Ruošiasi bažnyčios jubiliejui ir prikelia naujam gyvenimui… bažnyčią
Vilkaviškio vyskupijoje
Šakių dekanate
SUTKAI. Šio bažnytkaimio šiandien negali pavadinti tuštėjančiu. Nors kaime gali suskaičiuoti maždaug dešimt sodybų, čia gyvenantys žmonės, drąsiai galima teigti, daro stebuklus: naujam gyvenimui prikelia nebaigtą įrengti jau prieš 20 metų pastatytą mūrinę bažnyčią, dažo kapinių kryžius, tvorą. Tiesa, tam yra ir priežastis – rugpjūčio 25 dieną vyks medinės Sutkų Švč. Mergelės Marijos Belaisvių Vaduotojos bažnyčios 200 metų jubiliejus ir tradiciniai Šv. Roko atlaidai.
Statė mūrinę bažnyčią
Rugpjūčio viduryje apsilankius Sutkų kaime, pirmiausiai akį patraukė čia stovinčios, bet neveikiančios mūrinės bažnyčios atvertos durys. Nežinantiems priminsime, kad šiame kaime stovi dvi šventovės. Tad pradžiai šiek tiek istorijos. 1824 metais Sutkų kaime buvo pradėta statyti koplyčia, kuri išliko iki šių dienų. Senojoje Švč. Mergelės Marijos Belaisvių Vaduotojos bažnyčioje yra išlikę įdomių religinių ir meno eksponatų. O 1935 metais kun. Andrius Senkus ėmė rūpintis naujos, erdvesnės, mūrinės bažnyčios statyba. Naujosios bažnyčios pamatai buvo pašventinti 1939 metais. Iškilo ir bažnyčios sienos, bet dėl karo nespėta uždengti stogo, o komunistinė valdžia bažnyčios statybos baigti neleido. Nuo 1990-ųjų Sutkų parapiją aptarnavęs Plokščių klebonas kun. Antanas Urbanavičius, parapijiečių grupė, Sintautų klebonas prel. Antanas Maskeliūnas, tuometiniai Kriūkų ir Lukšių viršaičiai Zigmas Martinkevičius ir Vidas Cikana nusprendė tęsti bažnyčios statybą. Buvo pabaigtos statyti sienos, sumūrytas bokštas, uždengtas stogas. Nuo 2005 iki 2010 metų parapiją aptarnavęs Lukšių klebonas kun. Gvidas Pušinaitis tęsė naujosios bažnyčios statybos darbus. Vėliau, pasikeitus kunigams, statybos darbai iki galo taip ir nebuvo užbaigti, bažnyčia nesulaukė ir konsekracijos.
Ėmėsi tvarkyti bažnyčią
Tačiau šiandien mūrinė Sutkų bažnyčia aktyvių parapijiečių rankomis vėl atvėrė duris. Rugpjūčio viduryje apsilankius Sutkuose, virte virė darbas: moterys dažė kapinių kryžius, tvorą. Sutkiškė Lina Kulikauskienė, viena iš aktyviausių parapijiečių, dėkoja Kriūkų seniūnui Anatolijui Kazlauskui, kuris užsuko pasižiūrėti, kaip vyksta darbai. Seniūnija naujomis lentelėmis tveria kapinių tvorą, skyrė dažų, pastatė kapinėse naujus suoliukus. Seniūnas žada ir šviestuvus gyvenvietėje pastatyti. Dėkoja ir medžio drožėjui Andriui Bieliukui, kuris atnaujina senuosius kapinių kryžius. Moterys deda teptukus į šalį ir mielai aprodo senosios medinės bažnyčios vidų: čia, pasak kitos parapijietės Romos Remeikienės, buvo taip pat perdažytos grindys, suolai, lėšų tam skyrė geradariai iš Morkų. Parapijietė Vida rodo ir sako, kad nuplovė medinės bažnytėlės sienas iš išorės, nes buvo pajuodusios ir apkerpėjusios, tiesa, perdažyti bažnyčios išorės nepavyko, nes bažnyčia paveldo objektas.
Keliaujame iki mūrinės bažnyčios, kurią naujam gyvenimui prikelia jau patys parapijiečiai.
„Prieš kelerius metus, kuomet prie bažnyčios vyko operos solisto Raimondo Baranausko koncertas, jau galvojom, o kodėl koncertus negalėtume rengti bažnyčios viduje… Tai šiemet nuo liepos ir ėmėmės darbų“, – prisiminė parapijietė Kristina.
Užėjus į bažnyčios vidų, žavi aukštos, raudonų plytų mūrinės sienos, tvarka. Dvelkia vėsa. Tiesa, kol kas jokio religinio akcento nėra.
„Bažnyčia buvo pilna prikrauta lentų, statybinio gruzo. Viską išvalėme, vyrai privežė smėlio, kraštietis Romas Skaizgirys su technika lygino“, – pasakoja R. Remeikienė bei priduria, kad žmonės į talkas atvažiuoja iš Morkų, Gerdžiūnų, Kriūkų.
Ji nori paminėti kraštietį Raimondą Mureiką, kuris pagelbėjo su technika, kad vyrai galėtų išvalyti bažnyčios stogo lietvamzdžius, moterys nuvalyti bažnyčios langus. R. Mureika taip pat ir lauko tualetą padovanojo.
Radau vyrus bažnyčioje statančius sceną, nuo kurios rugpjūčio 25-ąją turėtų skambėti operos solistų ir kitų atlikėjų balsai. L. Kulikauskienė priduria, kad koncertams bus bažnyčioje įjungtas ir apšvietimas. Moterys pakviečia pasižvalgyti po klebonijos kiemą, kurį sutkiečiai taip pat išvadavo nuo krūmų, žolių. Pasak R. Remeikienės, anksčiau klebonijos pastatas buvo gyvas, čia vykdavo kaimo šokiai, buvo šarvojami parapijiečiai. Greta stovi gerai išsilaikiusi šimtametė klėtis, auga ilgaamžis jovaras.
Vyks Šv. Roko atlaidai
Sutkiečiai rugpjūčio 25 dieną kviečia į Šv. Roko atlaidus, čia vykstančius tradiciškai paskutinį rugpjūčio sekmadienį, ir bažnyčios 200 metų sukakties minėjimą. Šiuo metu parapiją aptarnauja Lukšių parapijos klebonas kun. Eugenijus Naujalis, šventėje žada dalyvauti ir Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila. 1928 metais Sutkų gyventoja G. Liutvinaitė-Sutkuvienė savo iniciatyva pastatė Laisvės paminklą, kuris taip pat išliko iki šių dienų. Tad Gerdžiūnų bendruomenė kvies tą dieną prie paminklo atkartoti Baltijos kelio akciją – susikabinant rankomis.
Sutkiečiai norėtų iki žiemos įdėti bažnyčioje duris, todėl prašo atsiliepti kraštiečių, gal galėtų prisidėti lėšomis prie Sutkų mūrinės šventovės atgimimo.
Lina POŠKEVIČIŪTĖ
Dariaus PAVALKIO nuotraukos
„Katalikas“, 2024 m. rugpjūčio 23 d., nr. 16 (451)