Popiežiaus mintys vaikams ir jaunimui jo kelionėje į Aziją
Kenčiantys vaikai moko artimo meilės
Antroji popiežiaus Pranciškaus vizito Rytų Timore diena, prasidėjo susitikimu su vaikais, turinčiais fizinę ir psichinę negalią, bei su juos globojančiomis seserimis vienuolėmis. Popiežius aplankė mokyklą, kurią prieš 60 metų įkūrė į dabartinį Rytų Timorą atvykusios seserys misionierės. Mokyklą lankantys vaikai gauna ne tik įprastinį ugdymą, bet jiems taip pat organizuojami terapijos užsiėmimai, maitinimas. Mokykla padeda ir vaikų šeimoms. Mokykloje popiežiaus laukė 50 vaikų ir 28 seserys.
Trumpoje kalboje Pranciškus paminėjo evangelisto Mato užrašytus Jėzaus žodžius apie Paskutinįjį teismą. Jėzus sako, kad laimingą amžinybę su juo žmonės pasieks ne dėl to, kad buvo pakrikštyti, priėmę Sutvirtinimo sakramentą, ar dėl to, kad gražiai gyveno, bet dėl to, kad rūpinosi juo, sutiktu kenčiančiuose žmonėse. Jėzus prašo mus sekti juo, sekti jo parodytu rūpinimosi kitais ir atjautos pavyzdžiu. Popiežius tai pavadino „vargstančiųjų sakramentu“ – meile, kuri padeda eiti pirmyn, kuri ugdo ir stiprina.
Baigdamas sveikinimą Pranciškus padėkojo visiems, kas rūpinasi kenčiančiais vaikais, padėkojo ir patiems vaikams. „Noriu padėkoti jums už viską, ką darote, taip pat noriu padėkoti vaikams – šiems berniukams ir mergaitėms, kurie liudija ir leidžia, kad jais būtų rūpinamasi. Jie moko mus, kaip leisti Dievui rūpintis žmonėmis.“
Rytų Timoro jaunimą ragino neprarasti atminties
Popiežius Pranciškus užbaigė vizitą Rytų Timore susitikimu su jaunimu, ragino jaunąją šalies gyventojų kartą būti atsakingais ir laisvais ateities kūrėjais. Susitikimas vyko rugsėjo 11-osios rytą vietos laiku Dilio kongresų centre.
Popiežius sakė, kad Rytų Timore jam didžiausią įspūdį padarė du dalykai – jauna visuomenė ir šypsenos žmonių veiduose. Šių dviejų dalykų jis niekada neužmirš. Išklausęs kelių susitikime dalyvavusių jaunuolių liudijimų, Pranciškus atidėjo į šalį šiam susitikimui parengtą kalbą ir spontaniškai keliolika minučių kalbėjo jaunimui apie atsakomybę už visuomenės ateitį, apie svajones, kurios turi virsti teisingu ir brolišku visuomenės gyvenimu. Popiežius visų pirma prašė jaunimą visada atsiminti savo tėvų ir senelių kartos aukas, kuriomis buvo sukurta nepriklausoma valstybė.
„Linkiu jums eiti pirmyn su jaunystės džiaugsmu, – sakė Pranciškus. – Tačiau nepamirškite vieno dalyko: kad esate paveldėtojai tų, kurie prieš jus kūrė šią valstybę. Todėl nepraraskite atminties. Atsiminkite tuos, kurie buvo prieš jus ir savo aukomis sukūrė tėvynę.“
„Ši šalis turi nuostabią didvyriškumo, tikėjimo, kankinystės ir, svarbiausia, atleidimo ir susitaikymo istoriją“, – sakė Pranciškus ir klausė, kas mus moko atleidimo ir susitaikymo, kas daugiausiai atleido ir labiausiai mus sutaikė. Tai Jėzus.
Toliau jaunimui kalbėdamas apie laisvės, atsakomybės ir brolybės vertybes Popiežius prašė visada atsiminti, kad būti laisviems nereiškia daryti tai, ką norime. Laisvė reiškia gerbti kitus; laisvė reiškia rūpintis mūsų bendrais namais; laivės reiškia gyventi kaip broliai ir seserys.
„Dėkoju už jūsų džiaugsmą, dėkoju už jūsų šypseną. Tegul Dievas jus saugo“, – atsisveikindamas su Rytų Timoro jaunimu sakė popiežius Pranciškus.
Kas susikalba jaunystėje, susikalbės ir suaugęs
Prieš atsisveikindamas su Singapūru Katalikų jaunimo kolegijoje Pranciškus susitiko su jaunuoliais – ne tik katalikais, bet ir kitoms Bažnyčioms priklausančiais krikščionimis bei kitų religijų išpažinėjas.
Jaunimas yra drąsus, sakė Pranciškus, jaunimas trokšta ir siekia tiesos, jaunimas yra kūrybingas, jaunimas atvirai kalba apie tai, kas dedasi aplinkui. Tačiau, perspėjo Pranciškus, reikia būti atsargiems, kad neįsiveltume į „saloninę kritiką“, į bevaisį tuščiažodžiavimą. Kritika visada turi būti konstruktyvi, kitaip ji niekur neveda. Reikia drąsos kritikuoti ir drąsos leistis būti kritikuojamiems kitų. Svarbu suprasti, kad gyvenime neišvengsime klaidų, tačiau taip pat reikia būti pasiryžusiems klaidas pripažinti ir tuoj pat taisytis. Popiežius džiaugėsi, kad Singapūre darniai sugyvena įvairių religijų išpažinėjai, kad vyksta dialogas tarp įvairių religinių bendruomenių, kad ir į susitikimą su juo atvyko įvairių religijų išpažinėjai. „Visos religijos yra kelias į Dievą“, – sakė Pranciškus. Pasak jo, ginčai, kuri religija svarbesnė, veda tik į nesantaiką. „Religijos yra tarsi skirtingos kalbos, skirtingos tarmės. Tačiau Dievas yra visų Dievas. Ir kadangi Dievas yra Dievas visiems, mes visi esame Dievo vaikai.“ Dialogas, toks svarbus santykiuose tarp religijų, taip pat yra esminė visuomenės darnos sąlyga. „Jei jauni žmonės sugebės susikalbėti, jie susikalbės ir kai bus suaugę, susikalbės kaip piliečiai, susikalbės kaip politikai“, – sakė Pranciškus ir pastebėjo, kad visos diktatūros visų prima uždraudžia dialogą tarp žmonių.
Susitikimo pabaigoje popiežius paprašė jame dalyvavusių jaunuolių valandėlę tyliai pasimelsti vieni už kitus. „Telaimina jus Dievas. Melskitės už mane, o aš melsiuosi už jus“, – sakė Pranciškus atsisveikindamas.
Vatican News
Vatican Media nuotraukos
„Žvilgsniai“, 2024 m. rugsėjo 27 d., nr. 10 (299)