Kaune – lauko paroda apie 100 šokių ir dainų metų

Pasitikdamas Lietuvos dainų švenčių šimtmetį, birželio 28 dieną Kauno miesto muziejus M. ir K. Petrauskų namų kiemelyje (K. Petrausko g. 31) atidarė urbanistinę parodą „Šimtas metų emocijų, bendrumo, šokių ir dainų“, kurioje pasakojama apie dainų šventes Kaune – nuo Petro Vileišio aikštės iki ąžuolų apgaubto Dainų slėnio. Paroda eksponuojama keturiose skirtingose Žaliakalnio erdvėse, o jos atidaryme skambėjo Lietuvos dainų švenčių Kaune reper­tuaro kūriniai.

Pirmoji Lietuvos dainų šventė įvyko 1924 metais, praėjus dvidešimčiai metų po spaudos draudimo atšaukimo, septintais nepriklausomos Lietuvos valstybingumo metais, Kaune. Šimtametėje tradicijoje keitėsi laikai ir žmonės, Lietuva išgyveno jaunos valstybės ambicijas, pasaulinį ir partizaninį karus, okupacijas, tremtį ir represijas, Sąjūdį ir Nepriklausomybės atkūrimą. Visą tą laiką dainų šventė, tarsi gyvas organizmas, buvo šalia, augo, keitėsi, atspindėjo kultūrinį ir politinį kontekstą.

Parodoje „Šimtas metų emocijų, šokių ir dainų“ pasakojama apie dainų švenčių istoriją Kaune, diskutuojama apie šventės kultūrinį ir politinį kontekstą, repertuaro, tautinio kostiumo ir dalyvių kaitą. Parodos stendai įrengti svarbiausiose Kauno dainų švenčių vietose: istorinėje pirmųjų dainų švenčių erdvėje P. Vileišio aikštėje, Kauno sporto halės prieigose, Ąžuolyne virš Dainų slėnio, taip pat prie Miko ir Kipro Petrauskų namų, taip pagerbiant kompozitorių Miką Petrauską, kurio harmonizuotos lietuvių liaudies dainos „Motuš, motuše“ ir „Kam šėrei žirgelį“ skambėjo pirmojoje dainų šventėje, Dainų dienoje.

Paroda ir teminė ekskursija rengta bendradarbiau­jant su Lietuvos audiosensorine biblioteka. Ji pritaikyta asmenims su regos negalia, pasitelkiant tekstų įgarsinimą, tekstai pateikti lietuvių ir anglų kalbomis, o  stendai turi interaktyvių elementų, skirtų šeimoms su vaikais.

Parodos atidaryme koncertavo vokalinis ansamblis „Kadujo“, atliksiantis kūrinius, susijusius su Lietuvos dainų švenčių Kaune repertuaru. Po atidarymo vyko ekskursija po parodą. Parodos kuratorė dr. Aušra Strazdaitė-Ziberkienė, kokuratorės Irma Grigaitytė ir Deimantė Kondrotaitė. Paroda veiks iki 2025 m. birželio 3 d. keturiose skirtingose Kauno erdvėse: Miko ir Kipro Petrauskų namų kiemelyje, Pirmųjų Lietuvos dainų švenčių erdvėje (K. Petrausko ir Aukštaičių g. sankirtoje), Sporto halės prieigose (Ąžuolyno g. ir Paparčių g. sankirtoje) bei Ąžuolyne virš Dainų slėnio.

Aurelija Gervickaitė
Kauno miesto muziejaus nuotraukos

„XXI amžius“, 2024 m. liepos 12 d., nr. 25–26 (2590–2591)