Svarbus susitarimas 

JAV Federalinis tyrimų biuras bei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras bendradarbiaus ieškant ir identifikuojant partizanų palaikus

Siekiant kruopščiai ir išsamiai analizuoti pokario pasipriešinimo kovose žuvusių Lietuvos gyventojų DNR mėginius, kuriuos renka ir neribotą laiką ketina saugoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC), šios institucijos Paieškų ir identifikavimo skyriaus ekspertai bendradarbiaus su Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Federaliniu tyrimų biuru (FTB). Tokia galimybė atsirado Centrui pasirašius teisinį susitarimą su FTB. Centras nuoširdžiai dėkoja JAV ambasados Lietuvoje diplomatams, be kurių pagalbos pasiekti tokio rezultato būtų buvę labai sunku, o greičiausiai ir neįmanoma.

„Šis susitarimas leis Centro ekspertams pasinaudoti FTB sukurtomis ir nuolat tobulėjančiomis DNR analizės sistemomis“, – dokumentą perduodamas sakė JAV Teisingumo departamento Federalinio tyrimų biuro atstovas, atsakingas už teisinę tarpinstitucinio bendradarbiavimo derybų dalį.

Nori surasti artimųjų palaikus 

Centre viešėjęs svečias susitikimo metu pirmą kartą detaliau išgirdo apie šioje institucijoje vykdomą pokario aukų palaikų paiešką. Centro Paieškų ir identifikavimo skyriaus vadovas Rimantas Zagreckas supažindino partneriams atstovaujančios institucijos ekspertą ir su šios problemos istoriniu kontekstu, ir su skyriaus veiklos pobūdžiu bei strategija:

„Noras surasti savo artimųjų palaikus ypač buvo jaučiamas iš karto po Nepriklausomybės atgavimo ir XX amžiaus pabaigoje – XXI amžiaus pradžioje tai buvo netgi rimta socialinė problema, kuri ženkliau atslūgo tik tada, kai tuo metu gyvenusi vyresnioji karta pamažu natūraliai išėjo iš šio gyvenimo. Būtent jiems labiausiai norėjosi atrasti savo dingusius tėvus“, – kalbėjo istorikas Rimantas Zagreckas. Pasak jo, dabar šis klausimas labiau persikelia į istorinių-archeologinių tyrimų erdvę, nors gyventojų prašymai ieškoti jų artimųjų vis dar nesibaigia. Nerastų pokario aukų skaičius gali siekti 20 tūkstančių, dėl to tokio dydžio DNR duomenų apdorojimui Centras ilgai ieškojo JAV Federalinio tyrimų biuro pagalbos.

„Dėkojame už bendradarbiavimą, kuris neabejotinai praturtins mus ekspertinėmis žiniomis ir sustiprins galimybes pasiekti tų rezultatų, kurių tikimės“, – pabrėžė R. Zagreckas.

Kviečia aktyviai duoti mėginius – jų saugojimo ir analizės patikimumas atitiks lyderiaujančių demokratinių šalių standartą

LGGRTC Paieškų ir identifikavimo skyrius kviečia laisvės kovų dalyvių artimuosius duoti mėginius galimiems DNR tyrimams ir pasidalinti žiniomis apie dar netyrinėtas arba nežinomas pokario aukų užkasimo vietas. Tai daryti visai paprasta: užtenka el. paštu išdėstyti trumpą pageidavimą kartu pranešant kontaktinius duomenis ir atsiųsti tai el. paštu paieskos@genocid.lt, o toliau bus susisiekta individualiai.

Primintina, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras nuo 2021 metų kasmet iš Vyriausybės prašo skirti po 300 tūkst. eurų viešųjų finansų, kurie reikalingi vien istoriniams tyrimams, archeologinėms paieškoms ir identifikavimui. Vis dėlto, gaunamas finansavimas yra dviem trečdaliais mažesnis, todėl partizanų paieškų procesas yra lėtesnis negu visuomenės lūkesčiai.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro informacija

„Už laisvę“, 2024 m. rugpjūčio 23 d., nr. 3 (48)