„Ar jau pasaulio pabaiga?“

Popiežius Pranciškus kviečia sutelktai spręsti planetą ištikusias globalines krizes Mindaugas BUIKA Pamokanti Tvano istorija Popiežiškosios Gyvybės akademijos 30-ojoje generalinėje asamblėjoje nagrinėta įsimintina tema „Ar jau pasaulio pabaiga? Krizės, atsakomybės ir viltys“ susilaukė plataus atgarsio bažnytinio gyvenimo, mokslo ir žiniasklaidos pasaulyje.

Kenčiančios ukrainiečių tautos vilties piligrimystė

Ukrainos Rytų Katalikų Bažnyčios vadovo svarstymai minint nesibaigiančio karo trijų metų sukaktį

Mindaugas BUIKA

Pastaruoju metu Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentui Donaldui Trampui (Donald Trump) skatinant taikos derybas ir plačiai diskutuojant dėl jau trejus metus vykstančio tiesioginio Rusijos karo prieš Ukrainą nutraukimo, ypatingo dėmesio susilaukė Ukrainos Rytų Katalikų Bažnyčios didžiojo arkivyskupo Sviatoslavo Ševčiuko mintys, išsakytos per jo neseniai vykusį apsilankymą JAV ukrainiečių bendruomenėse.

Dirbtinis intelektas: nauda ir rizika

Vatikano dokumentas apie krikščionišką naujos technologijos vertinimą

Mindaugas BUIKA

Skatinama atsakomybė ir atsargumas

Vis plačiau naudojant dirbtinio intelekto (DI) galimybes, dvi svarbiosios Šventojo Sosto institucijos – Tikėjimo mokymo dikasterija bei Kultūros ir švietimo dikasterija – paskelbė bendrą dokumentą apie šio įrankio privalumus ir pavojus krikščioniškos etikos požiūriu.

Brangiausias turtas – vaiko gyvybė

Popiežius Pranciškus apie dramatiškus vaikų teisių pažeidimus pasaulyje

Mindaugas BUIKA

Papiktinantys neteisingumo atvejai

Visoje Bažnyčioje ir visuomenėje plataus dėmesio susilaukė popiežiaus Pranciškaus inicijuotas Vatikane vykęs pirmasis tarptautinis Pasaulio lyderių susitikimas vaikų teisių padėčiai aptarti.

Tiesa, tikėjimas ir išmintis

Popiežius Pranciškus skatina Bažnyčios istorijos studijų atnaujinimą

Mindaugas BUIKA

Kolektyvinės sąžinės ugdymas

Švenčiant 2025 Jubiliejų ir kitas krikščioniškas sukaktis, atliekant piligrimines keliones į Romą bei nacionalines šventoves, neišvengiamai susiduriama su Bažnyčios istorija bei jos studijų aktualumu.

Jis buvo labai nuoseklus: nevalia peržengti krikščioniškų principų 

Atmintis

Kardinolas Sigitas TAMKEVIČIUS SJ ir monsinjoras Alfonsas Svarinskas sovietinio komunistų režimo dešimtmečiais buvo bendražygiai ir lyderiai dvasinėje kovoje už tikėjimo, Bažnyčios ir Lietuvos laisvę. Neseniai minėtų Monsinjoro 100-ųjų gimimo metinių proga paprašėme gerbiamą Kardinolą atsakyti į kelis klausimus apie šią bendrą patirtį, herojiškos veiklos vertinimus ir aktualumą žvelgiant iš šiandienos perspektyvų.

Vilties diplomatijos bruožai

Popiežiaus Pranciškaus pastabos prie Šventojo Sosto akredituotiems diplomatams 

Mindaugas BUIKA

Jubiliejus skatina atsinaujinimą

Tradiciniame metų pradžios susitikime su prie Šventojo Sosto akredituotais diplomatais, popiežius Pranciškus dabar Katalikų Bažnyčioje pradėto švęsti 2025-ųjų krikščioniškojo Jubiliejaus dvasioje pateikė „vilties diplomatijos“ koncepciją.

Ekumeninis Tikėjimo išpažinimas

Maldos už krikščionių vienybę savaitėje – dėmesys pirmojo Nikėjos Susirinkimo sprendimams

Mindaugas BUIKA

Istorinių aplinkybių savitumai

Šiemetinės Maldos už krikščionių vienybę savaitės, tradiciškai švenčiamos sausio 18-25 dienomis, mastymų medžiagoje, kurią, bendradarbiaujant Krikščionių vie­nybės skatinimo dikasterijai ir Pasaulio Bažnyčių tarybai, parengė ekumeninė Bose brolių ir seserų vienuolių bendruomenė iš Italijos šiaurės, ypatingas dėmesys skiriamas krikščioniško Tikėjimo išpažinimo sampratai.

Atsinaujinimo, teisingumo ir taikos Jubiliejus

Popiežiaus Pranciškaus socialiniai palinkėjimai jubiliejiniams 2025 metams

Mindaugas BUIKA

Kristus yra mūsų viltis

Popiežius Pranciškus, kaip Romos vyskupas, pristatydamas 2025 metų Jubiliejaus šventimo bruožus Italijos sostinės laikraštyje „Il Messagero“ publikuotame savo straipsnyje, be abejonės, daug dėmesio skiria būsimoms tradicinėms piligriminėms kelionėms į Amžinąjį miestą, kuris turi būti atvira ir svetinga erdvė.

Parama ne gyventi, bet mirti

Didžiosios Britanijos parlamentas svarsto eutanazijos įstatymo projektą

Mindaugas BUIKA

Kardinolo perspėjimas dėl pasekmių

Matyt, todėl, kad po vasaros pabaigoje Didžiojoje Britanijoje vykusių parlamento rinkimų, šalies vadovu pirmą kartą tapo atviras ateistas Kiras Starmeris (Keir Starmer), kuris yra rinkimus laimėjusios kairiųjų leiboristų pirmininkas ir naujosios vyriausybės premjeras, šalies parlamente skubama visuomenei primesti „mirties kultūros“ įstatymus.

Dievas tars paskutinį žodį

Minint Rusijos agresijos prieš Ukrainą tragišką 1000 dienų sukaktį

Mindaugas BUIKA

Maldos, solidarumo ir taikos poreikis

Tenka pripažinti, jog ir besibaigiančiais 2024 metais nenoromis ryškiausiu kariniu ir politiniu veiksmu Europoje, o gal visame pasaulyje, liko Rusijos valdomo Kremliaus autoritarinio režimo karas prieš Ukrainą, sukėlęs didelį popiežiaus Pranciškaus ir visos Katalikų Bažnyčios susirūpinimą.