoje. Beje, vyskupijos teritorija apima visą Somalį, kuris yra dešimt kartų didesnis už Lietuvos Respubliką.

Pernykščių metų Paskutinės Vakarienės Mišių aukos – tarsi biblinis duonos padauginimo stebuklas. Vyskupas dienraščiui „L’Osservatore Romano“ sakė, kad Baidoa dispanseryje per pastaruosius metus gydėsi daugiau kaip 8 tūkstančiai 500 žmonių. Iš jų daugiau kaip 2 300 buvo jaunesni nei penkerių metų vaikai.

Beje, visi Somalio „Caritas“ rūpesčiu Baidoa dispanseryje slaugyti pacientai buvo musulmonai – mat išskyrus apie 100 krikščionių, somaliečiai, kurių skaičius viršija septynis milijonus, tai yra 99,99 procento krašto gyventojų, yra musulmonai sunitai.

Popiežiaus auka dispanseriui padengė dispanserio poros mėnesių išlaidas ir leido pradėti naujus statybos ir įrengimo darbus. Tačiau ne tai svarbiausia. Mogadišo vyskupas pokalbyje atskleidė kitus kelis dėmesio vertus dalykus. Visų pirma tai, kad Popiežiaus auka dispanseriui atkreipė pasaulio dėmesį į Somalio humanitarinę padėtį. „O ji yra itin liūdna, – sakė iš šiaurės Italijos Paduvos apylinkių kilęs vyskupas Bertinas, pranciškonas, kuris be ganytojinių pareigų Somalyje yra ir kaimyninio Džibučio vyskupas. – Ypač sunki yra pabėgėlių būklė. Maždaug 800 tūkstančių Somalio sostinės Mogadišo gyventojų buvo naujos smurto bangos išvaryti iš namų ir palikti likimo valiai. Pabėgėliai neaprūpinami niekuo – nei maistu, nei vaistais, nei vandeniu. Jų negali pasiekti net humanitarinės nevyriausybinės organizacijos, nes visame krašte nesaugu“.

Sunki humanitarinė situacija pablogėjo atsinaujinus žiaurioms kovoms tarp etiopų remiamų laikinosios federacinės valdžios pajėgų ir sukilusių šariato rėmėjų. Žmonių be namų problema šiuo metu nustelbia visas kitas Somalio problemas. Būtina susirūpinti šiais žmonėmis, bet nėra kas tai galėtų padaryti. Politinė situacija yra tokia nepalanki, jog neįmanoma tikėtis, kad valdžia būtų pajėgi tuoj pat imtis reikiamų veiksmų. Ir, deja, neužtenka vien siųsti pagalbos siuntas – turi būti išspręsta politinė tautos be valstybės problema. Būtina darbuotis susitaikymo ir taikos srityse. Reikia kur kas labiau rūpintis Somaliu. Būtent tai ir paskatino Popiežius savo karitatyviniu gestu, kuris tikrai neliko vien lašu jūroje, kalbėjo laikraščiui vyskupas. Jis papasakojo ir apie somaliečių atsiliepimus į Popiežiaus pakartotinus raginimus padėti Somaliui. Pavyzdžiui, lapkričio 21 dieną, per tradicinę trečiadienių bendrąją audienciją ištarti Benedikto XVI žodžiai, išversti į somaliečių kalbą ir perduoti per kelis vietinius radijus, nuskambėjo per visą šalį ir sujaudino daugelį žmonių, nes somaliečiai patys išgirdo, kaip Popiežius, vedinas tėviško rūpesčio, pirmasis nutraukė tarptautinės bendruomenės tylą apie Mogadiše kilusią vidaus pabėgėlių tragediją, pasakojo Somalio vyskupas Dž. Bertinas.

Negausių krikščionių įsipareigojimas Somalyje yra iškalbus. Kraštutinės meilės artimui pavyzdžiu tapo Leonella Rosa Sgarbati, Nuliūdusiųjų paguodos seserų kongregacijos misionierė, Mogadišo vaikų ligoninės darbuotoja, savo įsipareigojimą paliudijusi gyvybės kaina, kai užpernai ją Mogadiše nužudė užpuolikas. Ją Benediktas XVI kartą pavadino didžiai pasišventusia Evangelijos tarnaite, o pralietą kraują – vilties sėkla, išdaiginsiančia tautų draugystę ir pagarbą kitų religiniams įsitikinimams.

Beje, šių metų Paskutinės Vakarienės Mišių rinkliavos lėšas popiežius skiria Kubos sostinėje veikiančiam vaikų be šeimų globos namams.

Pagal VR

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija