Vyksta Šiluvos atlaidai
Nuo rugsėjo 6-osios vakaro iki 15 dienos Šiluvoje vyksta Didieji Švč. Mergelės Marijos Gimimo atlaidai. Supažindiname su jų kronika.
Šv. Jono Pauliaus II ir „Marijos radijo“ šventė
Erdviąją Šiluvos aikštę rugsėjo 7-ąją daugiausia piligrimų pripildė prieš vidudienį, kur juos kaip kasmet pirmasis pasveikino vyriausiasis atlaidų ceremonijarijus kun. Artūras Kazlauskas.
Į Šiluvą susirinkus Mergelei Marijai save pavedusioms bendruomenėms, sveikinimo žodžiai ir malda pirmąją atlaidų dieną ypač buvo skiriama ypač „Marijos radijui“ jo 20-mečio proga. Jo intencijomis Kauno arkivyskupas Kęstutis Kėvalas vadovavo Rožinio maldai aikštėje, o vėliau ir iškilmių liturgijai.
Iškilmės giedojimui vadovavo jau 10 metų gyvuojantis Šiluvos parapijos choras, vadovaujamas Vytauto Šveikausko, ir solistas Liudas Mikalauskas.
„Kaip didelė šeima susirinkome į brangią Tėvynei vietą, kad švęstume Dievo gailestingumą, Jono Pauliaus II apsilankymo 31-ąsias metines bei „Marijos radijo“ 20-metį. Dėkojame Mergelei Marijai, padovanojusiai mūsų kraštui nuostabų evangelizacijos įrankį“, – sakė arkiv. K. Kėvalas, pasveikindamas radijo prezidentę Egidiją Vaicekauskienę, programų direktorių kun. Sigitą Jurkštą, darbuotojus, savanorius, geradarius, klausytojus, svečius iš Italijos „Marijos radijo“ šeimos.
Buvo pasveikintos atvykusios piligrimų grupės iš Alytaus, Klaipėdos, Žeimių, Gelgaudiškio, taip pat Kanos šeimų, Pal. Jurgio Matulaičio, Kauno benediktinių oblatų ir kitos bendruomenės, ir ypač „Tikėjimo ir Šviesos“ bendruomenė – net 160 jos narių iš visos Lietuvos atvyko į metinį suvažiavimą Šiluvoje!
Homiliją rugsėjo 7-osios iškilmėje pasakė buvęs „Marijos radijo“ programų direktorius, Kauno arkivyskupijos augziliaras vyskupas Saulius Bužauskas. Ganytojas atkreipė dėmesį į paskutinį paskelbtosios Evangelijos sakinį: „Štai aš esu su jumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos“ (Mt 28, 20) – tai Viešpaties priminimas, kad Jis niekada nei vieno žmogaus nepalieka vieno.
„Jau 20 metų „Marijos radijo“ dėka Lietuvoje ir toli už jos ribų yra sklaidoma vienatvė, žmonių abejonių, pasimetimo, ligos ir liūdesio vienatvė“, – sakė vysk. S. Bužauskas, be to, atkreipdamas dėmesį, jog per 20 metų „Marijos radijo“ projekte savo žiniomis, laiku, aukomis dosniai dalijosi kunigai, pašvęstieji, pasauliečiai ir buvo nesuskaičiuojamų progų Šventajai Dvasiai prabilti į žmonių širdis. Kaip Mergelė Marija su žinia beldėsi į Elzbietos namus, taip šis radijas neša žmonėms Viešpatį, budina tikėjimą, o jo veikla atskleidė, kad daug žmonių Lietuvoje dega tikėjimu ir nori tarnauti savanoriais Bažnyčioje. Homilijoje ganytojas prisiminė šv. Joną Paulių II, kuris prieš 31-erius metus, lankydamasis Šiluvoje, pavedė šeimas ir Lietuvą Mergelės Marijos globai. Jo paskatinimas atverti širdis Kristui tebegalioja ir šiandien, skatina nesustoti ugdyti tikėjimą ir meilę, patarnavimą kitiems taip kylant iš savo ydų, abejingumo, paviršutiniškumo. „Teužtaria mus Mergelė Marija pažinti Dievo duotas dovanas ir panaudoti didesnei Dievo garbei. Šiandien Bažnyčia dėkoja visiems su pasišventimu tarnaujantiems. Jūs duodate liudijimą ir sėjate derlių amžinybei“, – sakė vysk. S. Bužauskas.
