Vatikano dokumentas apie krikščionišką naujos technologijos vertinimą
Mindaugas BUIKA
Skatinama atsakomybė ir atsargumas
Vis plačiau naudojant dirbtinio intelekto (DI) galimybes, dvi svarbiosios Šventojo Sosto institucijos – Tikėjimo mokymo dikasterija bei Kultūros ir švietimo dikasterija – paskelbė bendrą dokumentą apie šio įrankio privalumus ir pavojus krikščioniškos etikos požiūriu.
Atrodo, kad Edeno sode pirmiesiems žmonėms nieko netrūko. Pagal Dievo panašumą sukurtiems Adomui ir Ievai Visagalis (dėl savo beribio palankumo) jiems net suteikė ypatingą malonę valdyti žemę ir viešpatauti visai kūrinijai (žr. Pr 1, 28). O jų laimės viršūnę vainikavo betarpiška bendrystė su pačiu Kūrėju... Pirmieji tėvai žinojo, jog stengdamiesi savo gyvenimu bei darbais vis labiau augti meile Viešpatyje, jų asmeninio šventumo kreivė kils taip, kad, derindami asmeninius sprendimus su Dievo valia, pajėgs galutinai įvykdyti jiems numatytą pašaukimo paskirtį.
Šio sekmadienio Evangelija byloja, jog dėl gausybės norinčiųjų geriau girdėti ką sako Išganytojas, jie ėmė Jį taip iš visų pusių spausti, kad labai arti Jo stovintys žydai savaip panašėjo į sieną, kuri slopino Jo tariamų žodžių sklidimą... Todėl Mokytojas ištrūko iš šios „apsiausties“ ir priėjo prie pat Genezareto ežero kranto krašto.
Popiežiaus Pranciškaus pastabos prie Šventojo Sosto akredituotiems diplomatams
Mindaugas BUIKA
Jubiliejus skatina atsinaujinimą
Tradiciniame metų pradžios susitikime su prie Šventojo Sosto akredituotais diplomatais, popiežius Pranciškus dabar Katalikų Bažnyčioje pradėto švęsti 2025-ųjų krikščioniškojo Jubiliejaus dvasioje pateikė „vilties diplomatijos“ koncepciją.
Šio sekmadienio skaitiniai tarsi ruošia kelią Evangelijos ištraukai, kuri byloja apie naujos gyvybės alsavimą duonoje, nužengusiai iš dangaus (žr. Jn 6, 41). Izraelio karalius Achabas (apie 874-853 metai prieš Kristų) ėmė garbinti dievaitį Baalą ir dėl to sulaukė teisingų pranašo Elijo priekaištų. Achabas drauge su žmona Jezabele ketino jam atkeršyti ir gąsdino susidorojimu.
Po trečiadienio bendrosios audiencijos katechezės popiežius Pranciškus sakė, kad jis su labai dideliu susirūpinimu stebi padėtį Artimuosius Rytuose, prašė melstis už taiką tame regione, taip pat Ukrainoje ir visur, kur žmonės kenčia dėl karų. „Su dideliu susirūpinimu stebiu padėtį Artimuosiuose…
Paryžiuje vykstančiose olimpinės žaidynėse, kartu su nacionalinėms rinktinėmis, dalyvauja ir sportininkai, sudarantys pabėgėlių olimpinę rinktinę. Tai jau trečias kartas. Pabėgėlių rinktinės jau dalyvavo Rio de Žaneiro (2016 m.) ir Tokijo (2021 m.) olimpinėse žaidynes. Sprendimą suburti tokias rinktines prieš vasaros…
Vatikano sporto asociacija „Athletica Vaticana“ paskelbė atvirą laišką, kuriuo paragino olimpinėse žaidynėse Paryžiuje dalyvaujančius sportininkus liudyti solidarumą ir brolybę. Laiške, adresuotame tiesiogiai sportininkams, pabrėžiama taikos ir žmogiškumo svarba dabartinių pasaulinių krizių ir karų metu. „Olimpinės žaidynės, o nuo rugpjūčio 28…
Jau nuslūgo po olimpinių žaidynių Paryžiuje atidarymo kai kurių šalių katalikų spaudoje kilusi kritikos banga dėl viename žaidynių atidarymo spektaklių pastebėtos scenos, pasak komentarų, parodijuojančios garsiąją Leonardo da Vinčio freską „Paskutinė vakarienė“. Nusivylimą dėl to pareiškė ir Prancūzijos vyskupai. Spektaklio…
Šventasis Sostas komunikate apie Olimpinių žaidynių Prancūzijoje atidarymo ceremoniją Paryžiuje liepos 26 dieną išreiškė liūdesį dėl tam tikrų scenų ir prisijungė prie balsų, kurie pastarosiomis dienomis reiškė apgailestavimą dėl daugelio krikščionių ir kitų religijų tikinčiųjų įžeidimo.