Prisiminta Lietuvos kariuomenės sukaktis 

Minėjimas Alvito savanorių kapinėse

Istorijos vingiai

Birutė NENĖNIENĖ

Lapkričio 23-ąją, Lietuvos kariuomenės gimimo dieną, Lietuvoje pagerbtas 1918-1923 metų savanorių ir vėlesnių laikų kovotojų už Lietuvos laisvę atminimas, pasveikinti šių dienų kariai. 

ALVITAS. Kariuomenės dieną Vilkaviškio rajono ir Šeimenos seniūnijos vadovai, Alvito moksleiviai, bendruomenės nariai, Dainavos apygardos 1-osios rinktinės 106-osios kuopos kariai savanoriai, Lietuvos Šaulių sąjungos 4-osios rinktinės Vilkaviškio Petro Karužos 406-osios kuopos, Pilviškių 414-osios kuopos bei Kybartų 402-osios kuopos šauliai, kiti Lietuvos istorijai ir jos laisvės gynėjų atminimui neabejingi žmonės susirinko Alvito civilinėse kapinėse prie savanorių kapų ir juos žyminčio paminklo. Muziejininkė Elena Ru­peikienė priminė savanorių kapinių atsiradimo istoriją: Alvito šaulių būrio vado kapitono Vlado Tarasonio iniciatyva iš visuomenės surinkus lėšų buvo pastatytas paminklas (1936 m.) ir skirtas žemės plotas savanoriams laidoti. Šioje vietoje palaidoti įvairiu laiku mirę Alvito krašto savanoriai.

Prieš 26-erius metus Vilkaviškio krašto muziejaus ir Alvito mokyklos iniciatyva šioje vietoje pradėta Lietuvos kariuomenės dienos minėjimo tradicija garbingai tęsiama. 

Rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka ir Šeimenos seniūnas Gintas Bakūnas pasveikino karius, tęsiančius patriotines tradicijas, Kazimiero Baršausko mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Sidutė Černauskienė ir šaulė R. Šlivinskienė akcentavo saugumo ir pareigos svarbą. Minėjimui ypatingo iškilmingumo ir sakralumo suteikė aplinką papuošę degantys fakelai, Alvito parapijos klebono kun. Audriaus Kurapkos malda, prie savanorių kapų stovintys uniformuoti kariai bei Garbės ir dedikacinės atminimo salvės: už Lietuvą tėvynę, Lietuvos kariuomenę ir Lietuvos žmones. 

Rajono mero Algirdo Neiberkos padėkomis apdovanoti Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Dainavos apygardos 1-osios rinktinės 106 pėstininkų kuopos kariškiai – Raimondas Klevinskis, Sonata Damidavičienė, Alma Morkavičienė, Rimantas Grinevičius ir Tomas Kušlevičius. Jie įvertinti už sąžiningą pareigų atlikimą, profesionalumą, iniciatyvumą, paramą organizuojant valstybinių ir atmintinų dienų minėjimus, pilietiškumo renginius, stiprinančius kariuomenės ir visuomenės santykius.

Šventėje prisimintas ir prieš 130 metų Paežerių dvare gimęs Lietuvos kariuomenės generolas Zenonas Gerulaitis. Po minėjimo kapinėse Alvito bendruomenės namuose galima buvo plačiau susipažinti su Alvito krašto ir visos Lietuvos laisvės kovų dalyviais Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus muziejininko Tomo Sušinsko parengtoje parodoje „Tėvynės meilė parodė jiems kelią“. 

Iš Vilkaviškio ir jo apylinkių ginti nepriklausomybės stojo net 1024 piliečiai. Iš jų daugiau nei šimtas už drąsą bei pasiaukojimą mūšiuose buvo apdovanoti aukščiausiu valstybiniu kariniu apdovanojimu – Vyčio kryžiumi… Atskiras stendas buvo skirtas generolui Zenonui Gerulaičiui atminti. Gabų ir sparčiai lipantį Lietuvos kariuomenėje karjeros laiptais divizijos generolą sustabdė netikėtas NKVD įsiveržimas į poligoną ir areštas. Generolas jautėsi ramiai, todėl nesislapstė. Tuo labiau, kad okupavę Lietuvą, rusai paskyrė Z. Gerulaitį ir toliau dirbti kariuomenės tiekimo viršininku. Iki Antrojo pasaulinio karo pradžios likus vos keletui dienų, suimtą generolą rusai išvežė į Norilską. 1945 m. balandžio 20 d. dirbdamas sunkius fizinius darbus žuvo lageryje…

Šventinio minėjimo dalyvius Alvito bendruomenė priėmė ir išleido kaip brangius svečius – pavaišino pačių virta kareiviška koše. 

Vilkaviškio rajonas
Kęstučio Inkratos nuotraukos

 

 

 

„Abipus Nemuno“, 2024 m. gruodžio 6 d., nr. 23 (224)