Eucharistijos pabaigoje arkivyskupo padėka ir dovana, sugiedotu „Ilgiausių metų“ buvo pasveikinta „Marijos radijo“ prezidentė Egidija Vaicekauskienė, be to, ir jos amžiaus jubiliejaus proga.
Švč. Mergelės Marijos Gimimo iškilmė Šiluvoje – su naujuoju apaštaliniu nuncijumi
Pagrindinį Šilinių aštuondienio sekmadienį piligrimai skubėjo visais keliais, vedančiais į piligriminę šventovę. Ją rugsėjo 8-ąją Švč. Mergelės Marijos Gimimo proga aplankė ir ypatingas piligrimas – šią vasarą popiežiaus Pranciškaus paskirtas naujasis apaštalinis nuncijus arkivyskupas Georgas Georgas Gėnsvainas (Georg Gänswein). Į Šiluvą nuncijus atvyko drauge su apaštalinės nunciatūros sekretoriumi monsinjoru dr. Da Vun Čengu (Da Woon Cheong) bei asistentu administracijai ir komunikacijai kun. Vincentu Lizdeniu. Arkiv. G. Gėnsvainas aplankė didžiąsias Šiluvos šventoves – 100-metį šįmet mininčią Apsireiškimo koplyčią, projektuotą garsiojo Antano Vivulskio, o Švč. Mergelės Marijos Gimimo Bazilikoje pasimeldė prie malonėmis garsaus Dievo Motinos su Kūdikiu paveikslo.
Šventojo Tėvo pasiuntinys pirmą kartą būtent Šiluvoje, tarsi Lietuvos širdyje, koncelebravo iškilmingos Eucharistijos liturgiją (maldos tekstus perskaitydamas lietuviškai). Arkiv. G. Gėnsvainas tarė gyvą padėkos ir sveikinimo žodį Marijos gimtadienį ir Bažnyčios dieną švenčiantiems žmonėms, o ir juos pradžiugino šis susitikimas palaimintoje žemėje. Apaštalinio nuncijaus pasveikinimas iš pamaldų Šiluvoje nuskriejo per visą Lietuvą nacionalinio transliuotojo – LRT – bei „Marijos radijo“ dėka.
Arkiv. G. Gėnsvainas sveikinimo žodyje sakė: „Laudetur Iesus Christus! („Garbė Jėzui Kristui!“) Dėkoju Apvaizdai, dėkoju Dievo Motinai, kuri man davė šią pirmą užduotį iš daugybės užduočių turinčios ir gražios apaštalinio nuncijaus misijos pradžioje. Dėkoju ir Kauno arkivyskupui. Per vyskupus Apvaizda mane atvedė čia. Atvykau su didžiausiu malonumu ir širdimi, kupina džiaugsmo, ir galiu tik dėkoti, kad ir jūs čia šitaip gausiai susirinkote švęsti Mergelės Marijos šventės. Ten, kur tarp tikinčiųjų yra Dievo Motina, ten taip pat yra Dievo malonė. Štai kodėl svarbu, kad apaštalinis nuncijus užsiimtų ne tik svarbiais darbais, formaliais, biurokratiniais, bet įsilietų į pastoracinio gyvenimo centrą, susitiktų su šio gražaus krašto tikinčiaisiais. Kas būtų koks nors vyskupas be tikinčiųjų?! Bet kokie vargingi būtų tikintieji be gero ganytojo, be vyskupo! Tad svarbu ir labai gražu, kad vyskupai bei tikintieji drauge sudarytų Dievo tautą. Štai kodėl dabar prašau melstis už mane, kaip aš pažadu melstis už jus visus“.
