Partizanus primins paroda ir antkapinis ženklas 

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) ir Varėnos rajono savivaldybė inicijavo antkapinio ženklo sukūrimą, skirtą Lietuvos partizanų kapams žymėti.

Pirmą kartą Varėnoje buvo pristatyta paroda „Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) partizanų ženklas. 1949“. 

Eugenijus Peikštenis, buvęs Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus direktorius, sutiko atsakyti į keletą klausimų. Šiuo metu jis dirba Varėnos rajono savivaldybės kultūros ir sporto skyriuje. 

Iš Lietuvos kariuomenės istorijos

11 23 – Lietuvos kariuomenės diena. 1918 11 23 Lietuvos valstybės premjeras Augustinas Voldemaras pasirašė pir­mąjį įsakymą Apsaugos ministerijai, kuriuo įkūrė Apsaugos Tarybą. Pul­ki­nin­kas Jonas Galvydis-Bikauskas paskirtas I pėstininkų pulko vadu, o pulkininkas Jurgis Kubilius patvirtintas Generalinio štabo viršininku. 

1934 11 23 Kauno Karo muziejaus sodelyje garbingiausioje vietoje, priešais paminklą kariams, žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę buvo palaidoti Lietuvos Nežinomo kareivio palaikai.

Katorgą išgyvenusio sibiriečio atsiminimai

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras išleido Edvardo Čapskio knygą „Sibiriečio atsiminimai“. „Aristokrato, dvarininko, 1863– 1864 metų sukilimo dalyvio, išgyvenusio Sibiro katorgą, grafo Edvardo Huteno-Čapskio (1819–1888) atsiminimai nukelia į vieną sudėtingiausių devynioliktojo amžiaus Lietuvos istorijos laikotarpių,…

Dovana bibliotekai – 80 karininko darytų fotografijų

Istorikė, paveldosaugininkė Rūta Trimonienė Kultūros paveldo departamento Paveldosaugos bibliotekai dovanojo 80 savo senelio, tarpukario Lietuvos karininko Medardo Vasiliausko (1910–1944) darytų nuotraukų. Jose – 1930–1940 metais užfiksuoti įvairūs paveldo objektai: Gelgaudiškio, Jurbarko, Paežerių, Bervederio, Kaimelio ir kiti dvarai, Raudonės, Klaipėdos, Plokščių…

Svarbus susitarimas 

JAV Federalinis tyrimų biuras bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras bendradarbiaus ieškant ir identifikuojant partizanų palaikus

Siekiant kruopščiai ir išsamiai analizuoti pokario pasipriešinimo kovose žuvusių Lietuvos gyventojų DNR mėginius, kuriuos renka ir neribotą laiką ketina saugoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC), šios institucijos Paieškų ir identifikavimo skyriaus ekspertai bendradarbiaus su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Federaliniu tyrimų biuru (FTB). Tokia galimybė atsirado Centrui pasirašius teisinį susitarimą su FTB. Centras nuoširdžiai dėkoja JAV ambasados Lietuvoje diplomatams, be kurių pagalbos pasiekti tokio rezultato būtų buvę labai sunku, o greičiausiai ir neįmanoma.

Adelės Žemaitytės-Čepelienės istorija

Turėjo du pasirinkimus – palikti universitetą savo valia arba būti pašalinta

Adelė Žemaitytė-Čepelienė 1949 metais įstojo į Vilniaus universitetą, Ekonomikos mokslų fakultetą. Užaugusi ūkininko ir siuvėjos šeimoje, būdama pirmasis vaikas, siekiantis aukštojo mokslo, be galo džiaugėsi studentišku gyvenimu ir galimybe mokytis. Tačiau jos trejų metų studijas universitete nutraukė tėvų ir brolių tremtis į Irkutsko sritį. Netrukus po šio įvykio ją pasikvietė dekanas ir liepė pasirinkti – palikti universitetą savo valia arba būti pašalintai.

Iki paskutinio atodūsio 

Istorijos vingiai
Tremties metai

Vladas VAITKEVIČIUS

Mylėti, kovoti ir tikėti pergale iki paskutinio atodūsio – pagrindinis rašytojo Stanislovo Abromavičiaus knygos „Atminties verpetuose“ (Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Kaunas, 2024) leitmotyvas. Gausiai nuotraukomis iš Anykščių, Kaišiadorių, Raseinių, Veisiejų muziejų bei asmeninių archyvų iliustruotame leidinyje įsisukame į šiurpius ir skaudžius Lietuvai politinius sūkurius, pasiglemžusius daugybę jaunų gyvybių.

Žaliosios rinktinės vadą prisimenant

Atmintis

Prieš 100 metų gimė Jonas Vytautas Česnakavičius-Valas, Daujotas, Apolonas (1924 07 12–1949 03 18).

Kaip randame Lietuvos valstybės istorijos archyve, Jonas Vitautas (taip dokumente) Česnakavičius gimė 1924 m. liepos 12 d. Valdeikių k., Dambavos parapijoje, Smilgių vls., Panevėžio aps., ūkininkų Baltramiejaus ir Ievos Lubickaitės Česnakavičių šeimoje, kurioje augo kartu su seserimi Genovaite.

Draugės visam gyvenimui 

Istorijos vingiai
Tremties metai

Birutė Nenėnienė

Gyvenimas – tai kaip graži kelionė. Pasak poeto, šioje kelionėje veriasi ir gyja sopės… Gyvenimo kelionė! Kiek joje nuotykių, įspūdžių, vaizdų! Ir niekas taip giliai nežeis, kaip įsisenėjusios žaizdos, ir niekas taip negydys, kaip bėgantis laikas…