Per Škaplierinę atgijo tarpukario turgus
ŽASLIAI. Liepos 14-ąją ant ežero kranto iškilusioje Šv. Jurgio bažnyčioje buvo ne tik švenčiami Škaplierinės atlaidai, bet ir atsisveikinta su 18 metų čia klebonavusiu kun. Algiu Ananiu, paskirtu Kaišiadorių Katedros klebonu ir dekanu. Atlaidų šv. Mišias aukojo Kaišiadorių vyskupo generalvikaras, Jiezno parapijos klebonas kun. Rolandas Bičkauskas. Kunigas Algis iš jau buvusių parapijiečių išgirdo daug gražių žodžių ir buvo apdovanotas gausybe spalvingų gėlių žiedų, jam palinkėta sėkmės bei Dievo palaimos darbuojantis naujojoje parapijoje.
Po šv. Mišių miestelyje vyko Spurgų šventė ir šurmuliavo Tarpukario turgus. Renginys buvo skirtas miestelio žydų istorijai ir kultūrai pažinti. Atvykusieji ne tik iki soties prisiragavo žydiškų spurgų, susipažino su nepakartojamomis žydiškos gastronomijos istorijomis bei patirtimis, bet ir dalyvavo ekskursijoje po Žaslius – turėjo galimybę pažinti miestelyje gausiai gyvenusių žydų istoriją, stebėti nuotaikingus koncertinius pasirodymus, dalyvauti įvairiose pramogose, o lauktuves pirko taip, kaip tarpukariu – būdose, iš krepšių ir kitokių kilnojamų įrenginių. Ežero slėnyje skambėjo instrumentinė klezmer muzika, kuri savyje talpina ir melancholiją, ir džiaugsmą, ir šėlsmą.
Žasliai – iki Antrojo pasaulinio karo veikė kaip vienas iš regiono prekybos centrų, į kurį kelis kartus per metus iš aplinkinių apylinkių, miestelių ir kaimų žmonės plūsdavo nusipirkti nekasdienių prekių, kurias dažniausia pardavinėdavo žydai. 1923 metų visuotinio gyventojų surašymo duomenimis Žasliuose gyveno 1796 žmonės, iš kurių 1067 žydai. O kur žydai ten ir prekyba! Be metinių prekymečių, vietinių gyventojų vadinamų kermošiais, vykdavo ir savaitiniai turgūs.
O liepos 27 dieną Žasliuose vyko tradicinis bėgimas aplink Žaslių ežerą.
Robertas BUCKUS
Kaišiadorių rajonas
Vidmantos AMBRIZIENĖS nuotraukos
„Abipus Nemuno“, 2024 m. rugpjūčio 9 d., nr. 15 (216)