Švenčianti Bažnyčia
„Broliai, seserys, kaip gera jus sveikinti švenčiant Mergelės Marijos Gimimą Šiluvoje, kur atsivėrė dangus, kur Viešpats drąsina mūsų širdis per savo Žodį, veikimą, drąsina paversti gyvenimą garbinimo giesme“, – sakė Kauno arkivyskupas K. Kėvalas pradėdamas švęsti iškilmingą Eucharistiją žmonių pripildytoje Šiluvos aikštėje. Jie plojimais atsiliepė į arkivyskupo sveikinimą, skirtą ir garbiajam svečiui apaštaliniam nuncijui, ir Lietuvos vyskupams. Arkivyskupas pasveikino giedantį Kauno valstybinį chorą (jo meno vadovas Robertas Šervenikas), dirigentą Jeronimą Serebrinską, vargonininką Povilą Padleckį ir visus liturgijos dalyvius – Atkuriamojo Seimo pirmininką profesorių Vytautą Landsbergį, LR Seimo narius, miestų ir rajonų merus, universitetų rektorius, LRT vadovus ir darbuotojus bei žiūrovus, įvairias organizuotas piligrimų grupes, šeimas, jaunimą vaikus – visą Šiluvoje švenčiančią Bažnyčią!
Dievo ir žmogaus susitikimas
„Sveika, Karaliene, gailestingoji Motina, mūsų gyvybe, paguoda ir viltie, sveika!“ – šiuo gimtadienio sveikinimu Marijai iš garsiosios „Sveika, Karaliene“ – „Salve, Regina“! savo homiliją pradėjo arkiv. K. Kėvalas.
Vėliau perfrazuodamas girdėtą pranašą Michėją tarė: „Tu, Šiluva, nors esi maža tarp pasaulio ir Lietuvos miestų, bet iš tavęs kyla garsas apie Tą, kurį čia apreiškė Dievo Motina, – Dievo Sūnų Jėzų Kristų.“ Arkivyskupas trumpai pristatė XV amžiuje prasidėjusią kaip nuostabią Dievo ir žmogaus susitikimo Šiluvos istoriją. Pabrėžė, kaip dramatiškas tikėjimo sunykimo aplinkybes šiame krašte perkeitė 1608 metais įvykęs Mergelės Marijos apsireiškimas. Buvo atgauta bažnyčios žemė, nutrūkusi Gimimo atlaidų tradicija vėl atgijo. Šiluva atlaikė carinę ir sovietinę okupaciją ir šiandien skelbia Dievo šlovę. Homilijoje kalbėta apie nuostabią Dievo meilės iniciatyvą, jo norą ir kvietimą, kad žmogus būtų Jo meilės bendradarbiu. Krikščionis yra žmogus, kuris leidžiasi į susitikimo nuotykį su Viešpačiu.
Arkivyskupas grįžo prie Eucharistijos pradžioje pasakytos minties apie Dievo garbinimą savo gyvenimu. Kaip tai įgyvendinama?
Tai malda ir jai skirtas laikas; tai pagarba Dievo tvarkai – pagarba gyvybei, lyčiai, šeimai; tai atsiliepimas į pakvietimą mylėti. Jei žmogus neatsiduoda Dievui, tuomet jis atsiduoda „kitiems pasiūlymams“,
Čia ganytojas pasidalijo jautriu pasakojimu apie nakvynės namuose sutiktą moterį, kurį kantriai perrišinėjo žaizdas žmogui iš gatvės, varginam baisių priklausomybių. Ir sakė kaskart jį išleidžianti atgal į gatvę kovoti savo gyvenimo kovos. „Kaskart mane apima džiaugsmas“, – sakė ji, kunigui liudydama, kas yra „besaikė meilė“.
Homilijos pabaigoje arkiv. K. Kėvalas atkreipė dėmesį, jog Dievo garbinimas lemia mūsų, kaip nedidelės tautos, išlikimą. Garbindami Dievą mes tampame vieningi, saugesni.
„Būkit pasveikinti, būkit palaiminti nuostabioje šventėje, kuri dovanoja mūsų širdims nuostabią pajautą: Dievas yra! Dievas veikia! O Vilties Motina Marija mus užtaria!“ – džiugiai sakė arkivyskupas užbaigdamas savo žodį.
