Knyga apie žydų gelbėtojus 

Knyga „Kupiškėnai – žydų gelbėtojai“

Aldona Ramanauskienė

KUPIŠKIS. Lapkričio 21 dieną Kupiškio etnografijos muziejuje įvyko knygos „Kupiškėnai – žydų gelbėtojai“ pristatymas. Muziejaus salėjo buvo galima pamatyti ir nuotraukų parodą apie žydų gelbėtojus. 

Šioje knygoje minimi Palėvenės Šv. Domininko parapijos žmonės, kurie Antrojo pasaulinio karo metu gelbėjo žydų tautybės žmones. „XXI amžiuje“ jau esu rašiusi apie unikalią Elenos ir Juozapo Markevičių šeimą iš Trinopolio kaimo. Net 50 puslapių šioje knygoje skirta šiai  šeimai. Septyniems šeimos nariams suteiktas Pasaulio tautų teisuolio vardas. Jų vardai įrašyti Garbės sienoje Jeruzalėje. Knygoje yra daug nuotraukų iš Juozapo Markevičiaus gyvenimo, vaikų pagerbimo Prezidentūroje, užfiksuoti momentai, Izraelio ambasadorės lankymas Markevičių kapo Palėvenės parapijos kapinėse. 

Paulina ir Povilas Aleknos iš Paliepio vienkiemio irgi Palėvenės parapijos žmonės, kuriems suteikti Pasaulio tautų teisuolio vardai. Antrojo pasaulinio karo metu žydus gelbėjo Palėvenės parapijos klebonas kun. Zenonas Karečka, Pamarnakių kaime užaugęs kun. Antanas Juška. Knygoje minimi Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų  bažnyčios kun. Feliksas Ereminas, Juozas Petrulis iš Rudikų kaimo, Povilas Tamošiūnas iš Subačiaus geležinkelio stoties (dabar – Subačiaus miestas), Subačiaus Šv. Trejybės bažnyčios kunigai Vincentas Beinorius, Povilas Mikalajūnas ir Jeronimas Matulis, Kupiškio gydytojas Ipolitas Franckevičius, ūkininkė Grasilda Pauliukienė iš Subačiaus miestelio apylinkių, Povilas Balčiūnas iš Didžiagraščių, Laukminiškių kaimo valstietis Povilas Vilkas, Kriaučiūnų šeima iš Pasuosių kaimo.

Renginyje dalyvavo didelis būrys knygoje minimų asmenų artimųjų, nepaprastoji ir įgaliotoji Izraelio valstybės ambasadorė Lietuvoje Hadas Wittenberg Silvestein, Izraelio ambasados kultūros projektų asistentė Virginija Bunevičiūtė, keli Panevėžio miesto žydų bendruomenės nariai ir jų pirmininkas Gennady Kofman, Kupiškio rajono meras Algirdas Raslanas, Pasaulio tautų teisuolių Elenos ir Juozapo Markevičių vaikaitis Vidmantas Markevičius ir didelis būrys Markevičių giminės atstovų iš įvairių Lietuvos kampelių. Izraelio ambasadorė nuoširdžiai dėkojo Markevičių šeimai, kuri išgelbėjo devynis žydų tautybės žmones. Jų tarpe buvo vyrų, moterų, vaikų.

Gražiausi padėkos žodžiai buvo skirti šio leidinio sudarytojai istorikei, muziejininkei Aušrai Jonušytei. Bet, kad atsirastų toks leidinys, reikėjo pasitelkti didelį būrį talkininkų. Didžiausias indėlis – Markevičių vaikaičio Vidmanto, kuris tiek surinko dokumentų, nuotraukų apie savo senelį, kad jie vos tilpo į keturis lagaminus. Rengiant leidinį talkino Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėja Vilma Karinauskienė, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus muziejininkė-tyrėja Danutė Selčinskaja, Panevėžio kraštotyros muziejaus vyresnysis muziejininkas Emilis Jocius, Vilius Tankūnas, Kupiškio meno mokyklos moky­tojos Rima Kalinkienė ir Rita Las­kauskienė su savo mokiniais, buvęs istorijos mokytojas Jonas Babickas, humanitarinų mokslų daktarė istorikė Aldona Vasiliauskienė. Knygos redaktorė Virginija Juškienė, dailininkė Giedrė Ringelevičienė, vertėjas Jeffrey Clarke, tiražas 400 egzempliorių. Spausdino UAB „Petro  ofsetas“.

Paulinos ir Povilo Aleknų palaidojimo vietą išaiškinti padėjo mokytoja Janina Mačienė iš Subačiaus, nurodžiusi, kad Aleknos palaidoti Kupiškio laisvamanių kapinėse. Jai teko bendrauti su šia šeima. Dabar Paulinos ir Povilo Aleknų paminklinį akmenį puošia Pasaulio tautų teisuolių ženklai.

Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Jūra Sigutė Jurėnienė apibendrino renginį ir įteikė  padėkas ir gėles pagalbininkams.

Projektą knygos leidybai parašė Kupiškio rajono nevyriausybinių organizacijų koalicija bendradarbiau­jant su Kupiškio etnografijos muziejumi. Projektą parėmė Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Kupiškio rajono savivaldybė, Geros valios fondas, Kupiškio etnografijos muziejus, Kupiškio kultūros centras, kiti geradariai kurie nors maža dalele prisidėjo, kad ši šventė įvyktų.

„Abipus Nemuno“, 2025 m. sausio 10 d., nr. 1 (226)