Prie koplytstulpio katalikų tikėjimo gynėjams

Lietuvoje yra 3 mūriniai, LDK laikus menantys koplytstulpiai, skirti žuvusiems už tikėjimą, tėvynę ir laisvę Baro konfederacijos kovotojams. Jei Veprių (Ukmergė r.) ir Žeimių (Jonavos r.) koplytstulpiai buvo seniai restauruoti, to nepasakysi apie Normainių (Jonavos r.) koplytstulpį. Šiam valstybės paminklui (u. k. 26179 Nekilnojamųjų kultūros vertybių registre) dar 1975 metais  LTSR Kultūros ministerijos Paminklų konservavimo institutas parengė Koplytstulpio remonto-konservavimo pro­jektą (komp. 104-164 obj. 7166). Koplytstulpis Kultūros ministerijos iniciatyva buvo restauruotas. Bet jo skulptūros (kryžius ir Šv. Jono statulėlė) buvo paimtos, pradangintos ir iki šiol nesugrąžintos. Kiek žmonės besikreipė į valdžios instancijas, valstybės saugomas senovės laikus menantis paminklas liko be skulptūrų. Į daugkartinius žmonių prašymus atstatyti skulptūras Nepriklausomos Lietuvos valdžia pradedant Pre­zi­den­tūra, Vyriausybe, Kultūros mi­nis­te­rija ir baigiant Jonavos savivaldybe atsakydavo biurokratiniais atsirašinėjimais. Padėtis atrodė esanti beviltiška. Vis dėlto Jonavos rajono Bukonių bendruomenės pirmininkas Petras Vyšniauskas parengė tarptautinį projektą „Abiejų Tautų Respublikos istorinė atmintis – bendradarbiavimas tarp Lietuvos ir Lenkijos VVG, kuriant naujas turizmo paslaugas ir inovacijas“ ir iš jo gauta lėšų kryžiui pagaminti. Šv. Jono statulėlė vis dar lieka neatstatyta. 

Deja, Šv. Jono statulėlei atstatyti valstybė lėšų nesuranda.

Birželio 28 dieną vyko istorinis įvykis – atkurto kryžiaus pašventinimas ir Seimo nario karo istoriko Valdo Rakučio knygos „Laisvė, Tikėjimas ir Viltis“ apie Baro konfederatus pristatymas.

Kristaus kančią pagamino tautodailininkas Adolfas Teresius, o kryžių – liaudies meistras Artūras Narkevičius. Kryžius laikinai pritvirtintas prie sienos, nes tikra jo vieta yra koplytstulpio centre. Viliamasi, kad valstybė suras lėšų koplytstulpiui restauruoti ir tada kryžių bus galima pritvirtinti jam skirtoje vietoje. 

Kryžių pašventino Šėtos klebonas kun. Robertas Skrinskas, renginyje kalbėjo Seimo nariai Eugenijus Sabutis, prof. Valdas Rakutis, Vilniaus Sąjūdžio pirmininkas Leonas Kerosierius. 

Dalyvavo gausi delegacija iš Len­kijos, Žeimių seniūnas Faustas Pilipavičius, Bukonių ir Panoterių klebonas kun. Rimas Mačiulskis, Bukonių skautai ir kiti garbūs svečiai iš įvairių Lietuvos vietų. 

Po pašventinimo kalbų minėjimas nusikėlė į Bukonių (Jonavos r.) mokyklą. Bukonių mokyklos-daugiafunkcio centro mokytojai ir mokiniai bei svečiai pasveikino renginio dalyvius. Kalbėjo Jonavos rajono savivaldybės Vietos veiklos grupės pir­mi­nin­kas P. Vyšniauskas, Lenkijos Vietos veiklos grupių atstovai. 

Dėkojame Žeimių seniūnui Faustui Pilipavičiui ir Pauliukų bendrovės pirmininkui Andrėjui Štonbergui už pagalbą kryžiaus pastatymo darbuose.

1768 m. vasario 29 d. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos karalystės didikai bei bajorai Podolės mieste Bare (Vinicos sritis) sudarė konfederaciją – ginkluotą sąjungą, kuri siekė apginti katalikų tikėjimą, bajorų teises bei laisves nuo nepalankių Seimo priimtų karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio inicijuotų įstatymų ir išlaisvinti Abiejų Tautų Respubliką iš faktiškos Rusijos imperijos kontrolės. 

Plačiau apie Baro konfederatus ir šį Normainių koplytstulpį pa­si­žiū­rė­ki­te kun. Roberto Skrinsko filmukuose:  https://www.youtube.com/user/quko12345

Naują Valdo Rakučio knygą „Baro konfederacija“ galima atsisiųsti: https://barokonfederacija.lt/wp-content/uploads/2024/06/Laisve-Tikejimas-ir-Viltis-Baro-konfederacijos-kovos-1768-1772.pdf 

Kun. Robertas Skrinskas

Jonavos rajonas

„Abipus Nemuno“, 2024 m. liepos 12 d., nr. 13 (214)