Atnašų procesijoje dalyvavo Kauno arkivyskupijos sielovados bendradarbiai, atnešę prie altoriaus maldą už pašaukimus, duonos ir vyno atnašas nešė sutuoktiniai bei ilgamečiai Šiluvos parapijos tarnautojai.
„Esu dėkingas“
„Esu dėkingas Dievo Apvaizdai ir Švenčiausiajai Dievo Motinai, kad savo tarnystę Lietuvoje galiu pradėti Šiluvoje, atvykęs su jumis susitikti ir melstis“, – sakė arkiv. G. Gėnsvainas, Eucharistijos pabaigoje padėkodamas arkivyskupui Kęstučiui už pakvietimą. Sakė su dideliu malonumu ir džiaugsmo pilna širdimi atvyko į Šiluvą dalytis džiaugsmu.
„Ten, kur tarp tikinčiųjų yra Dievo Motina, ten taip pat yra Dievo malonė“, – kalbėjo arkiv. G. Gėnsvainas. Jis atkreipė dėmesį, jog nuncijaus misija nėra vien biurokratiniai darbai, bet ir misija kartu žvelgti į Dievą, Mergelę Mariją, kartu augti tikėjimu
16 val. Apsireiškimo koplyčioje buvo švenčiama rytų apeigų liturgija su Vilniaus Švč. Trejybės bažnyčios bendruomene.
„Nebuvo nei vienos dienos, kad žodžiais „Sveika, Marija“ nepasveikinčiau Dievo Motinos, kuri mane lydėjo gyvenimo kelionėje kunigo, o vėliau ir vyskupo tarnystėje, galiausiai ir dabar, kai jau jėgos neleidžia daug darbuotis“, – sekmadienio vakaro šv. Mišiose sakė Šilinių švęsti atvykęs kardinolas Audrys Juozas Bačkis.
Pasak kardinolo, ir kiekviena bendruomenė kuriama žvelgiant į Marijos pavyzdį, ištikimybę, misiją. Dievas žinojo, jog Bažnyčiai reikia Mokytojos. Ir Bažnyčios vienybė glūdi vienybėje su Kristumi ir Įsikūnijusio Žodžio Motina.
„Šiandien mūsų Bažnyčia yra pavargusi ir sunkiai atranda kelią į žmonių širdis. Žmonėms nereikia gražių lozungų, įspūdingų renginių – viso to jie su kaupu randa pasaulyje. Žmonėms reikia meilės, šilumos, paguodos, užuojautos., nuoširdumo ir paramos. Marija mums geriausiai parodo, kaip reikia evangelizuoti žmones. Ji, laukdama gimstančio Jėzaus, skuba padėti savo giminaitei Elzbietai. Geri darbai yra Bažnyčios balsas, kuris paliečia kiekvieną žmogų,, net ir netikintį. Vargšai, pabėgėliai, ligoniai yra gyva Evangelija, kurią Motina Marija mus kviečia priimti ir ja gyventi. Tik tuomet mūsų bažnyčia nušvis Kristaus meilės šviesa, kai kiekvienas mūsų atiduosime savo gyvenimus, kad pasaulis būtų gražesnis ir šviesesnis“, – sakė kardinolas A. J. Bačkis Šilinėse.
Malda su tarnaujančiais visuomenės saugumui ir teisingumui
Tęsiantis atlaidų aštuondieniui, rugsėjo 9-ąją buvo švenčiama Teisingumo saugojimo diena, o į ją ir šiemet atvyko mūsų valstybės vidaus ramybei, visuomenės saugumui tarnaujantys pareigūnai.
Šiluvos atlaiduose šią dieną apsilankė ir iškilmingoje Eucharistijoje dalyvavo patys aukščiausi mūsų šalies vidaus reikalų vadovai – Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, Seimo narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Pocius, Generalinė prokurorė Nida Grunskienė, Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos vadovas Saulius Greičius, Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas generolas Rustamas Liubajevas, taip ir kiti atsakingieji Lietuvos policijos, Probacijos tarnybos, Prokuratūros, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos, Finansinių nusikaltimų tyrimų departamento, Kalėjimų tarnybos departamento vadovai ir darbuotojai.
