Kaune iškilo Aleksandro Jogailaičio paminklas
Raimundas KAMINSKAS
Liepos 15-ąją, minint „Žalgirio“ mūšio dieną, Kaune, Ramybės parke, atidengtas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro Jogailaičio paminklas. 5 metrų aukščio ir 3 tonas sveriantis monumentas kauniečius ir miesto svečius pasitinka buvusių Senųjų Kauno kapinių prieigose, ties Vytauto prospekto ir Miško gatvės sankirta. Paminklą pašventino Kauno arkivyskupijos augziliaras vyskupas Saulius Bužauskas.
Istorikas dr. Simonas Jazavita ir Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas pristatė savo mintis apie Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro Jogailaičio reikšmę Lietuvos visuomenei ir Abiejų Tautų valstybei.
Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis įteikė miesto apdovanojimus kūrinio autoriams, prisidėjusiesiems prie paminklo pastatymo Kaune. Pirmojo laipsnio Santakos garbės ženklais apdovanoti paminklo autoriai ukrainiečiai Olesius Sydorukas ir Borisas Krylovas, mecenatas Pranas Kiznis, Lietuvos garbės konsulas Luhansko srityje Robertas Gabulas. Skulptoriui Igoriui Davidovui skirtas antrojo laipsnio Santakos garbės ženklas, Ukrainos nacionalinės gvardijos vadams ir pilietiškiems ukrainiečiams, kurie ceremonijos metu nebuvo įvardyti – Kauno mero padėkos raštai. Aleksandro Jogailaičio skulptūrą iš bronzos Kyjive išliejo ukrainiečiai skulptoriai O. Sydorukas ir B. Krylovas, jie taip pat sukūrė prie Kauno pilies stovintį „Laisvės karį“.
Kūrinio projektą parengė architektas Kęstutis Mikšys, skulptūrą Kaunui padovanojo P. Kiznio fondas.
Aleksandras Jogailaitis LDK valdė nuo 1492 metų iki savo mirties, 1506-ųjų. 1501 metais jis tapo Lenkijos karaliumi.
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pasveikino Kauną ir visą šalį paminklo Lietuvos Didžiajam Kunigaikščiui ir Lenkijos Karaliui Aleksandrui Jogailaičiui atidengimo proga. Šalies vadovas vaizdo sveikinime nurodė, kad neatsitiktinai paminklas atidengtas liepos 15-ąją – Žalgirio mūšio dieną. „Būtent su Aleksandro vardu galime sieti sparčią šalies raidą po garsiosios pergalės. Jam teko užduotis stiprinti valstybingumą, skatinti teisinės ir rašto kultūros plėtrą, vakarietiško tipo miestų savivaldos augimą“, – sakė Prezidentas ir pabrėžė, kad Aleksandras Jogailaitis gynė Europos civilizacijos vertybes visoje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijoje, taip pat ir dabartinėje Ukrainoje. Prezidentas dėkojo monumento idėjos autoriams ir įgyvendintojams, tarp jų Lietuvos istorijos puoselėtojui, kultūros mecenatui Pranui Kizniui, už plečiamą Aleksandro Jogailaičio atminties įprasminimo Lietuvoje žemėlapį. Šalies vadovas taip pat išreiškė viltį, kad paminklas skatins geriau pažinti Lietuvos istoriją, kuri yra mūsų dabarties pasirinkimų ir ateities darbų pamatas bei kelrodis.
Raimundas KAMINSKAS
Autoriaus nuotraukos
„XXI amžius“, 2024 m. liepos 26 d., nr. 27–28 (2592–2593)