„Knyginyčia“ sutiko dvi knygas 

Klubo „Knyginyčia“ nariai su knygos autoriais

ANYKŠČIAI. Lapkričio 12 dieną į Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešąją biblioteką rin­kosi knygų mėgėjų klubo „Knyginyčia“ nariai. Bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje pristatytos dvi knygos: „Savas tarp savų: Šventosios Romos Katalikų Bažnyčios kardinolo Vincento Sladkevičiaus gimimo 100-mečiui: šaltinių publikacija“ (2020) ir „Kelionė laiku: Nemunėlio Radviliškis nuotraukose (1973–1979) bei šio krašto sakralinio ir poetinio žodžio XIX–XXI a. kūrėjų darbuose“ (2023). Abi šias dvi knygas rengė Biržų Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centro vyresnysis bibliotekininkas, kraštotyrininkas, Nemunėlio Radviliškio muziejaus darbuotojas, gidas Evaldas Timukas ir anykštėnė, pedagogė, kraštotyrininkė, visuomenininkė, Kovo 11-osios Nepriklausomybės Akto signatarė Irena Andrukaitienė. 

Į klubo „Knyginyčia“ susitikimą atvykę autoriai pasakojo apie nuveiktus darbus, dalinosi įspūdžiais rengiant knygas. E. Timukas pasakojo, kad su Irena susipažino prieš keletą metų, kai ji atvyko į Nemunėlio Radviliškį, norėdama daugiau sužinoti ir parengti publikacijas apie Lietuvos nepriklausomybės akto signatarą, visuomenininką Jokūbą Šerną bei jo brolį, Lietuvos evangelikų reformatų kunigą Adomą Šerną. Netikėta pažintis signatarę ir Biržų krašto bibliotekininką paskatino imtis bendrų darbų. Kardinolas Vincentas Sladkevičius (1920–2000) sovietinės valdžios  buvo nušalintas nuo vyskupo pareigų ir 1959–1976 metais ištremtas į Nemunėlio Radviliškį (Biržų r.), o 1976–1982 metais gyveno Pabiržėje. Artėjant kardinolo 100-osios gimimo metinėms, E. Timukas kreipėsi į tuometinį Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, prašydamas, kad Seimas 2020-uosius metus paskelbtų įžymiojo dvasininko metais. Kai valstybiniu lygiu pagerbti kardinolo atminimą nepavyko, E. Timukas ir I. Andrukaitienė surinko 66 autorių, pažinojusių V. Sladkevičių, prisiminimus, išlikusias kardinolo fotografijas ir apie jį išleido knygą „Savas tarp savų“. E. Timukas pasakojo apie tuometinio vyskupo indėlį platinant „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kroniką“ ir apie savo giminaičių artimą bendravimą su ištremtu vyskupu V. Sladkevičiumi.

I. Andrukaitienę sužavėjo žmonių atsiminimai apie kardinolą V. Sladkevičių. Nemunėlio Radviliškio gyventojai labai jį gerbė, mylėjo, vadino Vyskupėliu. Vysk. V. Sladkevičius pasisveikindavo su kiekvienu mokinuku ir prieš kiekvieną vaiką nusiimdavo skrybėlę. „Jis buvo Dievo dovana kaimo vaikams“, – apie dvasininko pagarbų elgesį sakė I. Andrukaitienė. Perskaičiusi daugybę prisiminimų apie V. Sladkevičių signatarė jaučiasi taip, lyg pati būtų pažinojusi Kardinolą. 

Knyga „Kelionė laiku“ visai kitokia. I. Andrukaitienė pasakojo, kad į knygą-albumą sudėtos radviliškiečio fotografo Petro Deglio jaunesniojo nuotraukos. Dalis nuotraukų darytos, kai autoriui buvo 14 metų. P. Deglys 1973–1979 metais nufotografavo absoliučiai visus Nemunėlio Radviliškio pastatus, iškabas ant pastatų, tiltą, karių kapines, visus miestelio objektus. Prie kiekvienos nuotraukos pateikiami ne vieno žmogaus komentarai apie pastatus ir jų savininkus. Knyga unikali tuo, kad joje pristatomi XIX-XXI amžiaus sakralinio bei poetinio žodžio kūrėjai. Po pirmojo knygos „Kelionė laiku“ leidimo kai kurie vietinės bendruomenės žmonės signatarei prisipažino, kad knygą skaitydami verkia. „Mane pribloškė, kad knyga skaitoma kaip maldaknygė. Jei knyga tokį įspūdį palieka, tai nė kiek negaila įdėto darbo“, – sakė I. Andrukaitienė.   

Klubo nariai autoriams turėjo nemažai klausimų apie Kardinolo asmenybę ir Nemunėlio Radviliškio kraštą. Visus pradžiugino faktas, kad fotografas, klubo narys Alfredas Motiejūnas nufotografavo kardinolo V. Sladkevičiaus bažnytinius drabužius ir taip anykštėno fotografo pavardė pateko  į knygą „Savas tarp savų“. 

Po susitikimo E. Timukas ir I. Andrukaitienė aplankė Viešosios bibliotekos patalpose esančią  XVI amžiaus krosnį ir Spaudos fotografo Izidoriaus Girčio atminimo kambarį. Leidinių autoriai padovanojo knygą „Kelionė laiku“ su įrašu: „Knygų mėgėjų klubui „Knyginyčia“ už kultūros puoselėjimą, kraštotyros tradicijų saugojimą ir kūrimą. Knygos autoriai Irena Andrukaitienė Evaldas Timukas. Anykščiai, 2024 m. lapkričio 12 d.“. 

Knygų mėgėjų klubą „Knyginyčia“ papildė dvi naujos narės: Regina Buterlevičienė ir Vilija Gudmonienė. Džiugu, kad klubas „Knyginyčia“ tampa vis populiaresnis ir jo narių gretos auga.   

Birutė VENTERAITIENĖ 

Anykščių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros  skyriaus bibliotekininkė

„XXI amžius“, 2024 m. gruodžio 20 d., nr. 47–48 (2612–2613)