Minint Pušynės mūšio 80-metį – paminklas partizanams
Istorijos vingiai
Gruodžio 14 dieną įvyko Pušynės mūšio 80-ųjų metinių minėjimas, į kurį susirinko gausus Kėdainių ir Raseinių rajonų žmonių būrys. Ši vieta Paliepių–Pušynės miške Kėdainių rajone, kur kadaise buvo Lietuvos partizanų stovykla. Čia vyko kautynės, kur žuvo partizanai, ši vieta yra įrašyta į Kultūros vertybių registrą (unikalus kodas – 35298). Minint Pušynės mūšio 80-metį pastatytas skulptoriaus Vytauto Ulevičiaus paminklas. Renginio metu parodytas Pušynės mūšio fragmentas ir partizanų pasalos inscenizacija. Partizanų dainas prie laužo atliko Krakių kultūros centro folklorinis ansamblis „Žiedupė“ (vadovė J. Gudliauskienė).
1944 metais Šilainių ir Pagynėvės kaimų apylinkių Pušynės (Paliepių) ir gretimuose miškuose buvo įsikūręs didelis, apie 300 vyrų partizanų junginys, kuriam vadovavo buvęs Lietuvos kariuomenės karininkas Vladas Pabarčius (1916 12 19–1945 02 12). Pagrindinėje partizanų stovykloje dabartiniame 83 miško kvartale buvo apie trylika mažesnių ir didesnių įvairios paskirties slėptuvių-bunkerių, įrengti gynybiniai įtvirtinimai.
1944 m. gruodžio 15 d. stovyklą iš trijų pusių – Krakių, Josvainių ir Ariogalos – apsupo ir puolė NKVD užnugario apsaugos kariuomenės 13-ojo pasienio pulko kariuomenės daliniai. Pirmąsias atakas, nors ir su nemenkais nuostoliais, partizanams pavyko organizuotai atmušti. Priešams nesitikint, atokiau, prie sudegintos Vlado Venslausko sodybos ir girininkijos pastatų stovėjusią jų autokoloną, besirikiuojančius kareivius, stipriai apšaudė atėję į pagalbą ltn. Kazio Bandžiaus-Pakarklio (1909 01 15–1945) ir Antano Sibičio vadovaujamų būrių partizanai. Šį rusų dalinį partizanai visiškai sumušė. Priešams pakrikus, dalis V. Pabarčiaus vadovaujamo dalinio pasitraukė į Lenčių mišką, dalis išsiskirstė mažomis grupelėmis. 1944 m. gruodžio 16 d. Pušynės (Paliepių) ir Lapkalnio (Liepkalnio?) miške vykusiame mūšyje, pagal vienus surinktus duomenis, žuvo 14, kitais duomenimis – nuo23 iki 26, Povilo Lukšio rinktinės Vlado Pabarčiaus būrio partizanų.
Pagal Kultūros paveldo departamento informaciją
Astos Naureckaitės (KPD) nuotrauka
„XXI amžius“, 2024 m. gruodžio 20 d., nr. 47–48 (2612–2613)