Juos visus, taip pat ir vidaus reikalų sistemoje tarnaujančius kunigus kapelionus, suvažiavusius iš visos Lietuvos, taip pat ir kitus Šilinių piligrimus prieš vidudienio iškilmę aikštėje džiugiai pasveikino Kauno arkivyskupas, pasidalydamas Eucharistijos intencija – kad besirūpinantieji mūsų valstybės vidaus ramybe ir gerove, teisėtvarka ir teisėsauga pažintų Kristaus tiesą ir būtų jos vedami.
Giedojo vyrų choras „Sakalas“, vadovaujamas Romano Makarevičiaus. Grojo Lietuvos policijos VRM pučiamųjų orkestras, meno vadovas Artūras Maniušis, dirigentas Tadas Šileikis. Šioje liturgijoje, kaip ir kasmet, aktyviai dalyvavo ir patys pareigūnai – vyrai ir moterys, dirbantys vidaus reikalų sistemoje, skaitė skaitinius, skelbė Visuotinę maldą (joje, be kita, jie meldėsi ir už jau iškeliavusius į amžinybę savo bendradarbius), dalyvavo atnašų procesijoje. Arkivyskupas Eucharistijos pabaigoje už šį patarnavimą liturgijoje ypač nuoširdžiai padėkojo.
Homiliją sakęs Šiaulių vyskupas koadjutorius Darius Trijonis pabrėžė šio susirinkimo svarbą – melstis, kad būtų daugiau teisingumo ir gerovės. Atkreipė dėmesį, jog daugybė šių dienų šeimų, kaip ir Šventoji Šeima, patiria sunkumų pasaulyje, kurį krečia karai, nerimaujama dėl savo gyvybių. Bet Dievas ir per sunkumus turi planą kurti žmoniją brolybės dvasia. Ganytojo mintimi, turime angažuotis ir dirbti dėl žmogiškesnio pasaulio, žvelgti į visumą, platesniu žvilgsniu.
„Šiandien norime padėkoti jums, brangūs pareigūnai, teisėsaugos darbuotojai, už jūsų tarnystę, pasiaukojimą tėvynės labui. Jūsų profesija nėra paprastas darbas. Jūsų tarnavimo dėka visuomenėje užtikrinamas bendras gėris ir tvarka. Jūs budite teisingumo labui Ačiū jums ir jūsų šeimų nariams, kurie sustiprina, palaiko. Nuoširdžiai ačiū taip pat kunigams kapelionams, kurie padeda savo aktyviu įsitraukimu. Tai daugiau nei atskirų pareigūnų ar jų šeimų sielovada. Savo pasiaukojimu, laiko skyrimu jūs stiprinate tuos pareigūnus, kurie saugo mūsų krašto gerovę. Vadinasi, jūs tampate tos gerovės kūrėjai savo kūrybiškumu, įsitraukimu, patarimo žodžiu ar sakramentine veikla.
Nors mūsų gyvenime pasitaikys netobulų dalykų, tačiau neturime dėl to nusiminti. Turime ieškoti, kaip geriau ne visada tobuloje visuomenėje surasti būdų, kaip visus sutelkti, apjungti ir pakviesti įsipareigoti dėl bendro visuomenės gėrio. Visi turime kurti teisingumą ir tarpusavio gerovę“, – sakė homilijoje vysk. D. Trijonis.
Eucharistijos pabaigoje pareigūnų bendruomenės vardu žodį tarusi Vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė padėkojo už bendradarbiavimą. Neseniai pasirašytas valstybės ir Bažnyčios bendradarbiavimo susitarimas dėl civilinės saugos. „Laikmetis pasikeitė, svarbu dirbti išvien“, – sakė ministrė A. Bilotaitė, padėkojusi už maldą Šiluvoje ir kitose tikinčiųjų bendruomenėse, kurios patikina, jog meldžiasi ir asmeniškai. Ministrė atkreipė dėmesį, jog nuolat rūpinamasi palaikyti pareigūnų motyvaciją, o Lietuvos institucijos pagal pasitikėjimą yra priekyje tarp Europos Sąjungos šalių. Ministrė kaip dovaną drauge su meno paveikslu įteikė arkivyskupui išgyvenimo krepšį, tuo primindama, kokiais laikais gyvename ir kaip turime būti pasirengę.
