Įspūdžiai iš Lenkijos

Kauniečiai Licheno Švč. Dievo Motinos bazilikoje. Centre – kun. Renaldas Šumbrauskis

Grupė kauniečių neseniai lankėsi Lenkijoje, Lichene ir Torunėje. Didžiausią įspūdį paliko Licheno Švč. Dievo Motinos bazilika – pati didžiausia Lenkijos šventovė, septintoji pagal dydį Europoje ir vienuoliktoji – pasaulyje. Šventovės statyba truko apie 10 metų už aukas, kurias surinko viso pasaulio lenkai. 

Bazilika yra Lenkijos katalikų bažnyčios dėkingumo dovana 2000 metų Didžiajam Krikščionybės Jubiliejui paminėti. Ši šventovė pašventinta 2004 m. birželio 12 d. 2005 m. vasario 25 d. popiežius Jonas Paulius II suteikė šiai šventovei mažosios bazilikos vardą. Bazilika turi apžvalgos aikštelę 114 metrų aukštyje – iš ten atsiveria vaizdinga panorama. Penkių navų bazilika primena lankytojams ankstyvąsias Krikščionių bazilikas. Čia gali tilpti iki 17000 maldininkų (7000 sėdimų vietų ir 10000 – stovinčių). Nuo 2005 metų liepos 2-oji yra švenčiama kaip Licheno Švč. Dievo Motinos diena. Būtent šią dieną 2006 metais į Mažąją baziliką buvo įnešta stebuklingoji Dievo Motinos ikona.

Neseniai grupė kauniečių lankėsi šioje šventovėje. Kartu su maldininkais vykęs Palemono parapijos klebonas kun. Renaldas Šumbrauskis Šv. Daratos bažnyčioje, ten, kur seniau buvo saugomas Licheno Šv. Dievo Motinos paveikslas, aukojo šv. Mišias. Viena iš piligrimų intencijų buvo už žuvusius Lietuvos laisvės kovotojus, politinius kalinius, tremtinius ir sąjūdiečius. Kauniečiai buvo kunigui dėkingi už dėmesį maldai, įdomias mintis ir gražų bendravimą. 

Licheno Švč. Dievo Motinos bazilikos šventoriuje buvo galimybė apžiūrėti Lenkijos politinių kalinių ir tremtinių paminklus ir atminimo len­tas.

Lankėmės ir Licheno Golgotoje bei Šv. Kryžiaus koplyčioje. 

Licheno Golgota  pastatyta  1987 metais, kaip atgailos prieš Dievą ženklas už kryžių išniekinusią Bertą Bauer. Dabar šis kryžius yra Šv. Kryžiaus koplyčios altoriuje. Istorija mums primena, kai 1944 metais Hitlerjugendo stovyklos komendantė Berta Bauer atvažiavo į Licheną pavakare ir jau nebebuvo laiko išskleisti palapinių. Todėl stovyklos berniukus suguldė Šv. Agotos bažnyčios koplyčioje. Naktį vienas iš stovyklautojų pasiskundė, kad negali užmigti, nes Nukryžiuotasis žiūri į jį. Berta Bauer ėmėsi „auklėjimo priemonių“ – atsinešė pistoletą ir ėmė į jį šaudyti, sakydama vaikams: „Jei Dievas yra, jis turės dabar mane nubausti“. Visi įsitikinę, kad Dievo nėra ir atgulė. Sušaudytas krucifiksas liko kaboti. Kitą dieną Berta Bauer turėjo vykti į Koniną, kuris yra už 10 km. Pakeliui važiavo važnyčiotojas, kuris priėmė Bertą į savo vežimą. Po kiek laiko nežinia iš kur atskrido  naikintuvas ir kulkosvaidžio serija peršovė Bertą Bauer. Tačiau nei važnyčiotojas, nei arklys, nei vežimas nenukentėjo…

Kauniečiai dar lankėsi Torunėje, ten irgi aplankė svarbias šventoves ir kitas žymias vietas.

Ačiū už kelionės rūpestį jos organizatorei Rimai Čepurnienei.

Ačiū kelionės piligrimams už gerą nuotaiką, maldas ir humorą.

Raimundas KAMINSKAS

Autoriaus nuotraukos

„XXI amžius“, 2024 m. spalio 11 d., nr. 37–38 (2602–2603)