Prezidentas susitiko su užsienio ambasadoriais

Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda dieną po Lietuvos valstybės atkūrimo dienos tradiciškai susitiko su užsienio šalių ambasadoriais akredituotais Lietuvoje ir Lietuvai. Metiniame susitikime šalies vadovas pabrėžė, kad Rusijos agresijos pasekmes patiria visas pasaulis. Pasak šalies vadovo, karas ne tik atnešė energetikos, migracijos ir maisto saugumo krizes, bet ir dar labiau prisidėjo prie gilių pasaulinių skurdo, bado, ekologinių ir klimato kaitos problemų. Šalies vadovas akcentavo, kad dėl šios geopolitinės padėties saugumas ir gynyba šiandien yra pagrindiniai Lietuvos užsienio ir vidaus politikos prioritetai. Prezidentas pažymėjo Lietuvos sprendimą didinti išlaidas gynybai – šiemet Lietuva tam skirs 4%, o 2026–2030 metų laikotarpiu – nuo 5 iki 6% bendrojo vidaus produkto, taip pat atkuriama nacionalinė divizija, tęsiama kariuomenės modernizacija, sudaromos sąlygos iki 2027 metų dislokuoti brigadą Lietuvoje.
„Esame dėkingi visiems sąjungininkams dėl jų įsitraukimo užtikrinant Lietuvos ir viso rytinio NATO flango saugumą. Jūsų karinis buvimas Lietuvoje – veiksmingiausia Rusijos atgrasymo priemonė!“ – teigė šalies vadovas, akcentuodamas, kad stiprus transatlantinis ryšys bei JAV buvimo Europoje išlaikymas yra ypač svarbūs visai Europai. Taip pat Prezidentas pabrėžė, kad šiandien Europa turi prisiimti daug didesnę atsakomybę už savo gynybą: „Privalome kurti europinius karinius pajėgumus, kurie atitiktų dabartines karines realijas, ir tapti stipresniais JAV sąjungininkais. Tam būtinas Europos gynybos finansavimo stiprinimas.“
Lietuvos vadovas akcentavo, kad šiandien taip pat svarbu pripažinti, kad mūsų ir visos Europos saugumas ginamas Ukrainoje. Pasak šalies vadovo, būtent todėl visokeriopa karinė ir politinė pagalba Ukrainai išliks tarp pagrindinių Lietuvos užsienio politikos prioritetų. „Itin svarbu iš esmės pakeisti situaciją, nes laikinas ugnies nutraukimas ar konflikto įšaldymas tik suteiktų Rusijai laiko pasiruošti naujam puolimui. Siekdami ilgalaikio sprendimo, turime sustiprinti pačią Ukrainą tiek, kad atgrasytume Putiną nuo jo tikslų. Pirmiausia – prisidėdami prie Ukrainos gynybos pramonės plėtros“, – kalbėjo šalies vadovas.
Šalies vadovas pabrėžė, kad Lietuvos saugumas ir stiprybė taip pat priklauso nuo globalios partnerystės kūrimo.
Roberto DAČKAUS (Lrp.lt) nuotrauka
„XXI amžiaus horizontai“, 2025 m. vasario 21 d., nr. 2 (392)