Taikos siekio dieną – Lietuvos kariuomenės malda ir patarnavimai
Tęsiantis didiesiems atlaidams Šiluvos šventovėje, Mergelės Marijos pasveikinti jos Gimimo iškilmių proga atvyko Lietuvos kariuomenė bei jos vadai, savanoriai, partizanai, šauliai. Šilinės rugsėjo 10 dieną visiems piligrimams dovanojo maldos laiką, o jį lydėjo ir Apvaizdos dovanota oro gaiva. Kariuomenės piligrimystė Šiluvoje prasidėjo generolo Juozo Žemaičio-Vytauto pagerbimu padedant vainiką prie jo atminimui skirto paminklo-koplytstulpio, o vėliau iškilminga rikiuote atžygiuojant į aikštę, kur drauge su visais melstasi Rožinio malda, kuri krikščioniškoje tradicijoje laikoma vienu svarbiausių, nesyk beviltiškiausiose aplinkybėse gelbėjusiu, vienijusiu ir stiprinusiu mūsų taikos ginklu.
Patarnavimą liturgijoje rengė Lietuvos kariuomenės Generolo Juozo Žemaičio karo akademijos Garbės sargybos kuopos kariai. O jai prasidedant Loretos Dievo Motinos litanijos atliepus su gausiais piligrimais aikštėje bei vėliau liturgijoje giedojo Vilniaus įgulos karininkų ramovės vyrų choras „Aidas“, grojo Sausumos pajėgų orkestras.
Meldžiant Kristaus ramybės
Šiluvos palaimintoje žemėje, kur laisvė buvo išsaugota ir išmelsta per visas okupacijas, tai pabrėždamas Kauno arkivyskupas K. Kėvalas sveikino atvykusius į atlaidus Lietuvos kariuomenės vadą generolą Raimundą Vaikšnorą, kariuomenės vadus, generolus, karininkus, puskarininkius, karius, savanorius, partizanus, šaulius, išleistuosius į atsargą, tarnyboje žuvusių ar sužeistų karių artimuosius, Krašto apsaugos sistemos darbuotojus, kunigus karo kapelionus.
Iškilmingoje Eucharistijoje melsta, kad tarnaujantieji mūsų krašto apsaugai patys būtų Kristaus ramybės žmonėmis, o jai vadovavo Lietuvos kariuomenės ordinariato apaštalinis administratorius, Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas.
Evangeliją paskelbė diakonas Nerijus Čapas OFS, tarnaujantis Lietuvos kariuomenės ordinariato Klaipėdos įgulos ir Karinių jūrų pajėgų kapelionatuose.
Atpažinti velnio klastas, melstis ir budėti
Homilijoje arkiv. G. Grušas atkreipė dėmesį į išmintį, kurią gauname iš Dievo, ir į apaštalą Paulių, kalbantį, jog mes kovojame dvasios kovas prie tamsos jėgas, įsibraunančias į mūsų kasdienybę per nerimą, karus, nesantaiką, neapykantą, pyktį. Ši kova reikalauja dvasinių ginklų: tikėjimo, teisingumo, ryžto kurti taiką, maldos ir budėjimo. Homilijoje pabrėžta, jog, apaštalo Pauliaus mintimi, turime aiškiai atpažinti ir atsilaikyti prieš velnio puolimus. Pasak Lietuvos kariuomenės ordinariato apaštalinio administratoriaus, velnias naudoja išdidumą puikybę, izoliacijos pagundą, beviltiškumo jausmą. Sėja mintis, jog gintis neverta, mes per silpti. Šiuolaikinėmis technologijomis platinamos melagingos naujienos. Pasak arkivyskupo, turime įvardyti, jog tai priešo veikimas. Suprasti prieš mus naudojamą taktiką. Kaip apsisaugoti? Melstis Dvasioje ir budėti, kaip nuolat budi mūsų kariai. Dievo išmintis padeda atskirti tiesą nuo klastos ir melo.
