Sekminės prie Rementiškių dvaro

Tarp žiūrovų – buvusi seniūnė Gema Skystimienė (kairėje)

Istorijos vingiai

Birutė NENĖNIENĖ

SŪDAVA. Per Sekmines sūdaviečiai šventė Sūdaviečių etnokultūros asociacijos įkūrimo 20-metį ir teigė, kad aplinkui Sekminių niekas nešvenčia taip kaip jie… Jeigu Gražiškių krašte nusistovėjusi tradicija Šyvio šokdinimas, tai Sūdavoje – Sekminių šventimas… Nuo ankstyviausių paryčių grupė entuziastų (jų siela ir vedlys Kęstutis Nikliauza) lanko visus aplinkinių kaimų gyventojus, su muzika pažadina kviesdami į šventę.

Šiemet anksti ryte muzikantai iš Klausučių seniūnijos aplankė ir Vilkaviškyje gyvenančio mero Algirdo Neiberkos šeimą. Pasak mero, tai buvo jautrus , simboliškas momentas – priminimas, kad tikra šventė gyva tada, kai ji suburia žmones.  

Vidudienį Didvyžių Šv. popiežiaus Leono II bažnyčioje šv. Mišias aukojo kun. Mindaugas Martinaitis, primindamas kad Sekminės – Šventosios Dvasios atsiuntimo šventė – yra Bažnyčios  gimtadienis. Tad ypač džiugi diena. Kvietė patirti, pažinti ir mokytis priimti į savo širdis, savo gyvenimus nuolatos siunčiamas Dievo malones. Gausiai susirinkusieji vietiniai žmonės ir svečiai tikėjimą liudijo žengdami su Kristumi iškilmingoje procesijoje. Ją prie bažnytinių vėliavų papuošė Vilkaviškio pagyvenusių žmonių klubo „Rudenėlis“ tautiniais rūbais vilkinčios narės, vėliau prie Sūdavos  krašto muziejaus  (buvusio Rementiškių dvaro) jos įsijungė į šventės meninę programą. Šventėje visus džiugino dar ir Sūdavos pagrindinės mokyklos moksleiviai, ir Sūdavos kaimo bendruomenės vaikų dienos centro „Ateitis“ vaikai bei Jurbarko kultūros namų kapela „Santaka“.  

Sūdaviečių etnokultūros asociacijos pirmininkė Regina Vansevičienė šventę pradėjo kraštietės mokytojos Salomėjos Aleksandraitės-Mikelai­tie­nės  jautriu eilėraščiu „Mano Sūduva“ ir tradiciškai sveikino jubiliejinius gimtadienius mininčius garbaus amžiaus žmones. Sveikinimais apiberta ir pati asociacijos vadovė.

Buvusi ilgametė Klausučių seniūnijos seniūnė Gema Skystimienė praskleidė prisiminimų užuolaidą į praeitį, teigdama, kad jai teko didelė garbė būti su jau amžiną atilsį mokytoja Regina Naujokaitiene, kuriant Sūdaviečių etnokultūros asociaciją. Asociacija buvo įkurta 2005 m. balandžio 5 d. Veiklos kryptys ir tikslas – tai  bendrystė švenčiant šventes. Pirmiausia asociacija organizavo Joninių šventes prie Šešupės Slabaduose, bet tos šventės nutrūko dėl objektyvių priežasčių. Tada kilo idėja švęsti Sekmines, seniūnijoje turint tokią nuostabią vietą – Rementiškių dvarą. Paskutinė jo gyventoja 1941-aisiais buvo ištremta į Sibirą ir negrįžo, sovietmečiu šiame pastate buvo įsikūrusi tuometinio „Pergalės“ kolūkio kontora. Kai prasidėjo privatizacija, šį pastatą už 70 litų nusipirko istorijai neabejingi žmonės ir jame įkūrė šio krašto muziejų. Žmonės nešė eksponatus ir jų šiandien muziejuje 27 tūkstančiai. Tai didžiausias nuopelnas  mokytojos Reginos Naujokaitienės ir jos vyro Kazimiero Naujokaičio. Šiedu kaimo šviesuliai kūrė gyvybės ir pasididžiavimo atmosferą savuoju kraštu. Šventės dalyviai turėjo progą apsilankyti muziejuje ir pasiklausyti jų dukros Virginijos Amšiejienės pasakojimų. Virginija šventės proga ir Didvyžių bažnyčioje surengė savo tėvelio tapytų paveikslų parodą „Osana aukštybėse…“

Etnokultūros asociacijos sumanymu (idėjos autorė mokytoja Regina Naujokaitienė) prie muziejaus pradėtas sodinti ir toliau plečiamas ąžuolynas, kuriame keroja giliai į žemę leisdami šaknis medžiai, skirti iš šio Sūduvos kampelio kilusiems ir kraštą įvairiais darbais garsinantiems žmonėms. Po šių medžių ūksmingu pavėsiu ir renkasi į šventes vietos žmonės bei svečiai. Paminėtina, kad Sūdaviečių etnokultūros asociacijos rūpesčiu kasmet kraštiečiui, žymiam kalbininkui Juozui Senkui  atminti organizuojamas bėgimas.  

Buvusi seniūnė pagiriamuosius žodžius tarė dabartinei etnokultūros asociacijos vadovei Reginai Vansevičienei, pabrėždama jos kruo­pštumą atliekant kiekvieną darbą. Taip pat Virginijai Amšiejienei, dėmesingai ir jautriai priimančiai naujus eksponatus į muziejų ir po jį lydinčiai lankytojus.

Sūdaviečiai ir šįmet laikėsi savo tradicijos: visus vaišino iš… 500 kiaušinių iškepta kiaušiniene, kvietė prie tikrais kaimiškais valgiais nukrauto ilgo bendrystės stalo.

Vilkaviškio rajonas
Autorės nuotraukos

 

 

 

„Abipus Nemuno“, 2025 m. birželio 20 d., nr. 12 (237)