„Tegul Šiluvos Marija mus užtaria, stiprina mūsų širdis, kad būtume drąsūs taikos kariai, sugebantys atpažinti ir nugalėti velnio klastas. Tegul Dievo išmintis būna mūsų vadovė kuriant pasaulį, kuriame vyrautų teisingumas, meilė ir taika“, – be kita, sakė arkivyskupas G. Grušas, užbaigdamas homiliją.
Patarnavimai
Kariūnai atsiliepė į pakvietimą patarnauti liturgijoje – be giedojimo, jie dar skaitė Dievo žodį, nešė atnašas, skelbė Visuotinę maldą, o pačiu pirmuoju jos maldavimu melsta, kad Bažnyčia mokytųsi iš Šventojo Rašto, semtųsi įkvėpimo Dievo garbinimui, maldai. Šiemetinėse Šilinėse ypač norima paraginti labiau atsigręžti į Šventąjį Raštą, jį pažinti, juo remti savo gyvenimą, nes „Dievo Žodis yra gyvas ir veiksmingas“ – šios Laiško žydams 4, 12 eilutės yra šių metų atlaidų moto.
Trečius metus nerimstant ir įsižiebiant naujoms karo ugnims pasaulyje, melsta tvarios ir teisingos taikos Ukrainai, Šventajai Žemei ir visur, kur liepsnoja kariniai konfliktai.
Tepadeda mums Dievas
Padėkos žodį pabaigoje ganytojams tarė pirmą kartą į Šiluvą atvykęs Lietuvos kariuomenės vadas generolas Raimundas Vaikšnoras. „Tvirtos vertybės, tvirtas tikėjimas – tuo nesiekiame karo, o priešingai – taikos ir ramybės“, – be kita, sakė generolas R. Vaikšnoras, atkreipdamas dėmesį, jog šios vertybės teikia stiprybės ir laisvę ginančiai Ukrainai. Kariuomenės vadas padėkojo už Bažnyčios pagalbą ne tik kariams, bet ir jų šeimoms.
„Tepadeda mums Dievas“, – užbaigė Kariuomenės vadas savo žodį, o Šiluvos aikštėje taikos ir ramybės kraštui, jo gynėjams meldę žmonės kartu su kariūnais sugiedojo Lietuvos himną.
Dievo žodis kviečia į gyvenimą
Vakaro šv. Mišių intenciją, susijusią su Šventuoju Raštu, savo homilijoje atliepė Kaišiadorių vyskupas dr. Jonas Ivanauskas, ilgametis Lietuvos Biblijos draugijos valdybos narys, VDU Katalikų teologijos fakulteto dėstytojas. Ganytojas gyvai pasidalijo mintimis su vakare į Šiluvą atskubėjusiais piligrimais apie žmogaus egzistencinę kelionę, apgaubtą Dievo meilės. Šventasis Raštas teikia mums supratimą apie Dievą. Be Šventojo Rašto tai būtų tik gandai. Pagrindinė Šventojo Rašto tiesa – Dievas myli žmogų! Mūsų užduotis – priimti ir paversti savo gyvenimo tikrove Kristaus žodžius: „Aš esu kelias, tiesa ir gyvenimas.“
„Šventasis Raštas kviečia į gyvenimą su Dievu“, – sakė ganytojas. Atkreipė dėmesį, jog Dievo žodis nėra raidė, jis gyvas ir kalba šiandien, todėl jį skaitome kasdien. Beje, Dievas niekada nepasako „ne“ žmogui, kuris būna kad ir šimtą kartų jam taip pasakęs.
Homilijoje paraginta atrasti maldą su Šventuoju Raštu, būti iniciatoriais Šventojo Rašto skaitymo būrelių parapijose, paminėjo, kad jaunimas domisi Šventuoju Raštu, priminė apie ganytojų atsakomybę Dievo žodžio sklaidos atžvilgiu.
Apie kitas atlaidų dienas rašysime kitame laikraščio numeryje.
Kauno arkivyskupijos Informacijos tarnyba
Vido VENSLOVAIČIO nuotraukos
„XXI amžius“, 2024 m. rugsėjo 13 d., nr. 33–34 (2598–2599)